המדינה לעליון: יש לעכב את ריקון מכל האמוניה בחודשיים

חוות הדעת הוגשה לקראת דיון בערעור של חיפה כימיקלים על ההוראה לרוקן את המכל. אתמול קבע המשרד להגנת הסביבה כי דו"ח המומחים המזהיר מהמשך הפעלת המכל כולל "סיכונים מוגזמים שאינם מבוססים"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה, בפברואר
מכל האמוניה במפרץ חיפה, בפברוארצילום: BAZ RATNER / רויטרס

המדינה הגישה היום (שלישי) לבית המשפט העליון חוות דעת לפיה יש לעכב את ריקון מכל האמוניה בחודשיים על מנת לאפשר למשק להתארגן למציאת פתרונות לצרכני האמוניה. חוות הדעת של המדינה הוגשה לקראת דיון שהתקיים הערב בבית המשפט העליון בבקשת הערעור של חיפה כימיקלים על פסק דין של בית המשפט המחוזי בנושא. השופטת תמר שרון נתנאל קבעה ב-1 למארס כי על המכל להיות ריק לחלוטין עד ה-1 לאפריל, ואסרה על מילוי נוסף וכן ועל הגעה של אוניה נוספת הנושאת אמוניה לישראל.

בחוות הדעת שהגישה המדינה צוין כי הערעור הובא בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו ונידון שלשום בישיבת ממשלה. בפני השרים הוצגה עמדת המשרד להגנת הסביבה לפיה יש לאפשר את המשך הפעלת המכל עד ה-1 ליוני ולאפשר הגעה של אוניה נוספת הנושאת אמוניה לישראל בעת הצורך. זאת, "במטרה לאזן באופן מידתי בין הסיכון הנשקף מהמשך פעילות מערך האמוניה – מערך שפועל מזה 30 שנה במתכונת הנוכחית – לבין הבטחת ריקון המכל באופן בטיחותי שלא יביא בעצמו לסיכון מוגבר לבריאות הציבור ולסביבה, לבין צרכי המשק השונים".

אתמול הושלמה התייחסות האגף לחומרים מסוכנים במשרד להגנת הסביבה לדו"ח המומחים בנושא, לבקשת עיריית חיפה. לפי דו"ח המומחים, שכתבו עשרה פרופסורים ודוקטורים לכימיה בראשות פרופ' אהוד קינן מהטכניון, פגיעה באוניה המובילה את האמוניה לישראל עלולה להביא לתרחיש של עשרות אלפי הרוגים. בחוות הדעת של המדינה נכתב כי עמדת האגף לחומרים מסוכנים היא ש"הדו"ח כולל איסוף של מסקנות ונתונים, שלפי (בדיקת האגף) מרביתם אינם נכונים, באופן המייצר תמונת מצב ומסקנות על סיכונים מוגזמים, קיצוניים ושאינם מבוססים".

עוד נכתב כי לפי חוות דעת שערך עבור המשרד להגנת הסביבה ד"ר אלי שטרן, בדו"ח המומחים נפלו טעויות מקצועיות. עם זאת, בחוות הדעת הסכימה המדינה כי יש לשנות את שיטת ייבוא האמוניה לישראל: "חשוב לחזור ולהדגיש כי אנחנו מסכימים עם מסקנתו הסופית של דו"ח עיריית חיפה כי קיים סיכון במערך יבוא האמוניה הנוכחי - הגם שאנחנו חלוקים על מידת הסיכון – ועל כן חיוני להפסיק את פעולתו במתכונתו הנוכחית, אלא שזאת בלוחות הזמנים שקבע המשרד".

בחוות הדעת צוין כי בחינת החלופות למערך האמוניה נמצאת בשלב מתקדם אולם טרם הוכרעה, וכי ניתן למצוא חלופות בטווח זמן קצר של חודשיים עד שלושה לצרכי המשק, אולם לא לייצור הדשנים. עוד נכתב כי לקראת כניסתו של פסק הדין לתוקף התקבלו פניות מחברות שונות במשק, "שאף הן הבהירו את הצורך, לכל הפחות – בתקופת היערכות שניתנה למשק אשר נקבעה בהיתר הרעלים". בנוסף, הוזכרו בחוות הדעת עובדי תעשיית הדשנים.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ