כ-30 אנשי הפלג החרדי הקנאי נעצרו בחשד לסחיטה באיומים של בכירים במשק

אנשי הפלג הירושלמי של הרב שמואל אוירבך חשודים שהטרידו ואיימו על בכירים בחברות גדולות כדי שיפרסמו בעיתון "הפלס". נאמני אוירבך: "זו מלחמת עולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה ביצעה לפנות בוקר (שלישי) מבצע מעצרים נרחב נגד עסקנים בפלג החרדי הקנאי של הרב שמואל אוירבך, המכונה "הפלג הירושלמי". 28 בני אדם נעצרו במסגרת המבצע בחשד לסחיטה באיומים ולהטרדות נגד מנהלים ובכירים בחברות פרטיות וממשלתיות גדולות, תוך ניסיון לשדלם לפרסם בעיתון החרדי-ליטאי "הפלס". נאמני אוירבך כינו את המבצע המשטרתי שלווה בכמה מקרים בעימותים, כ"מלחמת עולם נגד הפלג הירושלמי".

בתום חקירה סמויה שנמשכה מזה כחצי שנה, המשטרה פשטה לפנות בוקר על מערכת העיתון החרדי, אספה ממצאים ועצרה חשודים. בין היתר ערכה פשיטה על בתיהם של בכירי ביטאונו של אוירבך, העורך נתי גרוסמן, סגנו ישעיהו ויין והמנכ"ל שמוליק אלישיב שנעצרו.

כיכר השבת, הבוקר. נאמני הרב אוירבך התפרעו במהלך המעצריםצילום: קבוצת "מחאות החרדים הקיצונים"

לפי המשטרה, החקירה החלה בעקבות עשרות תלונות מבכירים בחברות גדולות במשק שהתקבלו במשטרה בכל הארץ ורוכזו במשטרת ירושלים. בחקירה התגלה כי החשודים הקימו קו טלפון מיוחד שבאמצעותו קיבלו מידע אילו חברות צריך להטריד ובאיזה היקף. לאחר שקיבלו את המידע, כך לפי המשטרה, קיימו עשרות ומאות שיחות לאותה החברה ולבכירים בה, שלחו להם פקסים ומיילים, ובכך שיבשו את פעילותה התקין של החברה. בעקבות פעילות החשודים, חלק מהחברות בחרו לבטל את הפרסומים באמצעי התקשורת האחרים, על מנת להימנע מההטרדות הבלתי פוסקות. 

בכיר באחת החברות שמנהליה הוטרדו סיפר כי לעתים היו מאות שיחות טלפון ביום למספר אחד וכי בעקבות כך, היו מנהלים שנאלצו להשבית את הטלפונים שלהם לימים שלמים. מתקפות ההטרדה החלו בכל פעם שהחברה פרסמה בעיתון המתחרה "יתד נאמן", ויותר משהיה חשוב למתקשרים הפרסום בעיתון "הפלס", היה חשוב להם שייפסק הפרסום ב"יתד נאמן".

לדברי חלק מהמנהלים, התחושה היתה שמדובר במעין מרכזיית שיחות שעוסקת רק בזה. חלק מהשיחות כללו קללות ואיומים כגון: "מטורפים", "חולי נפש", "יש לפעילות שלכם תג מחיר", "אתם מממנים טרור פנים חרדי", "אתם האויב" ועוד. בחלק מהמקרים הגיעו המטרידים גם לבני המשפחה, כולל הורים מבוגרים וילדים, של המנהלים הבכירים.

איש העסקים מנחם כרמל, המזוהה עם "הפלג" אך לא נעצר, נחבל במהלך העימותים בבני ברקצילום: קבוצת "מחאות החרדים הקיצונים"

"יש לנו עובד חרדי בחברה שהגיעו אליו הביתה, שוחחו עם האשה שלו ואמרו לה שבעלה פושע", סיפר גורם בכיר באחת החברות שהיו במוקד המתקפה. "היה מישהו שאשתו פחדה אחר כך לצאת מהבית, היתה אמא של חייל שחיכתה ממנו לטלפון אבל הוא לא הצליח להתקשר בגלל מבול של שיחות".

כמעט כל החברות הגדולות במשק, בהן אסם, תנובה, טרה, מטרנה, קוקה קולה ואופטיקה הלפרין סבלו מהמתקפות הללו. גם מנהלים במשרד הפנים ועיתונאים בכלי תקשורת מתחרים ל"פלס" סבלו מהתופעה.

במהלך פעילות המעצרים של המשטרה בירושלים ובבני ברק החלה התגודדות סביב השוטרים, נקראו קריאות לעברם ובהמשך אף שרפו פחים, השליכו חפצים ויידו אבנים לעבר הכוחות תוך ניסיון למנוע את המעצרים.

גורמים בעיתון "הפלס" מסרו כי בין העצורים גם מובילי המאבק נגד גיוס חרדים ומארגני ההפגנות הסוערות של השבועות האחרונים, כגון פעילי "הוועדה להצלת עולם התורה". אנשי "הפלג הירושלמי" סיפרו כי במהלך הלילה נעצרו גם בחורי ישיבה החשודים כעריקים בידי המשטרה הצבאית.

במשטרה מסרו כי "מדובר בחקירה חשובה ורגישה שהחלה כחקירה סמויה במהלכה נאספו ראיות ובוססה תשתית ראייתית שהובילה למעצר חשודים, שניסו במעשיהם לשבש ולפגוע בזכות הקניין והגנת הפרטיות, תוך הטרדה והטלת מורא".

בפלג הירושלמי אומרים כי "ניסיון השתקה דיקטטורי בסגנון שמזכיר משטרים אפלים, מעצרים של עורכים וכותבים בעיתון, אינו דבר שיכול לעבור לסדר היום הציבורי, זו אינה דמוקרטיה כי אם דיקטטורה רודנית. משטרת ישראל ושולחיה לא מעזים לעצור עורכי עיתון כאלה ואחרים - קיצונית ככל שתהיה דעתם. ב'פלג הירושלמי' קובעים כי מי שלא יעצור את טירוף ההשתקה הזו כעת, ירגיש זאת גם על בשרו במוקדם או במאוחר".

לפני כשנתיים ביצעה המשטרה מעצרים בקרב מי שנחשדו בסחיטת מפרסמים מטעם "הפלס". המאבק על המפרסמים הוא חלק משני אך חשוב בתופעת "הפלג הירושלמי". רוב המפרסמים בשוק החרדי, ובראשם משרדי הממשלה והחברות הגדולות במשק, מדירים את רגליהם מהעיתון השנוי במחלוקת על רקע מאבק העיתונים מהמיינסטרים החרדי נגדו, ובראשם "יתד נאמן" הליטאי.

בשנת 2014 הוציאו מנהיגי הזרם הליטאי המרכזי, הרב אהרן לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי, מכתב חריף המורה לציבור להחרים את "הפלס". "אנו פונים לכל אשר יראת ה' בלבבו שלא יכניס בשום צורה עיתון זה לביתו ושלא יסייעו בידם בשום צורה שהיא, וקל וחומר שאסור להתראיין אצלם ולא לפרסם אצלם דברים בשום אופן וראוי ליידע המפרסמים שהם עלולים ליתן יד לחילול שם שמיים בתמיכתם בדבר הפסול הזה", כתבו הרבנים והוסיפו כי העיתון "מלא בביזוי חכמים ובמחלוקת ומפיץ שנאה בין יראי ה'".

גל המעצרים שערכה המשטרה בין אנשי הפלג הירושלמי לפני כשנתיים הניב בשעתו כתב אישום נגד אברהם טריגר, מי שהפעיל את "קו המאבק" שנועד ללחוץ על מפרסמים לשתף פעולה עם "הפלס", ומשפטו עדיין מתנהל. טריגר נעצר שוב גם הלילה.

טריגר נוהג להפיץ מדי יום באמצעות "קו המאבק" שמות של גורמים מסחריים המפרסמים ב"יתד נאמן", ולא ב"הפלס", כדי שפעילים אחרים המזוהים עם הפלג הירושלמי ילחצו עליהם, לרוב בשיחות טלפון אנונימיות, לפרסם גם ב"הפלס". בפלג אוירבך אומרים כי הקו של טריגר במתכונתו הנוכחית, לאחר כתב האישום, עובד בליווי משפטי צמוד כדי להימנע מעבירות פליליות ולהיצמד למה שמכנים בפלג "מאבק ציבורי".

החקירה מנוהלת על ידי מפלג ההונאה במשטרת ירושלים והעצורים יובאו היום לדיונים בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון. למרות גודל הפרשה וחומרתה, במשטרה מודים כי לא בטוח שניתן יהיה להאריך את מעצרם של החשודים, מכיוון שבסופו של דבר מדובר בעבירה קלה יחסית של הטרדה טלפונית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ