רשות האוכלוסין מגבילה בקשות מקלט חדשות: זה כשלושה חודשים לא נקבעים תורים

ל"הארץ" נודע כי הרשות הפסיקה לחלק פתקי זימון לתורים כפי שנהגה לעשות, ורבים, בהם אזרחי מדינות שונות, לא מצליחים להגיש בקשה על אף ניסיונות חוזרים ונשנים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור מחוץ למשרדי רשות האוכלוסין בתל אביב, ב-2017
תור מחוץ למשרדי רשות האוכלוסין בתל אביב, ב-2017צילום: מוטי מילרוד

רשות האוכלוסין וההגירה מגבילה זה כשלושה חודשים את האפשרות להגיש בקשות מקלט חדשות. ל"הארץ" נודע כי רבים, אזרחי מדינות שונות, אינם מצליחים להגיש בקשה חרף ניסיונות חוזרים ונשנים. זאת, אף שישראל חתומה על אמנת הפליטים, המחייבת אותה לאפשר נגישות למערכת המקלט. ארגוני זכויות אדם פנו לרשות, דרשו ממנה לאפשר הגשת בקשות לכל החפצים בכך ואיימו לנקוט צעדים משפטיים אם לא תעשה זאת. רבים מאלה שנמנעת מהם הגשת בקשת מקלט נותרים ללא אישור שהייה בישראל וחשופים למעצר ולגירוש, אף שטענותיהם כלל לא נבדקו וייתכן שהם זכאים למעמד פליט. ברשות האוכלוסין דוחים את הטענות ואומרים שאינם מונעים הגשת בקשות, אלא מתקשים לעמוד בעומס הפונים.

הגשת בקשות מקלט מתאפשרת אך ורק במשרדי הרשות בדרך שלמה בדרום תל אביב. מבקש המקלט חייב להגיע לשם, למלא טפסים ולהגישם. לאחר מכן נערך לו ראיון אישי. עד אוגוסט ניתן היה להגיש בקשות מדי יום בשעות הבוקר. בעקבות גידול חד במספר מבקשי המקלט, בעיקר מאוקראינה וגיאורגיה, נוצרו תורים ארוכים מחוץ לבניין. בספטמבר ואוקטובר המתינו מבקשי מקלט שעות רבות ולעתים שהו בלילה על המדרכה כדי להיות בקדמת התור בבוקר למחרת.

בנובמבר הודיעה הרשות שמבקשי מקלט יכולים להגיע למשרדים מדי בוקר בין שבע לשמונה ולקבל תור למועד אחר. את התורים חילקו המאבטחים בכניסה ליחידה, לא במסמך רשמי, אלא בפתק בכתב יד ועליו תאריך בלבד, ללא פרטים אישיים של המבקש. רבים התבקשו לחזור בחלוף כמה חודשים. נאמר להם כי בתקופת הביניים עליהם להציג את הפתק לפקחי הגירה וכך יהיו מוגנים מפני מעצר וגירוש.

באמצע ינואר החלו המאבטחים להודיע לממתינים בתור כי אינם מחלקים עוד פתקים. עורכי דין וארגוני זכויות אדם פנו לרשות, מחו על הפגיעה בזכויותיהם של מבקשי המקלט וביקשו הבהרות. הרשות השיבה שהפסיקה את ההליך לקבלת תור להגשת בקשת מקלט וכי על מי שרוצה לעשות זאת להתייצב במשרדי היחידה בשעות הפעילות. למרות זאת, רבים ממי שהתייצבו בכניסה לבניין בשעות הבוקר נדחו.

בשיחה עם "הארץ" סיפר אתמול היילה, אזרח אריתריאה המתגורר בירושלים, כי מילא את הטפסים מראש ונסע פעמיים במיוחד — על חשבון יום עבודה — תל אביב כדי להגיש בקשת מקלט. בשתי הפעמים, הראשונה לפני כחודשיים והשנייה כשבוע לאחר מכן, לא ניתנה לו אפשרות להגישה. "אמרו אי אפשר עכשיו", שחזר. הוא מציין כי לא היה לבד ורבים שהמתינו קיבלו תשובה דומה. "אני רוצה לבקש מקלט כמו כל הפליטים", אמר אתמול.

ארון, אזרח הודו השוהה בישראל כארבעה חודשים, מספר שהתייצב במשרדי היחידה שוב ושוב בחודשים האחרונים, אך עד כה לא הצליח להגיש בקשת מקלט: "הם לא קיבלו את הבקשה שלי, לא קבעו לי תאריך לראיון. הלכתי לשם חמש או שש פעמים. חיכיתי בתור הארוך. הגעתי בשש בבוקר פעם אחת וחיכיתי עד 12 בצהריים. שאלתי מתי אני יכול לקבל תאריך לראיון. אמרו לי אנחנו לא יודעים, לא נותנים זימונים כרגע. למי שבא עם עורך דין הם נתנו להיכנס". הוא מספר כי היה עיתונאי בהודו ובעקבות פרסום כתבה על שחיתות של פוליטיקאי מקומי קיבל איומים על חייו.

במכתב ששלחה החודש מנכ"לית המוקד לפליטים ולמהגרים, עו"ד רעות מיכאלי, למ"מ מנכ"ל רשות האוכלוסין, אמנון שמואלי, הזהירה כי המצב הנוכחי אינו עולה בקנה אחד עם הדין הבינלאומי ואף לא עם נהלי הרשות עצמה. "המדיניות החדשה של הרשות הופכת את התחייבויותיה של ישראל, הלאומיות והבינלאומיות כאחת, לאות מתה. המדינה אינה יכולה להניח כי אין המדובר במבקשי מקלט ועל כן לא לקבל את בקשותיהם", כתבה. חן בריל אגרי, מנהלת קמפיין פליטים ומבקשי מקלט באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, הדגישה אתמול כי "זו ההידרדרות החמורה ביותר שראינו בהתנהלות מערכת המקלט הישראלית מאז היא החלה לבחון בקשות מקלט של אריתראים וסודנים, מניעת הזכות להגשת בקשת מקלט לא חוקית והשלכותיה היא הפקרת הפליטים וסיכון חייהם".

לפי נתוני רשות האוכלוסין, נכון לפברואר השנה המתינו למענה יותר מ-22 אלף בקשות מקלט, רובן המכריע של אזרחי אוקראינה, גיאורגיה, אריתריאה וסודאן. הרשות אינה מצליחה להתגבר על העומס ומספר הבקשות הממתינות למענה עולה בעקביות. שיעור ההכרה בפליטים בישראל מזערי לעומת מדינות מערביות אחרות: רק כמה בודדים מוכרים מדי שנה. נתונים שמסרה אתמול הרשות ל"הארץ" מראים כי בשלושת החודשים הראשונים של 2017 הוגשו כ-1900–1600 בקשות מקלט מדי חודש. רובן המכריע הן של מי שקיבל מראש פתק ועליו מועד להגשת הבקשה.

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה: "האפשרות להגיש בקשות למקלט אינה חסומה ולא ברור מי מעלה טענה כוזבת שכזאת. בכל ימות קבלת הקהל אכן משתרכים במקום עשרות אנשים עקב עלייה לא הגיונית של מבקשי המקלט מגיאורגיה ומאוקראינה. חלוקת פתקים מנייר היתה שיטה לא מוצלחת שגררה תופעות לא רצויות. כיום, בכל בוקר מתקבלים כ-100 מוזמנים (שקיבלו בזמנו 'פתק') והיתר שאין בידם זימון, מתקבלים על בסיס זימון שלא מומש. הממתינים שאינם מצליחים להגיש באותו יום חוזרים בימים אחרים ומגישים את הבקשה. לעניות דעתנו, ראוי היה להתמקד בסוגיה הבעייתית והאמיתית, אותה יוצרים אלפי מגישי בקשות הסרק, ולא בתסמיני הבעיה". עוד נמסר: "בתקופה הקרובה יועבר מיקום היחידה לאזור רחב יותר שיאפשר קבלת קהל רב יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ