עו"ד שפטל בדיון בערעור של אזריה: מקרים חמורים עשרות מונים לא הובילו לכתבי אישום

שפטל טען לאכיפה בררנית ונתן 17 דוגמאות לסגירת תיקים נגד אנשי צבא ושוטרים שירו בפלסטינים. התובע הצבאי: איננו מכירים עוד מקרה שבו חייל יורה כדור בראשו של מחבל פצוע כעבור 11 דקות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאור אזריה לוחץ את ידו של עורך דינו יורם שפטל, היום בבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב
גילי כהן
גילי כהן

שלב הדיונים בערעור על הרשעתו של החייל אלאור אזריה נפתח היום (רביעי) בהרכב מורחב של בית הדין הצבאי לערעורים. בפתח הדיון אמר עו"ד יורם שפטל המייצג את אזריה: "אנחנו ניצבים פה בפני בית הדין שני סנגורים, אבל יחד עמנו עומדים לנאשם מיליונים של סנגורים מקרב עם ישראל שמתפללים שיצא זכאי בדינו". בהמשך טען שפטל לאכיפה בררנית כלפי אזריה ונתן 17 דוגמאות למקרים שהיו לדבריו "חמורים יותר עשרות מונים" מזה של אזריה, אך לא הובילו להעמדה לדין. שפטל ביקש לצרף את המקרים הללו כראיות לתיק, אך השופטים קיבלו את עמדת התביעה וסירבו לבקשה. לדבריו, כל הדוגמאות מתבססות על סיקור ב"הארץ".

בין השאר, נתן שפטל כדוגמה את המקרה של מתנדב המשטרה שירה במחבל פצוע בתל אביב במארס בשנה שעברה ושמח"ש סגרה את התיק נגדו ואת המקרה של שוטר מג"ב שירה בחשוד בפיגוע דריסה בירושלים ביוני 2010. גם התיק הזה נסגר. בהקשר של המקרה בתל אביב אמר שפטל: "למפקד מחוז תל אביב יש אתיקה אחרת ואחוות לוחמים אחרת כלפי פקודיו מאשר לרמטכ"ל". לבסוף, התירו שופטי ההרכב לסנגורו של אזריה לקבל את חוות דעת הפרקליטות בעניין סגירת התיק כנגד מתנדב המשטרה.

שפטל טען כי המקרה של מתנדב המשטרה, שבו נשמעו קריאות שעודדו אותו לירות במחבל, "חמור פי עשרה" וכי מדובר בירי "על פי בקשתך". השופט תא"ל אבי פלד, שהיה בעבר מח"ט גולני, פנה לשפטל ואמר: "וירי לבקשתך, זה בסדר? אני מנסה להבין". שפטל השיב לו כי אם פרקליט המדינה סבור שהדבר תקין (הוא אישר את סגירת התיק - ג"כ), אזי גם הוא.

שפטל התייחס בהרחבה גם למקרה של מח"ט בנימין, אלוף-משנה ישראלי שומר, שתועד יורה למוות בפלסטיני שיידה לעברו אבנים וסלעים. הפרקליט הצבאי סגר את התיק נגדו וקבע כי הירי היה מוצדק. "אם אני הייתי רמטכ"ל הייתי מעלה את שומר מאלוף-משנה לאלוף", אמר שפטל.

כחלק מנימוקי הערעור, טען שפטל כי חקירת מצ"ח היתה מגמתית "ונתפרה". "הרמטכ"ל ושר הביטחון סימנו תוצאה – וכך התנהלה החקירה", טען בפני השופטים. "זו חקירה רעילה, שלא באה למצוא שום אמת אלא להפליל בכוח".

התובע הצבאי, סא"ל (במיל') נדב ויסמן, ביקש מהשופטים לדחות את בקשתו של שפטל לצרף את מקרי אי ההעמדה לדין כראיות. "האם הבקשה הזו מוגשת בתום לב?", תהה ויסמן, "או שמא המשפט התנהל במסלול מסוים שההגנה בחרה בכוונת מכוון, והיום יש ניסיון לסתור אותו?". בהמשך טען ויסמן לגופם של דברים: "אנחנו לא מכירים שום מקרה שהיה מונח בפנינו בתביעה, שבו לפי הראיות, מגיע חייל 11 דקות אחרי שמחבל מנוטרל ושוכב על הרצפה ויורה לו כדור בראש", והוסיף: "באף אחד מהמקרים שעו"ד שפטל התייחס אליהם לא היתה טענה כי זמן קצר אחרי הירי כשנשאל החייל למה ירה, אמר, 'הוא מחבל ומגיע לו למות'".

בהמשך הוסיף ויסמן בנוגע לסגירת התיקים נגד חיילים שירו בפלסטינים: "רוב התיקים נסגרים, וטוב שהם נסגרים, כי ברוב המקרים חיילי צה"ל יורים כדין". שפטל טען כי התביעה הצבאית הטעתה את סנגוריו הקודמים של אזריה כשקבעה שאין מקרים דומים לזה שלו. "זה נכון שהסנגורים יכלו להתנהל בצורה קצת יותר מוצלחת, אבל הטעו אותם!".

הן התביעה הצבאית והן סנגוריו של אזריה ערערו על פסק הדין. שני מועדי דיונים נוספים נקבעו: בשבוע הבא, ובסוף החודש. עד להכרעה ימשיך אזריה לשהות במעצר פתוח, המקבילה הצבאית למעצר בית, בבסיס נחשונים.

בהרכב חברים נשיא בית הדין הצבאי לערעורים שעומד בראשו, אלוף דורון פיילס, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, צבי סגל, ונשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן. ישבו בו גם שני קצינים שאינם משפטנים: מפקד פיקוד העורף לשעבר, אלוף איל איזנברג, ותא"ל אבי פלד, שכיהן בין היתר כמפקד חטיבת גולני.

אזריה, חייל בחטיבת כפיר, הורשע בתחילת השנה בהריגת המחבל הפלסטיני עבד אל־פתח א־שריף. אזריה ירה בא־שריף ששכב פצוע על הקרקע, 11 דקות אחרי שנורה כשדקר חייל אחר בחטיבת כפיר. שופטי בית הדין הצבאי, בראשות אל"מ מאיה הלר, גזרו על אזריה שנת מאסר וחצי בכלא הצבאי.

התביעה הצבאית ערערה על קלות העונש וביקשה להחמירו, בטענה כי הוא לא מתיישב עם חומרת מעשיו של אזריה ועם הביקורת שנמתחה עליו בהכרעת הדין. סנגוריו של אזריה, בראשות עו"ד יורם שפטל, ערערו על הרשעתו בהריגת המחבל ועל העונש שנגזר עליו. בכתב הערעור שהגיש שפטל לבית הדין נכתב כי על בית הדין הצבאי לערעורים לקבוע כי "הכרעת הדין המרשיעה תעבור מן העולם, והמערער (אזריה) יזוכה מכל אשמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ