ביהמ"ש שחרר חשוד פגוע נפש וביקר את המשטרה על מעצרו: "אנו עוסקים בבני אדם"

החשוד בן 38 נעצר בעקבות ויכוח עם אמו על אימוץ גורת חתולים. השופט הדגיש כי זו לא הפעם הראשונה בה המשטרה מפעילה הליך פלילי מול פגועי נפש בלי להתחשב במצבם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית משפט השלום בפתח תקוה מתח שלשום (רביעי) ביקורת חריפה על המשטרה, לאחר שזו עצרה פגוע נפש בן 38 שהתפרע משום שלא אפשרו לו לגדל גורת חתולים שמצא. "יש לשוב ולהדגיש בפני היחידה החוקרת כי אנו עוסקים בבני אדם, אנשים חיים, אשר עומדים מאחורי המילים והוראות הדין", כתב השופט עודד מורנו בהחלטתו.

ביום שלישי אחר הצהריים הגיע החשוד לבית הוריו בו הוא גר באחד מיישובי השרון, כשעמו חתולה. אמו של החשוד דרשה ממנו להוציא את החתולה מהבית, וסירבה לאפשר לו לגדל אותה בתוך הבית. החשוד, פגוע נפש ללא עבר פלילי, החל לצעוק ולאיים שהוא יפגע באם, וזו החליטה לקרוא למשטרה. שוטרים שהגיעו למקום דרשו מהחשוד להתלוות אליהם, אך הוא סירב והמשיך להתפרע. המשטרה עצרה אותו בגין איומים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

השופט עודד מורנו. מתח ביקורת נוקבת כלפי המשטרה
השופט עודד מורנוצילום: אתר בית המשפט

אמו של החשוד העידה במשטרה, ואמרה כי אינה בטוחה שבנה אכן התכוון לאיומי הרצח. לדבריה, הדברים נאמרו במהלך ויכוח סוער בנוגע לחתולה אותה מצא.

החשוד בילה את הלילה באשפוז בבית החולים לבריאות הנפש שלוותה, ולמחרת ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו שלא בפניו. נציג המשטרה בדיון בבית המשפט בפתח תקוה רס"ל אלכס בלטר אמר: "אנחנו מבקשים להאריך את מעצרו למשך 24 שעות על מנת לסיים את החקירה ולהעבירה ליחידת התביעות, על מנת לשקול הגשת כתב אישום וכל המשתמע מכך". בתגובה מתח השופט מורנו ביקורת חריפה על המשטרה, ואמר כי זו לא הפעם הראשונה בה המשטרה מפעילה את ההליך הפלילי מול אנשים פגועי נפש בלי להתחשב במצבם.

"בית משפט זה התייחס בשורה ארוכה של החלטות לשימוש מוגבר אותו עושה המשטרה בהליך פלילי בעניינם של פגועי הנפש", כתב מורנו והדגיש: "זאת בתיקים, אשר קריאה יותר מעמיקה בנוגע לנסיבות בהן בוצעה העבירה יכולה היתה להצביע על כך שניתן להסתפק בהפניית החשוד לבדיקה באמצעות המחוזי, אשר לו קיימות מספר סמכויות במסגרת החוק לטיפול בחולי נפש".

בהחלטתו כתב השופט כי היה מקום לכך שהיחידה החוקרת תפנה את החשוד לחדר מיון בבית חולים פסיכיאטרי בטרם מעצרו ולפני הבאתו בפני ביהמ"ש. "זאת בשים לב לאופי התלונה והחומרה הנמצאת בצידה, שכן גם מדובר במקרה שעל פניו קיים חשד סביר ועילת מעצר" כתב. "קיימת חובה מוגברת על היחידה החוקרת לבחון, בטרם קבלת החלטה בעניין מעצר, על הנסיבות שהובילו לתלונה, הרקע שעומד מאחוריה והאם ניתן לבצע שימוש בהליך חלופי למשפט הפלילי, אשר יכול לתת גם מענה טיפולי לאותו חשוד. בענייננו הרי שמדובר על ויכוח שנבע מרצונו של החשוד להביא חתול לביתו הא ותו לא".

בדצמבר האחרון הורה מורנו לשחרר פגוע נפש שנעצר 10 ימים לאחר שהשליך על אחיו טוסטר במהלך ויכוח ביניהם. גם אז העיר למשטרה על תפקודה. חודש קודם לכן היתה זו שופטת בית משפט השלום בבאר שבע שוש שטרית שמתחה ביקורת על התנהלות המשטרה בנושא.

שטרית שחררה פגוע נפש בן 59, שנעצר לאחר שאחיו טלפן למשטרה ודיווח שתקף את אמם הקשישה והנכה. הוא הואשם באיומים ותקיפה, ושהה במעצר כמעט שלושה שבועות. "לא ברור לבית המשפט כיצד המשיב היה עצור עד היום", כתבה בהחלטתה. "לטעמי מדובר בהתנהגות שערורייתית של המשטרה, אשר הגישה בקשה למעצר עד תום ההליכים תוך שהיא רוכבת, כהרגלה, על העובדה כי מדובר במשיב החולה בנפשו". היא הביעה צער כל כך שלדבריה "מדובר בתופעה שהולכת ומשתרשת אצל המשטרה, אשר מגישה כתבי אישום נגד משיבים כמו במקרה שלפני, רק מפני שהם חולים בנפשם ושהיא מדביקה להם תוויות של מסוכנים".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ