הנער שהוחזק בדירה בחדרה נפגש עם הוריו בנוכחות גורמי רווחה

בן ה-14 צפוי להשתחרר מבית החולים ביום ראשון לאחר שתוצאות הבדיקה הפסיכיאטרית שעבר היו תקינות. משרד הרווחה: לא בוחנים אפשרות להוציאו מהבית בטרם תיבחן היטב מסוגלות הוריו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדירה בה הוחזק הנער, אתמול בחדרה

הנער בן 14 שנמצא אתמול (חמישי) בדירה בחדרה נפגש עם הוריו, לאחר שאלה עוכבו לחקירה בחשד להזנחתו ובהמשך שוחררו בתנאים מגבילים. הנער עבר בדיקה פסיכיאטרית שתוצאותיה הוגדרו תקינות, אך הוא יישאר בסוף השבוע בבית החולים כדי לעבור בדיקות נוספות.

ההורים, כבני 60, נפגשו עם הנער בבית החולים בנוכחות קצין משטרה ועובדת סוציאלית. לפי משרד הרווחה, הנער היה בחרדה ורק הוריו הצליחו להרגיעו. מהמשרד נמסר עוד כי פסיכיאטר שבדק את הנער התרשם שהוא קשור להוריו מאוד ומגן עליהם. בעקבות המפגש אושרו מפגשים נוספים היום ומחר בליווי אנשי מקצוע.

הנער יישאר בבית החולים עד ליום ראשון הקרוב לצורך בדיקות נוספות. הוא יעבור אבחון פסיכולוגי מקיף, ותיבחן המסוגלות ההורית של הוריו. במשרד הרווחה הסבירו כי לא נבחנת האפשרות של הוצאת הנער מביתו בטרם תיבחן היטב מסוגלותם. בנוסף ממשיכים במשרד לבדוק את משפחתו המורחבת, ורק לאחר מכן יגבשו תוכניות טיפוליות לגביו. "טובת הילד היא הדבר היחידי שעומד לנגד עינינו, וביום ראשון נקבל החלטות לגבי המשך טיפול", נמסר מהמשרד. ביום ראשון בבוקר תתקיים בעיריית חדרה ישיבה עם ראש העירייה צביקה גנדלמן, ראש אגף החינוך והרווחה ומנכ"ל העירייה, כדי להבין כיצד חמק הנער מתחת לרדאר של הרשויות במשך שנים רבות. גורמי הרווחה ייפגשו גם הם על מנת למצוא לנער מסגרת מתאימה בה יטופל.

אתמול נמצא הנער בדירה בחדרה, ועלה החשד שהוריו החזיקו אותו בה בבידוד במשך כשמונה שנים. לא ברור כיצד מערכות החינוך והרווחה לא ידעו על קיימו של הנער, שנולד בישראל ב-2002, ונרשם במשרד הפנים. הוריו מקבלים מהשנה שעברה הבטחת הכנסה עבור זוג וילד, וגם שם נמצא רישום אודותיו, כולל מספר תעודת הזהות שלו ותאריך הלידה שלו.

מבדיקה שנערכה בעיריית חדרה עולה כי המשפחה הגיעה לעיר מנתניה באמצע שנת 2009, כשהנער אמור היה להיות באמצע כיתה א'. לדברי העירייה, ההורים מעולם לא רשמו את בנם לבית הספר, ובאותן שנים כלל לא היה סנכרון בין הרישום באגפי העירייה לבין משרד הפנים. בנוסף, גם בנתניה הנער לא היה רשום באף מוסד חינוכי. לפי העירייה, עד היום הנער רשום בקופת חולים מכבי בנתניה ולא בחדרה. המשפחה לא היתה מוכרת לגורמי הרווחה בשתי הערים.

הנער התגלה לאחר ששכנים הזמינו פקחים של המשרד להגנת הסביבה למקום בשל צחנה שעלתה מהדירה. הפקחים מצאו דירה אטומה, והזעיקו את המשטרה וכוחות ההצלה שפרצו אליה ומצאו את בני המשפחה. הנער נראה מוזנח ומבולבל, וסיפר לגורמי הרווחה כי הוא שוהה בדירה במשך כל שעות היום, יוצא ממנה לחצר הבניין אחת לשבועיים למשך חצי שעה ונוהג לישון יחד עם הוריו במיטה זוגית. 

הוריו של הנער עוכבו לחקירה ושוחררו בתומה בתנאים מגבילים. לנער שתי אחיות בגירות שאינן מתגוררות עם הוריהן, ועדותה של אחת מהן אתמול במשטרה היתה בין הגורמים לשחרורם של ההורים ממעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ