הסוחרים מבקשים מבג"ץ דיון נוסף בעניין המרכולים: "ריסוק עקרון יום המנוחה השבועי"

התאחדות הסוחרים עתרה לבג"ץ לקיים דיון בהרכב מורחב בסוגיית פתיחת עסקים בשבת בתל אביב, בעקבות פסיקתו בחודש שעבר. שר הפנים דרעי: הממשלה תומכת בקיום דיון נוסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התאחדות הסוחרים והעצמאים עתרה היום (רביעי) לבג"ץ לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב בסוגיית פתיחת העסקים בשבת בתל אביב, בעקבות הפסיקה בחודש שעבר. לטענתם, "משמעות פסק הדין היא ריסוק עקרון יום המנוחה השבועי, שהוא ערך חברתי-כלכלי אוניברסלי שאינו שנוי במחלוקת ונועד בעיקרו להעניק הגנה לחלשים בחברה".

עוד כתבו העותרים כי "פסק הדין מהווה חקיקה שיפוטית קיצונית המשנה סדרי עולם ועומד בסתירה מוחלטת לכל ההלכות שנקבעו בכל בתי המשפט ולמצב המשפטי השורר הידוע והרווח מאז קּום מדינת ישראל ועד הנה". את העתירה הגישו עורכי הדין דוד שוב, עברי פיינגולד ואוריאל בוני.

סופרמרקט בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

בחודש שעבר אישר בג"ץ את חוק העזר של עיריית תל אביב המסדיר את פתיחתם בשבת של כ-160 מרכולים ופיצוציות ועוד כ-80 עסקים בשלושה מתחמי מסחר - נמל יפו, מתחם התחנה ונמל תל אביב. כיוון שחוק העזר קובע כי העירייה תיתן היתרים ל-164 מרכולים ופיצוציות לפעול בשבת, המשמעות היא שעשרות מהם ייאלצו להישאר סגורים בימי המנוחה.

העותרים מציינים כי ידוע להם שבקשה לדיון נוסף לאחר פסק דין שניתן פה אחד היא עניין חריג, אך לטענתם מקרה זה מצדיק דיון בהרכב מורחב. עוד כתבו העותרים כי "נוצרה בתיק זה סיטואציה ייחודית ונדירה", כאשר בית המשפט החליט לא להמתין להחלטת שר הפנים אריה דרעי אם לאשר את חוק העזר העירוני של תל אביב. אולם דרעי הודיע מיד לאחר מתן פסק הדין כי החליט לפסול את החוק ואף הודיע על כך ליועץ המשפטי לממשלה, אך לא הספיק לפרסם את החלטתו לפני הכרעת בית המשפט.

העותרים טוענים כי נפלו פגמים בהחלטת בג"ץ, ובהם הקביעה כי הימנעות הממשלה מקבלת החלטה בעניין חוק העזר משך זמן רב, כמוה כפסילתו ללא נימוקים ולכן היא בטלה. "היו בפני בית המשפט נימוקים מפורטים של הרשות המנהלית", טוענים העותרים. "אולם, על אף חשיבות ההיבט המשפטי, בקשה זו עוסקת בראש ובראשונה בחשיבותה הלאומית, החברתית, הערכית, היהודית, הפוליטית והחוקית של פסיקת בית המשפט העליון והשפעתה על דמותה וצביונה של מדינת ישראל".

העותרים מדגישים כי לפסק הדין השפעות מרחיקות לכת. "תוצאה כמעט אוטומטית היא, כי בשל ההשפעות המסחריות ההדדיות, החשש לפגיעה בהכנסות והתמריץ הכלכלי בקיום המסחר, יתפתח במהרה מירוץ אכזרי לתחתית בין הערים השונות. במסגרת המרוץ תתפשט מגפת המסחר ביום המנוחה מתל אביב-יפו גם לשכנותיה הקרובות – בת ים, חולון, גבעתיים, הרצליה, רמת השרון ורמת גן – ומהם חיש קל אל עבר כלל גוש דן, עד שתתפשט אל רחבי המדינה כולה באין פוצה פה ומצפצף".

השר דרעי בירך היום על החלטת המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליקים רובינשטיין, שהורה למדינה להגיב לעתירת הסוחרים. בין השאר אמר דרעי: "זו בקשה צודקת והכרחית. בפני בית המשפט היתה העובדה שהחלטתי המנומקת לפסילת חוק העזר נחתמה עוד לפני מועד פסק הדין, ובפרט שסוגיה משמעותית שכזו עליה להתברר לגופה ולא להיות מוכרעת בשל נימוק טכני כזה או אחר". השר הוסיף כי "עמדת הממשלה היא לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב ומגוון של שופטים. בפגישה שקיימתי עם היועץ המשפטי לממשלה סוכם שהיועץ ימסור את עמדת המדינה לבית המשפט במקרה של דיון חוזר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ