נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בנצרת זיכה הבוקר (שלישי) את חן אילתי, בן 50, אדריכל ומרצה במכללה הטכנולוגית להנדסאים תל חי, שהואשם כי רצח בשנה שעברה את אמו, מרים אילתי, בת 75, שגרה בשכנות אליו בקיבוץ מחניים שבגליל. הרכב של שלושה שופטים בראשות השופט אשר קולה זיכה את אילתי פה אחד מכל האישומים נגדו, לאחר שלא מצאו את עדותה של אשתו אמינה. 

מרים אילתי

אב בית הדין קולה כתב בהכרעת הדין: "המאשימה (פרקליטות המדינה, נ"ש) ביקשה להרשיע את הנאשם בהסתמך על עדותה של הגב' פלישיה ואנה (אשתו של אילתי) וראיות נסיבתיות וחיזוקים למיניהם אותם מצאה המאשימה בחומר הראיות. שעה שלא נתנו אמון בעדותה של פלישיה, ונימוקים לכך יינתנו תוך 33 יום, אין בראיות הנסיבתיות, כמו גם בחיזוקים להם טוענת המאשימה, כדי להוכיח את אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר".

לאחר שגופתה של מרים נמצאה באפריל 2016, מותה נחשב כמוות טבעי. ואולם בתה של אילתי טענה בפני קצין משטרה כי ייתכן שזה לא המקרה. הגופה נשלחה לנתיחה במכון לרפואה משפטית, שם התקבל ממצא שלפיו היא נרצחה. אילתי נעצר בחודש מאי וביוני הוגש נגדו כתב אישום בגין רצח אמו.

בני הזוג אילתי התגוררו מעל דירת האם, שהשכירה אותה להם ולשלושת ילדיהם, תאומים בני תשע וילדה בת חמש. על פי כתב האישום, שהתבסס בעיקר על עדותה של פלישיה ואנה, בימים שלפני הרצח לקחו בני הזוג את כרטיס האשראי של האם ללא רשותה ועשו בו שימוש. לאחר מכן האם ביטלה אותו. ביום הרצח, אילתי ואמו התעמתו על רקע כלכלי - אילתי ביקש סיוע, ואמו הודיעה לו כי לא תוכל לעזור ואף ביקשה כי יפנה את הדירה שבבעלותה בתום חוזה השכירות. אז החל אילתי להכות את אמו, לפי כתב האישום, וגרם לה לשבר בעצם הלשון, שחנק אותה והביא למותה. עקב הרעש הגיעה גם רעייתו למקום. כשהשניים הבינו שהאם מתה, כך על פי האישום, הם העבירו אותה למיטה כדי ליצור מצג שווא של מוות בנסיבות טבעיות.

הפרקליטות ביקשה להרשיע את אילתי על סמך עדותה של אשתו שסיפרה על השתלשלות העניינים ועל סמך ראיות נסיבתיות. אולם בהודעת בתי המשפט נכתב כי אין בראיות הנסיבתיות כדי להוכיח את אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר, וכי הנימוקים ינתנו תוך חודש והורו על שחרורו המיידי של אילתי.  

אילתי הואשם גם בהונאה בכרטיסי אשראי עקב שימוש שעשה בכרטיס של אמו ללא רשות, ובשיבוש הליכי משפט, וזוכה גם מאישומים אלו. ואנה הורשעה בעבירות בכרטיס אשראי ונידונה לשלושה חודשי עבודות שירות שרובם התקזזו עם תקופת המעצר שלה.

לאחר שהשופטים הורו על שחרורו אמר היום אילתי: "אני יוצא אופטימי. יש לי עבודה לעשות ולפתוח דף חדש. צריך להציל את הילדים". עורכת דינו מהסנגוריה הציבורית, רימונה שלג, אמרה: "אנחנו מתרגשות. התיק באופן חריג מבוסס על עדה אחת, היתה ראיה פורנזית אחת, כתם דם ששייך לקרוב משפחה אחר והמשטרה לא התייחסה". עו"ד סוהאד אגא דחליה, שיצגה את אילתי יחד עם שלג אמרה: "לצערי אנחנו נשארים עם תיק לא מפוענח".

פרקליטות מחוז צפון מסרה בתגובה לזיכוי: "בסוף החקירה סברה התביעה שהראיות בתיק עומדות ברף הנדרש להגשת כתב אישום. ביהמ"ש פסק אחרת ואנו מכבדים את הכרעתו. לא נוכל להתייחס לגוף הכרעת הדין, שכן טרם ניתנו נימוקיה".

אחת מאחיותיו של אילתי, רוני, אמרה כי היא לא מאמינה לבית המשפט והאחות השנייה, סמדר, אמרה כי היא מקבלת את הכרעת בית המשפט. עמוס בכר, חבר ילדות של אילתי אמר היום כי "הרסו לו את החיים. הוא אדם הכי לא אלים שיש". לדבריו, "היתה גופה ולא היה רוצח אז המשטרה חיפשה את מי להאשים. אין לי סיבה אחרת". דיאנה בכר, חברה נוספת שלו, אמרה לאחר הדיון כי היא מאושרת מאוד בשבילו.

גיא חודורוב שמיר, מנהלת הקהילה בקיבוץ מחניים, אמרה: "האירוע ופרטיו מלווים אותנו יום יום. מרים אילתי ז"ל הייתה חברה יקרה בקיבוץ מחניים. זכרה איתנו לעד. הקיבוץ עבר טלטלה עזה בעקבות האירוע. אנחנו עמלים על תמיכה במשפחה ובמי שמרגיש צורך בסיוע במטרה לחזור לשגרה המבורכת, שמאפיינת את הקיבוץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ