בשל קשיים ראייתיים: הסדרי טיעון מקלים בפרשת ארגון הפשע של מוסלי

אצל חלק מהמורשעים, המזוהים עם ארגונו של שי מוסלי, הומר סעיף הרצח בקשירת קשר לביצוע פשע. על השבעה נגזרו בין תשעה חודשים לארבע שנות מאסר

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

הפרקליטות חתמה היום (שלישי) על שורה של הסדרי טיעון מקלים עם שבעת הנאשמים בפרשת מוסלי, בשל שורת קשיים ראייתיים – ובהם רצח של עד תביעה מרכזי וקשיים בעדותו של עד המדינה בתיק. השבעה, אביאל וואהל, עמרם כהן, ניר דבח, אלון מימון, שי אשולי, רועי אשולי וקובי יום טוב, הורשעו במיוחס להם בכתב האישום המתוקן בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לצד הפחתת אישום הרצח, הורשעו מימון ושי אשולי בקשירת קשר לביצוע פשע בשל ניסיון לפגוע בעבריין מוטי חסין. רועי אשולי ויום טוב הורשעו גם בסחיטה באיומים, והאחרון הורשע גם בשוד. על פי כתב האישום המתוקן, השבעה, המזוהים עם ארגון הפשיעה של שי מוסלי, "פעלו יחד בתקופות זמן שונות, במסגרת מאורגנת, שיטתית ומתמשכת שתכליתה ביצוע עבירות פליליות".

אחד המורשעים, ניר דבח, בהארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון
אחד המורשעים, ניר דבח, בהארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2015צילום: ניר קידר

במסגרת ההסדר נגזרו על הנאשמים עונשי מאסר של בין תשעה חודשים לארבע שנות מאסר בפועל. כיוון שמהעונשים ינוכו ימי המעצר של המורשעים, רק שניים מהם, כהן ודבח, ימשיכו לרצות מאסרים בפועל. על שניהם נגזרו ארבע שנות מאסר, ומתוכן נותר להם לרצות כשנתיים וחצי. בנוסף המורשעים, יפצו את נפגעי העבירה במאה אלף שקלים.

הפרשה החלה עם גיוסו של עד המדינה בתיק והגשת כתב אישום נגד השבעה ונגד נאשם נוסף שזוכה בשל שורת אירועים ובהם שלושה מקרי רצח בעקבות סכסוכי עבריינים – רצח בר כהן, והרצח הכפול של אוהד פרנקו ודניאל סמארה. במסגרת הסדר הטיעון שנחתם בין הצדדים הומר סעיף הרצח שנגע לרצח הכפול של פרנקו וסמארה בסעיף של קשירת קשר לביצוע פשע. בגין אירוע זה הורשעו וואהל, שנחשב ליד ימינו של מוסלי, כהן, דבח, מימון ורועי אשולי.

התיק החל לקרוס כבר בחודש ספטמבר בשנה שעברה, אז הודיעה הפרקליטות על חזרה מהאישום נגד וואהל והנאשם ליאור גרינברג בשל רצח בר כהן בינואר 2012 בבת ים. הפרקליטות חזרה מהאישום והשניים זוכו לאחר שעד מדינה אחר בפרשה הנוגעת גם היא לחיסולים בעולם התחתון, פרשה 1131, מסר מידע באשר לרצח שסתר את עדותו של עד המדינה בתיק הנוכחי. אירוע זה לא היה הקושי היחיד שעמד בפני התביעה. לכך הצטרף הרצח של אבנר מאיו, עד תביעה מרכזי בתיק, שמטען חבלה שהוטמן ברכבו במרץ 2016 הביא למותו. הרצח של מאיו לא פוענח עד היום.

על פי הפרקליטות, סיבה נוספת שהובילה לחתימה על ההסדרים היא "חלוף הזמן הממושך ללא שנקבעו מועדי הוכחות". בהודעת הפרקליטות נטען כי פרק הזמן הארוך של ההליכים המקדמיים השפיע גם על עד המדינה. "חלוף הזמן הממושך נתן אותותיו גם בעד המדינה, שלמעשה המתין יותר משלוש שנים לעדותו, דבר שגרם להרעה מסוימת ביכולתו של העד למסור גרסתו בדרך מיטבית, כנדרש בתיק שכזה", נכתב בהודעת הפרקליטות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ