פרקליט המדינה עיבה את הצוות שעוסק בחקירות נתניהו: צירף את התובעת בתיק הולילנד

עו"ד ליאת בן ארי שווקי ידועה כפרקליטה לוחמנית והיא ניהלה תיקים רבים מתחום השחיתות הציבורית. מלבד אולמרט, היא הגישה כתבי אישום נגד השר לשעבר בן אליעזר, נוחי דנקנר ודודי אפל

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במשרד ראש הממשלה, בחודש שעבר
נתניהו במשרד ראש הממשלה, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט להרחיב את צוות הפרקליטים שעוסק בחקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין היתר, תצטרף לצוות הפרקליטים עורכת הדין ליאת בן ארי שווקי, העומדת בראש פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, שניהלה בין היתר את תיק הולילנד. כעת יטופלו תיקי נתניהו על ידה ועל ידי פרקליטות מחוז ירושלים בצוות משולב, שעוד לא הורכב במלואו. על החלטת ניצן דווח הערב (ראשון) בחדשות 10.

בן ארי שווקיצילום: דוברות משרד המשפט

המשטרה מנהלת בימים אלה שתי חקירות בעניינו של נתניהו. הראשונה, שמכונה תיק 1000, עוסקת בטובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים שקיבלו לפי החשד בני משפחת נתניהו מבעלי הון. בחקירה השנייה, המכונה תיק 2000, חשוד נתניהו בניסיון לקבלת טובות הנאה ממו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. לפי החשד, השניים דנו בעסקה שבה יזכה נתניהו לסיקור חיובי בכלי התקשורת של מוזס, בתמורה להחלשת העיתון המתחרה ישראל היום.

עורכת הדין נורית ליטמן, שעסקה עד כה בחקירות ראש הממשלה מתוקף תפקידה כפרקליטת מחוז ירושלים, קודמה לפני כשבועיים למשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים. היא תמשיך להשתתף בישיבות בנושא, אך לא תהיה הפרקליטה המלווה את התיקים. עורך הדין אורי קורב, המשנה לפרקליטת מחוז ירושלים, שליווה גם הוא את חקירות נתניהו, יצא לחופשה בעקבות חקירה בעניינו על חשד לעבירות מין, והוא אינו מעורב עוד בדיונים.

בן ארי שווקי מתמחה בטיפול בעבירות צווארון לבן, ידועה כפרקליטה לוחמנית במיוחד, שניהלה תיקים רבים בתחום השחיתות הציבורית. אחד הידועים שבהם הוא תיק הולילנד, שבו הורשע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בקבלת שוחד בסך 60 אלף שקלים. בית המשפט העליון קיבל את ערעורו באופן חלקי, והפחית את עונשו משש שנים לשנת מאסר וחצי. 

בנוסף לתיק זה, בארבע השנים שבן ארי שווקי עומדת בראש פרקליטות מיסוי וכלכלה, הוגשו תחת ידיה כתבי האישום נגד בנימין (פואד) בן אליעזר על קבלת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס; נגד ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני על קבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס; ונגד נוחי דנקנר על הרצת מניות אי־די־בי. בעבר היא היתה גם התובעת בתיק נגד איש העסקים דוד אפל, שהורשע במתן שוחד.

ראש הממשלה נחקר כבר כמה פעמים בשני התיקים בעניינו, והמשטרה ממשיכה לחקור ולגבות עדויות ממעורבים נוספים בפרשות. בסוף השבוע דווח שהמיליארדר היהודי־בריטי פויו זבלודוביץ' העיד בימים האחרונים בפרשת טובות ההנאה. איש העסקים התבקש להעיד על טובות הנאה שניתנו לפי החשד בתקופה שבה כיהן נתניהו כראש ממשלה וכשר אוצר. זבלודוביץ', המתגורר בלונדון, הוא שותף בחברת אל על ובעסקים נוספים בישראל, ונחשב ידידו של ראש הממשלה. בתגובה לדיווח על עדותו בחדשות 2 אמר זבלודוביץ' כי הוא אינו חשוד בדבר וכי המשטרה הודתה לו בחום על עדותו.

בחודש שעבר דווח ב"הארץ" כי חומר הראיות בתיק טובות ההנאה מעורר חשד שאיל ההון ארנון מילצ'ן גייס את איש העסקים ג'יימס פאקר להשתתף במימון אורח חייהם של בני משפחת נתניהו. לפי החשד, בני הזוג נתניהו דרשו ממילצ'ן סיגרים ובקבוקי שמפניה באופן שיטתי, ובמקרה אחד ביקשו ממנו תכשיט בשווי 10,000 שקלים. ראש הממשלה טען שמדובר במתנות בין ידידים, והוסיף שקנה בעצמו חלק מהסיגרים בכסף מזומן שקיבל מקרוב משפחתו. אלא שעדויות שנגבו ממעורבים בפרשה, לצד אידיקציות נוספות, עוררו חשד שלא מדובר במתנות בין חברים כי אם בטובות הנאה שלא ניתנו מרצונו הטוב של מילצ'ן. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ