המשנה ליועמ"ש דינה זילבר: פיצול והחלשת התאגיד יזיקו למדינה

אתמול דווח ב"הארץ" כי גם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט מתנגד לסגירת חטיבת החדשות של התאגיד. זילבר: פיצול מערכת החדשות מגוף השידור יביא לתוצאות שליליות

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר מתחה אתמול (ראשון) ביקורת על מתווה הפשרה של התאגיד ואמרה כי הוא יזיק למדינה. דבריה מצטרפים לביקורת חריפה שהשמיע משנה נוסף ליועמ"ש, אבי ליכט, עליה דיווח אתמול גידי וייץ ב"הארץ".

זילבר אמרה את הדברים בהרצאה שנשאה בתל אביב. היא נשאלה על ידי אחד הנוכחים על פיצול מוסד היועמ"ש והביעה את התנגדותה למהלך בכך שהשוותה אותו ואת ומניעיו למתווה הפשרה של התאגיד. "הפיצול של מערכת החדשות מגוף השידור יביא לתוצאות שליליות. גם במתכונת המאוחדת של התאגיד, העשייה שלו לא טריוויאלית ומאותגרת. פיצול והחלשה לא יעשו טוב, לא לתאגיד ולא למדינה", אמרה זילבר כשהסבירה מדוע בשני התרחישים, פיצול מוסד היועץ ופשרת התאגיד, מטרת המהלך היא להחליש את הגופים.

דינה זילבר ושרת המשפטים שקד בכנסת, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

דבריה של זילבר פורסמו ב"כלכליסט" לצד קטעים נוספים מהרצאתה, בה מתחה ביקורת נוקבת על התנהלות הדרג הפוליטי כלפי משפטנים בכירים. "הפקידות נמצאת במתקפה, ובעיני המתקפה לא מקרית", אמרה זילבר, "הסבר אחד לכך הוא להחליש את מערכות האכיפה והביקורת לסוגיהן. הסבר אחר מניח מאבק ערכי עמוק יותר על דמותה של המדינה ועל ערכי היסוד שאמורים לעצב את התנהלותה. הדרך שבה זה נעשה היא סימון מטרות, מתן שם וירי חופשי. ובאנגלית: ניימינג, בליימינג, שיימינג. כל מי שבמסגרת קבלת החלטות מקצועיות 'מפריע', זוכה לתגובה אלימה ואישית, כדי להרתיע, כדי לסמן, כדי להשלות שאם רק אותו פקיד או אותו שופט או יועץ משפטי יורחק, תשקוט הארץ ארבעים שנה, ורוח המשילות תרחף על פני הארץ". 

זילבר עצמה לא היתה שותפה לדיונים שנערכו במשרד המשפטים בנוגע למתווה פשרת התאגיד, עליהם ניצח היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. על פי ההסכם שהושג בשבוע שעבר בין נתניהו לשר האוצר כחלון, תיסגר חטיבת החדשות של התאגיד, המונה מאות עובדים ועומדת בליבת העשייה העיתונאית שלו. חטיבת החדשות של רשות השידור, שנמצאת כיום בפירוק, היא שתמשיך לפעול ולשדר חדשות עד להקמת חטיבת חדשות חדשה. 

אתמול פורסם ב"הארץ" כי משנה נוסף ליועמ"ש, אבי ליכט, הנחשב לדמות הבקיאה והמנוסה ביותר במשרד המשפטים בענייני תקשורת, מתנגד להסכם. ל"הארץ" נודע כי אף שליכט היה גורם מרכזי בניסוח חוק תאגיד השידור הציבורי, הוא כלל לא הוזמן להתייעצויות עם נתניהו בנושא. מקורות במשרד המשפטים העריכו כי ליכט, שמשמש משנה של היועץ לתפקידים מיוחדים, נעדר מההתייעצות מפני שהעריכו שהוא יקשה על הגעה להסכם. מי שסייע במקומו ליועץ המשפטי לממשלה בנושא הוא המשנה שלו לעניינים כלכליים, מאיר לוין.

המבחן הראשון לדמוקרטיה


גם שופטי בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר ויצחק זמיר, מתחו אתמול ביקורת על התנהלות הממשלה בעניין התאגיד. בכנס שנערך באוניברסיטת בר אילן אמר זמיר כי "ממשלה ללא חופש עיתונות היא טוטליטרית מכיוון שאין בה הבטחה לזכויות האדם". הוא הוסיף כי "המבחן הראשון והעיקרי לדמוקרטיה אמיתית זה חופש העיתונות". 
דורנר, המשמשת גם כנשיאת מועצת העיתונות, הוסיפה: "אני מאוד מוטרדת, הדמוקרטיה שלנו חלשה. חופש הביטוי אינו מוגן כפי שהוא מוגן במדינה שיש בה חוקה". לדבריה, "הציבור צריך לדאוג לכך אבל אפשר להסית את הציבור, ולומר שהעיתונאים שמאלנים או דברים מהסוג הזה".

מנגד, השופט בדימוס יעקב טירקל אמר בכנס שהוא "לא בטוח שיש סכנה לחופש הביטוי" והפנה אצבע מאשימה כלפי העיתונות. "בפסק דין שכתבתי בשנות ה80 כתבתי על העיתונאים ושליחותם, וציינתי שצריך להיזהר שהשליחות לא תהיה שליחות לדבר עבירה. אני חושש שבלא מעט מן המקרים השליחות היתה שליחות לדבר עבירה ואני מתכוון למצבים שבהם עיתונאי לא פועל בצורה האובייקטיבית והחופשית כפי שהוא אמור לפעול, אלא הוא מוטה בכיוון מסוים, מייצג כיוונים וזרמים מסוימים ומנסה לכוון לתוצאה מסוימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ