מטיילים עתרו נגד סגירת מעבר טאבה: "סותר את הסכם השלום עם מצרים"

לבקשת המדינה, בג"ץ דחה את הדיון בעתירה ליום ראשון. העותרים: "משמעות הדחייה כמוה כביטול העתירה". לפי החלטת צה"ל, המעבר יהיה סגור עד יום שלישי ואלפי ישראלים יישארו בארץ

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

אזרחים שתכננו לטייל בחופשת הפסח בסיני עתרו אתמול (חמישי) לבג"ץ לחייב את המדינה לפתוח מחדש את מעבר הגבול עם מצרים ולהבטיח כי סגירתו, שלדברי העותרים פוגעת בזכויות יסוד, לא תתרחש שוב בעתיד.

ביום שני סגר צה"ל את מעבר טאבה לשבוע בשל חשש מפיגוע באזור סיני. בעקבות ההחלטה נאלצו ישראלים רבים שתכננו לנסוע לסיני לחזור על עקבותיהם. בתגובה לבקשת המדינה דחה היום השופט עוזי פוגלמן את הדיון בעתירה ליום ראשון. לדברי העותרים, הדבר פוגע בעתירה מאחר שממילא מעבר הגבול יהיה סגור רק עד יום שלישי הבא, כך שאלפי ישראלים לא יכולים לצאת לסיני כמתוכנן. "משמעות הדחייה ליום ראשון כמוה כביטול רוב רובה של העתירה", אמר אחד העותרים. פוגלמן אף דחה את בקשת העותרים להקדמת הדיון מיום ראשון להיום.

מעבר טאבה, ב-2012
מעבר טאבה, ב-2012צילום: אתר פאנט

"זה נגד חוק יסוד כבוד האדם וחירותו בהקשר של הגבלת חופש התנועה", אמר אחד העותרים ל"הארץ". "זה סותר את הסכם השלום עם מצרים, שבו כתוב במפורש ששני הצדדים יאפשרו לאזרחים משני הצדדים לנוע, ואין שום סייגים בעניין הזה".

הוא הוסיף כי ההחלטה פגעה גם באנשים שהזמינו ותכננו חופשה, וכי חלקם אף שילמו עליה. "אנחנו מעריכים שיותר מ-30 אלף ישראלים תכננו להיות בסיני במהלך החג, זה מתבסס על המספרים של חגי תשרי בשנה שעברה", אמר אחד ממגישי העתירה. "יש גם בעלי עסקים ישראלים שנפגעו כתוצאה מזה, משום שיש להם עסקים בסיני והם מכרו שירותים שלא יכולים להתממש".

העתירה הוגשה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, משרד ראש הממשלה, שר התחבורה ישראל כץ, רשות שדות התעופה, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין ומשרד החוץ. שר התחבורה, ישראל כץ, כתב היום בדף הפייסבוק שלו בתגובה: "מה רוצים העותרים, שישראלי ייחטף וחיילי צה"ל יצאו לחלץ אותו? חוצפה וחוסר אחריות. מצפה לדחיית העתירה על הסף וחיוב כספי גבוה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ