שישה תושבי באר שבע, בהם שני חיילים, הואשמו בתקיפת ערבים ממניע לאומני

לפי האישומים, התקיפות נועדו "למנוע התבוללות של יהודיות עם ערבים", וחלק מהנאשמים צפו בתכנים של ארגון להב"ה. אחד מהקורבנות ל"הארץ": "הם רצו להרוג אותי, קראו לי 'ערבי מסריח'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנאשמים, היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע

שישה תושבי באר שבע, בהם שני חיילים בשירות סדיר וקטין, הואשמו היום (ראשון) בסדרה של תקיפות על רקע לאומני נגד ערבים בעירם, ויוחסו להם עבירות המוגדרות מעשי טרור. הנאשמים נעצרו בשבועות האחרונים, והיו מעורבים בלפחות שש תקריות מדצמבר 2016.  מטרת חברי החוליה היתה למנוע מערבים לנהל מערכות יחסים עם יהודיות, ומחקירתם עלה שהתקיפות היו במטרה "למנוע התבוללות". באחד המקרים דקר אחד הנאשמים גבר ערבי שבילה עם יהודיה, ובמספר מקרים אחרים הם הכו גברים כאלה והזיקו לכלי הרכב שלהם.

לפי המשטרה, חלק מהנאשמים צפו בתכנים של ארגון הימין הקיצוני להב"ה. אחד הנאשמים אף הגדיר עצמו כ"תומך בארגון", אך לא היה פעיל בו.

כתבי האישום מגוללים שישה מקרי תקיפה, שבהם היו מעורבים שישה נאשמים ברמות מעורבות שונות. לפי כתב האישום, רז עמיצור, שהואשם המעורבות בששת המקרים, הגיע יחד עם קבוצת אנשים שהפרקליטות לא הצליחה לזהות בפברואר האחרון לאצטדיון טרנר בבאר שבע כשהוא חמוש בסכין. הוא ניגש למכונית שחנתה במקום ובה ישבו גבר ערבי עם יהודיה. לאחר שווידא את לאומו של הגבר, באמצעות בקשת מצית, הוא שלף את הסכין ודקר אותו מספר פעמים - בגב, בצלעות, בבטן וביד. על פי גורם המעורה בפרטים הוא לא הצליח לפצוע את הגבר באופן קשה, ונמלט מהמקום.

בתחילת חודש מארס פעלה החוליה כקבוצה רחבה יותר. טמיר ברטל ונאשם נוסף - קטין ששמו חסוי - התעמתו מילולית עם גבר ערבי בפארק ו' בעיר. זהותו של הגבר שהיה קורבן התקיפה במקרה זה אינה ידועה לגורמי אכיפת החוק. לאחר שהבחור עמו התעמתו הזעיק חברים הם נמלטו, ואליהם הצטרפו הנאשמים הנוספים: החייל קורן אלקיים, ראובן (רן) בן ממוקה קוסשוילי וחייל נוסף בשירות סדיר. הנאשמים נסעו לעמיצור בישיבת בית יוסף בבאר שבע, ומחדרו לקחו מקל גולף, אלה, ידית של פטיש, מוט מתכת וקרש, ויצאו לחפש את הערבי שעמו התעמתו מוקדם יותר. הם כיסו את פניהם בכובעי גרב, וכשפגשו בחור ערבי בפארק הכו אותו ובעטו בו.

ב-17 במארס פעלו שוב אלקיים, ברטל ועמיצור. הם יצאו לפארק ד' בבאר שבע וחיפשו ערבים שמבלים עם יהודיות. הם איתרו במקום רכב שבו חשבו שנמצאים יחד ערבי ויהודיות, וניסו לתקוף את יושביו. לאחר שנמלטו השליכו אבנים אל עבר קבוצה אחרת של ערבים ויהודיות שהיו במקום, שברו את חלון מכוניתם ואף פגעו בהם. בכתב האישום מצוין כי המותקפים השליכו אבנים בחזרה, כהגנה עצמית. 

אחד מקורבנות החוליה, תושב רהט בשנות ה-20 לחייו שביקש להישאר בעילום שם, סיפר ל"הארץ" את אשר אירע בתקיפה. "בדיוק הייתי בחניית האיצטדיון, ישבתי עם חברים. באו אליי שני בחורים דתיים וביקשו ממני מצית. חשבתי שהם רק רוצים מצית אבל לא ידעתי שהם מנסים לגלות לפי המבטא אם אני ערבי או יהודי". לדבריו, כשהבינו שהוא ערבי הם הלכו ולאחר כרבע שעה שבו עם חבר נוסף שהם רעולי פנים והחלו להכותו וגרמו נזק לרכבו.

לטענתו, "הם רצו להרוג אותי ואמרו 'ערבי מסריח' ו'אתה חושב את עצמך בן של מלך'". הוא הוסיף כי "כל המכות שלהם היו על הראש שלי. הם אמרו אחד לשני 'תהרגו אותו שלא יפתחו בחקירות'... אף פעם לא האמנתי שיקרה לי דבר כזה ועד עכשיו אני לא מאמין למה שהיה. כשאני הולך לבאר שבע עכשיו אני מפחד ללכת לבד אני מבקש מאבא, מאחי או מחברים שיבואו איתי".

עו"ד אורי דייגי, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את אחד הנאשמים, אמר כי "מדובר בלוחם בחטיבת חי"ר. החייל מכחיש מעורבות או קשר לפרשה. בניגוד לפרסומים הוא לא חלק מפרשה וכתב האישום שהוגש נגדו לבית משפט השלום מייחס לו אירוע בודד של תקיפה ולא מייחסים לו רקע לאומני או גזעני".

על פי עורכי דינם של חלק מהנאשמים, הם עברו חקירה "קשה וארוכה". עורך הדין אביחי חג'בי, המייצג את קורן אלקיים בתיק מטעם ארגון חוננו, טען כי "זכויות עצורים בסיסיות נחסמות בדלתות הברזל של מרתפי השב"כ". הוא מחה על כך שגופי הביטחון מנעו ממנו לפגוש את הנאשם.

לפי עורכי דינם של הנאשמים, חלקם היו מנועי מפגש עם עורך דין לאורך ימים לאחר מעצרם. עורכי הדין טענו כי אף שחקירתם לא היתה "חקירת צורך" (האופן בו מכנים בשב"כ חקירה בעינויים - י"ב), הופעל על החשודים "לחץ נפשי משמעותי", ולצד מניעת המפגש עם עורכי הדין הנאשמים היו אזוקים במשך שעות ומכוסי עיניים במהלך חלק מהחקירה. 

עורכת הדין סימה כוכב, המייצגת את טמיר ברטל, טענה כי הנאשמים עברו חקירה קשה מאוד. לדבריה,  "נראה כי כשמדובר ביהודים אשר חשודים שהתקוטטו עם ערבים נשכחות הזכויות, נרמסים סדרי הדין ואנו מגלים כללים חדשים בדיני המעצרים". כוכב אף טענה כי ברטל ניסה להתאבד במהלך החקירה, אולם בשב"כ מכחישים.

:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ