שופט הטיל צו איסור פרסום על פרטי הרצח בקרית מלאכי מבלי שראה את חומרי החקירה

שלוש דקות לאחר שקיבל את הבקשה מהמשטרה, סיים השופט אור אדם לכתוב את החלטתו והטיל צו האוסר על התקשורת לפרסם פרטי חקירה או פרטים העלולים להביא לזיהוי החשודים במעשה

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן נשיאת בית משפט השלום בקרית גת, השופט אור אדם, הטיל הבוקר (שבת) צו איסור פרסום על פרטי חקירת הרצח שאירע הלילה בקרית מלאכי, מבלי שבחן את חומרי החקירה. 

כמה שעות לאחר שצעיר בן 27 נדקר למוות בקרית מלאכי, הגישה המשטרה לבית המשפט בקשה לצו איסור פרסום. על פי פרוטוקול החלטת השופט, הבקשה הוגשה ב-7:45 בבוקר, כאשר שהה השופט בביתו. שלוש דקות לאחר מכן, סיים השופט לכתוב את החלטתו בכתב יד והטיל את הצו האוסר על כלי התקשורת לפרסם פרטי חקירה או כל פרט העלול להביא לזיהוי החשודים במעשה. 

"כיוון שהצו ניתן בביתי, מבלי לבחון את חומר החקירה, יעמוד הצו בשלב זה לתקופה של 48 שעות", ציין השופט בהחלטתו. החלטת השופט הסתמכה על שיחת טלפון שערך עם חוקר המשטרה, רס"ב יוסי שריקי. הטלת צו איסור פרסום על ידי שופט שלא נחשף לחומרי החקירה הינו הליך חריג ביותר.

מנתוני הנהלת בתי המשפט עולה כי בין השנים 2011-2016 מספר הבקשות לצווי איסור פרסום בישראל זינק ב-20%. נשיאת מועצת העיתונות בישראל, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, אמרה בעבר בכנס בנושא כי "מתוך סך הבקשות, מאה אחוז מתקבלות". לדבריה, "הבעיה הרצינית היא היד הקלה של צווי איסור פרסום. צריך לחפש את האיזון הנכון אבל לדעתי לא נותנים משקל כבד כי חושבים שזה זמני… צריך לתת משקל כבד לפגיעה בחופש העיתונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ