שלושה נפצעו מירי באום אל-פחם בתקרית שנייה תוך פחות מיממה

שלושת הפצועים, ובהם רופא שנפצע באורח קשה, היו באיטליז כשאלמונים ירו לעברו. טרם נעצרו חשודים. תושב העיר: התחושה בעיר היא שאין ביטחון אישי, כולם אוגרים נשק

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שלושה בני אדם נפצעו הבוקר (שלישי) מירי על איטליז באום אל־פחם — אחד מהם נפצע קשה ושניים קל. הם פונו לבית החולים העמק בעפולה, ונמסר שלא נשקפת סכנה לחייהם. זהו אירוע הירי השני בעיר ביממה האחרונה. בתגובה הכריזה עיריית אום אל־פחם על שביתה מחר בכל מוסדות העירייה, למעט בתי הספר. מהערב גם החלו ועדות שמירה מקומיות לסייר בעיר, להגברת הביטחון.

לפי המשטרה, אלמונים ירו על איטליז בשכונת עין ג'ראר בעיר, והפצועים מהירי הם גבר בן 23 מקבטיה וגבר בן 39 מאום אל־פחם, שעבדו באיטליז. השלישי, שנפצע קשה, הוא רופא שהיה לקוח במקום. כוחות משטרה גדולים הוזעקו לזירה. לא דווח על מעצרים.
אתמול בלילה נורו ברחוב בעיר שני צעירים כבני עשרים. הם פונו תחילה לבית החולים העמק, ולאחר מכן הועברו לבית החולים רמב"ם בחיפה, מחשש לעימות עם משפחות של פצועים מתקרית ירי קודמת, שאירעה בשבוע שעבר באום אל־פחם.

מוחמד חוסרי, גיסו של הרופא שנפצע, אמר כי האיש היה באטליז במקרה. לדבריו, "התחושה באום אל־פחם היא שזה המערב הפרוע. מותר לעשות הכל. כולם אחראים למצב — המשטרה, הרשות המקומית, אנשי הדת, ההורים וכל מי שחי בעיר".

הערב יתקיימו עצרת מחאה התקיימה מול תחנת המשטרה בעיר, ואספה של ראשי משפחות ואנשי ציבור לדון במצב בביטחון האישי הירוד בעיר. בעירייה יארגנו בתקופה הקרובה הפגנה גדולה מול המשרד לביטחון הפנים. "אנחנו נגן על העיר מהפושעים ואנחנו תובעים מהמשטרה לפעול בנחישות", אמר ראש העירייה השייח חאלד חמדאן. לדבריו, בשבוע שעבר הוא נפגש עם המפכ"ל רוני אשיך ותבע את התערבותו.

הביטחון האישי ואירועי הירי התכופים בעיר הם הנושא המרכזי בשיח הציבורי בה. התושבים חוששים בשל כלי הנשק הרבים המצויים בעיר והעבריינים שמצאו בה מקלט ומרחב פעולה. עו"ד ג'בר ג'בארין, תושב אום אל־פחם, אמר כי כישלון המשטרה וכישלון הרשות המקומית והמשפחות שגרות בעיר הוא מוחלט. לדבריו, "אי אפשר להצביע על אשם אחד. כולם צריכים לשאת באחריות. כולם אוגרים נשק — גורמי הפשיעה חלחלו למרקם החברתי, וזו התוצאה".

מקרי הירי בשנה האחרונה מלבים את הוויכוח על טיפול המשטרה בפשיעה ביישובים ערביים. לדברי ג'בארין, תחנת המשטרה שקמה בעיר אינה מוסיפה לתחושת הביטחון של התושבים. "הפשע והירי משתוללים. כנראה זה לא קשור לנוכחות המשטרה, אלא לאפקטיביות שלה".

ח"כ יוסף ג'בארין, תושב אום אל-פחם, אמר אתמול כי "תופעת האלימות גובלת ב'מלחמת אזרחים' ביישובים הערבים. מדובר בחבית נפץ שתתפוצץ בפני כולנו. נמאס לציבור הערבי לשמוע הבטחות והצהרות. הגיע הזמן לעשות מהלך משמעותי ומערכתי להתמודדות עם האלימות".

המשטרה יצאה בתוכנית להרחבת פעילותה בחברה הערבית, ובשנה שעברה מונה ניצב ג'מאל חכרוש לעמוד בראש המינהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים. מטרת המינהלת הוא להוציא לפועל את תוכנית הממשלה לחזק את השיטור בחברה הערבית, הכוללת הקמת תחנות משטרה בערים וביישובים הערביים והגדלת מספר השוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ