המדינה תובעת את גט טקסי: נהגים סירבו להסיע אדם עם כלב נחייה

לפי כתב התביעה, שני נהגים של החברה סירבו לשרת את הנוסע הסובל מלקות ראייה. גט טקסי: החברה משמשת כמתווכת בלבד

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

משרד המשפטים הגיש הבוקר (שלישי) תביעה נגד חברת המוניות גט טקסי בשל סירוב של נהגיה לשרת נוסע עם מוגבלות ראייה שנעזר בכלב נחייה. נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה הגישה את התביעה, על סך 125 אלף שקלים, לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עורכת הדין אינאס חאג' יחיא.

לפי כתב התביעה, הרצל כהן שסובל ממוגבלות ראייה, הזמין בעזרת בתו מונית באמצעות אפליקציית גט טקסי. הנהג, שהגיע לאחר כמה דקות, סירב להעלות את כהן משהבחין כי הוא נעזר בכלב נחייה. כהן הבהיר לנהג כי הוא מחויב לכך על פי חוק, אך הנהג המשיך בסירובו ועזב את המקום. בתו של כהן הזמינה מונית נוספת דרך האפליקציה, אך הנהג השני סירב אף הוא להסיע כלב נחייה.

הרצל כהן, בעל מוגבלות ראייה, טוען שנהג החברה סירב להעלותו למונית

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע כי הם זכאים לשיוויון מלא בכל תחומי החיים, תוך מתן מענה הולם לצורכיהם המיוחדים. החוק אוסר על נותני שירות להפלות אדם בשל מוגבלותו, ומפרט כי אין להגביל את זכותו של אדם המלווה בכלב נחייה להשתמש בשירות ציבורי.

גט טקסי השיבה לפניית הנציבות בטענה כי החברה "משמשת כמתווך בלבד בין הנהגים לנוסעים". נציגי החברה הוסיפו כי "גט טקסי אינה אחראית לכל נזק או אי-נוחות הנגרמים, במישרין או בעקיפין, כתוצאה מהתנהגות הנהגים".

בכתב התביעה נטען שהחברה התרשלה כשלא הנחתה את עובדיה כיצד לנהוג כלפי בעלי מוגבלות, ובפרט כלפי עיוורים הנעזרים בכלבי נחייה. לפיכך, התובעים טוענים כי התנהלות הנהגים והחברה מהווה אפליה מובהקת על רקע מוגבלות. "הנתבעים הפרו ברגל גסה את הוראות חוק השוויון ופגעו פגיעה חמורה בזכויות אנשים עם מוגבלות", נרשם בכתב התביעה.

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אברמי טורם אמר בתגובה כי "עיוורים המסתייעים בכלב נחייה משתמשים באופן תדיר במוניות כדי להגיע ממקום למקום. אחת החוויות הלא-נעימות, החוזרת לצערי על עצמה, היא שגם לאחר חקיקת חוק השוויון - נהגי מונית מסרבים להעלותם למונית, או חולפים על פניהם ואינם עוצרים. נמשיך לפעול בנחישות על מנת למגר תופעות פסולות אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ