ניר חסון
ניר חסון

תושב ירושלים בשנות ה-50 לחייו זוכה היום (רביעי) מחמת הספק על ידי בית המשפט המחוזי בעיר מעבירות של אונס ומעשים מגונים בבתו. בין השאר קבעו השופטים כי לא ניתן להסתמך על עדות הבת והעלו חשד כי היא תיאמה גרסאות עם בנות משפחתה.

תחילת הפרשה ב-2011, אז גילתה אשתו של האב טלפון נייד שבו השתמש כדי ליצור קשר עם אשה אחרת וכי להם ילד משותף. באותו יום עזב האב את הבית ובין בני הזוג החל הליך גירושים רווי השמצות. ב-2012 התלונן האב נגד אשתו על אלימות וזמן קצר אחר כך הגישה בתם המשותפת תלונה למשטרה נגד האב. הבת, כיום בשנות ה-30 לחייה, סיפרה כי מגיל 16-12 נהג האב לבצע בה מעשים מגונים ואף אנס אותה במספר רב של הזדמנויות. לאחר זמן קצר הגיעה למשטרה גם דודתה של הבת וסיפרה גם היא על מעשה מגונה שביצע בה האב לפני יותר מ-20 שנה.

המשטרה פתחה בחקירה בנוגע לבת (על המקרה של הדודה חלה התיישנות). למרות החקירה בחרה המשטרה שלא לעצור את האב. שלוש שנים לאחר הגשת התלונה פנה האב בעצמו לפרקליטות בבקשה לסגור את התיק נגדו. בעקבות הפנייה ביקשה הפרקליטות מהמשטרה לערוך השלמות חקירה, ולאחר זמן קצר הוגש נגדו כתב אישום חמור המייחס לו כמה עבירות של אונס ומעשים מגונים בבתו. העבירות, על פי כתב האישום, בוצעו ברובן בבית בזמן שבני המשפחה לא היו ונמשכו לאורך תקופה ארוכה.

במשפט העידו הבת, האם והדודה. הבת פירטה שורה ארוכה של תקיפות מיניות מצד אביה במשך שנים. אולם השופטים רפי כרמל, כרמי מוסק ושירלי רנד, קבעו כי עדותה לא מבטלת את הספק הסביר לגבי קיום האירועים, וזיכו את האב מחמת הספק. השופטים ייחסו חשיבות לכך שאף אחד מבני המשפחה לא הבחין במעשה ושבמשך שנים ארוכות הבת לא סיפרה על כך לאיש. בנוסף העלו השופטים חשד כי לפחות במקרה אחד "נזכרה" האם באירוע שבו ראתה את האב נוגע בבת רק לאחר שהבת סיפרה על כך בחקירה. לנוכח זאת ולנוכח העובדה שהתלונה הוגשה על רקע מאבק גירושים קשה, החליטו השופטים להטיל ספק בגרסת המתלוננת ולזכות את האב. 

עו"ד עדי כרמלי, שייצג את האב, מסר בתגובה: "חמש שנים של עינוי דין באו על קצם בזיכוי הנאשם. אני שמח בשביל הלקוח שלי שזוהי התוצאה ושהצדק יצא לאור. תופעת תלונות השווא היא רעה חולה שיש להילחם בה. פסק הדין היום הוא חלק מהמלחמה הצודקת הזו".

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר בתגובה: "בית המשפט החליט לזכות מחמת הספק אדם שהואשם בפגיעה מינית בבתו במשך שנים תוך שקבע כי ייתכן שהאירועים התרחשו כגרסת המתלוננת, אך סימני השאלה שנותרו אינם מאפשרים לבסס את אשמת הנאשם מעבר לספק סביר".

עוד נמסר כי "למרות תוצאות המשפט, הפרקליטות מבקשת להעביר מסר ברור לנפגעי ונפגעות העבירה, ולפיו חשוב מאוד שיאזרו אומץ להתלונן ולמסור עדות מלאה שתחשוף את הפגיעה בהן כדי לסייע במאבק בתופעה הקשה של עבירות מין. הפרקליטות עומדת בקשר רציף עם נפגעות ונפגעי העבירה ומסייעת ככל הניתן בהליך המשפטי, כפי שעשתה גם במקרה זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ