המשטרה חושדת שנתניהו קיבל טובות הנאה מאיש עסקים נוסף

באחרונה גבו חוקרי הפרשה עדות מבעל ההון האמריקאי ספנסר פרטרידג', שכונה בעבר "המונית האווירית" של נתניהו ושרכש מחצית מבית הוריו המנוחים של ראש הממשלה

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספנסר פרטרידג', ב-2006
גידי וייץ

אנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה גבו באחרונה עדות מספנסר פרטרידג', מולטי-מיליונר אמריקאי המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. בעדותו בתיק 1000 התבקש פרטרידג' להתייחס לטובות הנאה ומתנות שהעניק לכאורה לנתניהו בשנים האחרונות.

בדצמבר האחרון חשף "הארץ" שפרטרידג' רכש מאחיו הצעיר של ראש הממשלה, עדו נתניהו, מחצית מבית הוריהם המנוחים בירושלים, ובכך הפך לשותפו של ראש הממשלה בנכס. פרטרידג' שילם על חלקו בבית 8.4 מיליון שקלים. שני הצדדים - פרטרידג' ועדו נתניהו - יוצגו על ידי עורך הדין דוד שמרון, פרקליטו ואיש סודו של ראש הממשלה, שגם ניהל את עזבונו של האב, בנציון נתניהו. מטעם האחים נתניהו ופרטרידג' נמסר אז כי ראש הממשלה לא היה צד לעסקה.

פרטרידג', המתגורר בפרבר יוקרתי של העיר דטרויט, הוא הבעלים של חברות רבות בארה"ב, בעיקר בתחום הנדל"ן. ככל הידוע, אין לו עסקים בישראל. הוא פעיל בקהילה היהודית בארה"ב, ובעשור שעבר רכש את אוסף הצילומים של פאול גולדמן, שתיעד את תקופת המנדט הבריטי ואת שנותיה הראשונות של המדינה. בבחירות האחרונות בארה"ב תרם למרקו רוביו, הסנאטור מפלורידה שהתמודד על המועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית.

בתחקיר "ביבי-טורס", שערך עיתונאי ערוץ 10 רביב דרוקר, הוזכר פרטרידג' כמי שהעמיד לרשות נתניהו את מטוסו הפרטי במקרים רבים. ברשימת התורמים והתומכים של נתניהו, שנחשפה בתחקיר, נכתב על פרטרידג': "חבר. עשיר. המונית האווירית של נ. בארה"ב. לא תרם ישירות אבל עוזר במעשים".

פרטרידג' הוא אחד מכמה עדים שזומנו ליאח"ה עם בואם לביקורים בישראל סביב חג הפסח. עד נוסף היה בן דודו של נתניהו, איש העסקים האמריקאי נתן מיליקובסקי. ראש הממשלה טען בעבר להגנתו בפרשת טובות ההנאה כי רכש לעצמו סיגרים בכסף מזומן שקיבל מבן הדוד. מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "בן דודו של ראש הממשלה מסייע לו כבר עשרות שנים, והדבר מותר, מוכר וחוקי".

המרכזי בין אנשי העסקים שהעידו עד כה בפרשת טובות ההנאה הוא מפיק הקולנוע האמריקאי ארנון מילצ'ן. מקור משפטי אמר ל"הארץ" כי מכל בעלי ההון ששמם נקשר בפרשה, לרבות פרטרידג', מילצ'ן הוא זה שלפי החשד העניק לנתניהו טובות הנאה בהיקף הגדול ביותר. בעדותו הראשונה ביאח"ה, בנובמבר, סיפר מילצ'ן כי לאורך שנים נענה לדרישות נתניהו ורעייתו ורכש בעבורם מוצרים בשווי מאות אלפי שקלים, ובהם חבילות סיגרים, בקבוקי שמפניה, מעילים ותכשיט יקר ערך. בעדות שנייה, שנגבתה ממנו בארה"ב, עידן מילצ'ן חלקים מגרסתו. בצמרת התביעה הכללית רואים בעוזרת הישראלית של מילצ'ן, הדס קליין, עדת מפתח בתיק. העדות שמסרה בפרשה נחשבת אמינה ונתמכת במסמכים ובחשבוניות.

במשרד המשפטים מבקשים עדיין לגבות את גרסתו של איש העסקים האוסטרלי ג'יימס פאקר, שותפו של מילצ'ן, שנחשב לאחד המעורבים המרכזיים בפרשה. במארס דיווח "הארץ" כי מילצ'ן פנה לפאקר וגייס אותו להשתתף בעלות המתנות שהתבקש לרכוש לבני הזוג נתניהו. פאקר שהה בישראל לפני כמה חודשים, כאשר בידי החוקרים כבר היו קצות חוט וידיעות על העברה שיטתית של טובות הנאה לנתניהו, אולם שב לחו"ל מבלי שנגבתה ממנו עדות. "נעשה ניסיון להשיג את עדותו, אך הוא נתקל בקשיים", אמר ל"הארץ" מקור משפטי.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום כי "מדובר בעוד ניסיון נואש להצדיק המלצת סרק של המשטרה. כמה פעמים אפשר לנסות לעשות הנשמה מלאכותית לסיפור שמזמן יצא ממנו האוויר? אנו חוזרים ואומרים: לא יהיה כלום כי אין כלום". פרטרידג' לא השיב לפניית "הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ