תושב שכם בן 18 מואשם בארבעה ניסיונות רצח בפיגוע בתל אביב בחודש שעבר

עמאד אגבר מואשם כי רצה לרצוח יהודים ולפני כמה חודשים התכוון לבצע פיגוע בים המלח, אך חזר בו. לפי האישום, הוא תכנן לפרטים את כניסתו לתל אביב והשחיז את אבזמו כדי לא לעורר חשד בבידוק

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע שבביצועו נואשם אגבר, בחודש שעבר בתל אביב
זירת הפיגוע שבביצועו נואשם אגבר, בחודש שעבר בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

עמאד אגבר, תושב שכם בן 18, הואשם היום (שני) בארבעה ניסיונות רצח ובמעשה טרור. הוא נעצר בסוף החודש שעבר לאחר שתקף ופצע קל ארבעה בני אדם באזור הטיילת בתל אביב. על פי כתב האישום, אגבר "החליט להרוג יהודים בשל היותם יהודים כך שיומת או ייעצר בעת ביצוע מעשי הרצח ויהפוך ל'שהיד' או לגיבור".

לפי כתב האישום, בדצמבר 2016 החליט אגבר לבצע פיגוע דקירה באזור ים המלח, שם סבר שימצא הרבה יהודים. הוא רכש סכין ולקח מונית מיריחו לכיוון ים המלח, אך חזר בו מתוכניתו מכיוון שנהג המונית אמר שלא צפויים הרבה אנשים בחוף. לפי כתב האישום, הוא השליך את הסכין וחזר לביתו בשכם.

לפי האישום, סמוך לחודש מארס החליט אגבר להגיע לתל אביב ולבצע בה פיגוע. "הנאשם תכנן לפרטים את כניסתו לישראל והגעתו לתל אביב, ופנה לחברה תיירות המארגנת טיולים לתוך שטח ישראל, ובמסגרתם נותנת היתרי כניסה חד-יומיים לישראל", נאמר בכתב האישום. הוא למד את האזור שבו תכנן לבצע פיגוע במפות גוגל והשחיז אבזם של חגורה כדי להפוך חד, אך לא להיתפס בבידוק הביטחוני.

ב-23 באפריל נכנס אגבר לישראל עם היתר כניסה חד-יומי יחד עם קבוצת תיירים ובעצירה הראשונה של האוטובוס, באזור פארק הירקון, עזב את הקבוצה והחל בחיפוש אחר קורבנות. הוא הלך לכיוון הים, דקר אדם כבן 70 באמצעות אבזם החגורה, היכה אותו באגרופים ובעיטות וברח מן המקום. בהמשך, נכנס הנאשם ללובי של מלון ליאונרדו ביץ', שם לקח קאטר שהיה מונח על אחד השולחנות והמשיך בחיפוש אחר קורבנות נוספים. לפי האישום, אגבר "נכנס לחנות עתיקות בלובי המלון, דקר בחוזקה אשה באזור צווארה בכדי להורגה וגרם לחתכים באוזנה, אשר הצריכו תפרים ושחזורים, וכן ניסה לדקור את בעלה, אשר החל במרדף אחריו".

בעת המרדף, רץ אגבר לכיוון הלובי של המלון ונתקל בעובד המלון שניסה להדוף אותו. אגבר היכה את העובד באמצעות הקאטר בראשו, גרם לו לדימום וחבלה וניסה לברוח החוצה מן המלון. בעלה של האשה שנפצעה חסם את הדלת המסתובבת, הנאשם רץ לתוכה ניפץ את הזכוכית, יצא ונעצר מחוץ למלון בידי שוטרים.

בבקשת המעצר כתבה עו"ד חזן- פלדמן מפרקליטות מחוז תל אביב: "ניסיונות הרצח בוצעו תוך תכנון קפדני ומפורט, בכוח רב, כשהמשיב  דוקר פעם אחר פעם את קורבנותיו. מסעו של המשיב נפסק אך בשל תושייתם של האזרחים אשר התערבו ומנעו מהמשיב להמשיך, ואך במזל הסתיים האירוע כולו בפציעות בלבד".  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ