הוועדה לבחירת קאדים בחרה לראשונה קאדית אשה

המינוי בא למרות שלפני כשנה וחצי הפילה הממשלה הצעת חוק שנועדה לחייב ייצוג נשים בתפקידי שיפוט בבתי הדין השרעיים. השרה שקד שעומדת בראשות הוועדה: "זו בשורה גדולה לחברה הערבית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הוועדה מצביעים לבחירת הקאדים, היום

הוועדה לבחירת קאדים בראשות שרת המשפטים איילת שקד בחרה הבוקר (שלישי) את בהנא ח'טיב לכהן כקאדית - דיינית בבתי הדין הפוסקים לפי ההלכה המוסלמית. ח'טיב, עורכת דין ומגשרת מתחום דיני אישות והדין השרעי, תהיה האשה הראשונה בתפקיד. 

פרט לח'טיב, בעלת תואר ראשון ושני במשפטים מטמרה, מינתה הוועדה מועמד בדואי מהפזורה לתפקיד קאדי בדרום הארץ, סאלם סאנא מהיישוב לקיה, וכן את נציג הוועדה איאד זחלאקה, מנהל בתי הדין השרעיים לקאדי בבית הדין לערעורים.

בחירתה של עו"ד ח'טיב באה למרות התנגדות הממשלה הנוכחית להצעת חוק לייצוג נשים בתפקידי שיפוט בבתי הדין השרעיים. ההצעה של ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), יחד עם הח"כים זוהיר בהלול (המחנה הציוני) ועאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), שהועלתה בסוף 2015, נועדה לחייב ייצוג של אשה אחת לפחות בין הקאדים, אלא שמפלגת יהדות התורה איימה להשתמש בזכות הווטו שלה בענייני דת ומדינה כדי לסכל את ההצעה. ההצעה נפלה לאחר שהשר יעקב ליצמן הביע חשש כי חקיקה כזאת תגרור אחריה תקדים שיחייב מינוי נשים גם לבתי הדין הרבניים. בסופו של דבר הבחירה נעשתה ללא חקיקה.

מלבד שקד וזחלאקה, בוועדה חברים גם שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס), נשיא בית הדין השרעי עבד אל-חכים סמארה, ח"כ פריג', ח"כ יואב בן צור (ש"ס), ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) ונציג לשכת עורכי הדין עו"ד רסמי זחלאקה.

השרה שקד אמרה לאחר הבחירה כי "בחרנו היום ארבעה קאדים מוכשרים ומצוינים, שאני בטוחה שיעשו את תפקידם על הצד הטוב ביותר. עשינו צדק במקום שתפקידו לעשות צדק ובחרנו לראשונה אשה לתפקיד קאדית, דבר שלטעמי היה צריך להתרחש לפני זמן רב. זו בשורה גדולה לאשה הערבית ולחברה הערבית בכלל. אני נרגשת על הבחירה הזו ומקווה שזוהי רק סנונית ראשונה לבחירתן של נשים נוספות לתפקיד".

חברת הכנסת תומא-סלימאן בירכה על המינוי, ואמרה: "צעד זה הינו צעד היסטורי ומכונן במאבק התנועה הפמיניסטית הערבית בישראל, צעד שמטיב עם כלל האוכלוסייה הערבית בישראל ולא רק עם הנשים הערביות המוסלמיות. הגיע הזמן להאמין בכוחן של הנשים הערביות בלמלא כל תפקיד בקבלת ההחלטות וההשפעה בחברה ובמדינה בכלל ולהסיר את החסמים מדרכן".

ח"כ פריג' אמר כי "מדובר בהחלטה היסטורית בעלת משמעויות רבות בכל הקשור לקידום מעמד האשה בחברה הערבית. עוד סמל לאפליית נשים מוסלמיות הסתיים. כדי להגיע לשוויון בחברה הישראלית יש קודם להבטיח שוויון בחברה הערבית. המאבק באפליית האשה הערבייה נמשך".

חברת הכנסת רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה כי "בחירתה של ח'טיב לקאדית הראשונה היא לא רק בשורה לנשים המוסלמיות אלא בשורה חשובה מאין כמוה לכלל הנשים במדינה... החלום הפך למציאות - בשורה עם מסר של שוויון ועוצמה לכל הנשים בישראל - מוסלמיות, יהודיות, דתיות וחילוניות. אני תקווה שזה יפתח פתח לנשים לכהן בתפקידי מפתח בבתי הדין של כל הדתות".

סויד הוסיפה כי "עו"ד הנא ח'טיב היא יותר מראויה גם כאדם וגם כאשת מקצוע מעולה שבמעולות. אני גאה בה ובתקדים שיצרה ומאחלת לה הצלחה מכל הלב. אני רוצה בהזדמנות זו לברך גם את חברתי שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, שהשכילה לראות את הבשורה שביוזמה ונרתמה להביא אותה לידי מימוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ