15 שנות מאסר נגזרו על בן גניש, שדקר למוות את החייל יפתח גריידי ב-2014

בשנה שעברה הורשע גניש בהריגת גריידי, בהסדר טיעון שהפחית את עבירת הרצח שיוחסה לו במקור. התביעה ביקשה לגזור 23-19 שנות מאסר על גניש, שדקר את החייל במועדון ברעננה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביו של גריידי (במרכז), היום בבית המשפט המחוזי בלוד
שרון פולבר

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (שני) 15 שנות מאסר על בן גניש, שהורשע בהריגת החייל יפתח גריידי במועדון ברעננה בשנת 2014. גניש הורשע בנובמבר בהסדר טיעון, שבו הוחלפה עבירת הרצח שיוחסה לו בכתב האישום המקורי לעבירת הריגה. הוא הורשע גם בשיבוש הליכי משפט ויידרש לשלם פיצוי של 258 אלף שקלים להוריו של גריידי.

יפתח גריידיצילום: מתוך עמוד הפייסבו

באפריל 2014 בילו גניש וחבריו במועדון ברעננה, שם שהו גם גריידי וחבריו. במהלך הערב ניסה אחד מחבריו של גניש, שי קלדרון, ליצור מגע עם ידידתו של גריידי כמה פעמים למרות התנגדויותיה. בעקבות זאת התפתחה קטטה בין גניש וחבריו לבין חבריו של גריידי, ומאבטחי המועדון הפרידו בין החבורות. הנאשמים — גניש, קלדרון, מני דבוש וספיר גוטר — נכנסו למטבח המועדון, שם נטל גניש מזלג גריל ארוך בעל שתי שיניים וסכין קצבים. גניש ניסה לדקור את אחד מחבריו של גריידי, אך הוא הצליח להימלט. לאחר מכן ניגש גניש לגריידי, דקר אותו ונמלט מהמקום יחד עם חבריו. 

על פי כתב האישום, גניש ודבוש העלימו את הסכין ואת חולצתו של גניש ואף התקשרו לשניים מעובדי המועדון כדי לברר אם יש מצלמות אבטחה במקום. חבריו של גניש הואשמו במעורבות באירוע, ודבוש הורשע באי־מניעת פשע ובשיבוש הליכי משפט ונידון למאסר בפועל.

בנובמבר האחרון הורשע גניש בהריגה במסגרת הסדר טיעון. אך גזר הדין לא היה מוסכם על הצדדים כאשר התובעות קרן וקסלר ונעמה תור זאבי ביקשו לגזור על גניש 19–23 שנות מאסר, ואילו בצוות ההגנה ביקשו להסתפק בשבע עד עשר שנות מאסר.

השופטים מנחם פינקשלטיין, ליאורה ברודי ורמי אמיר גזרו על גניש 15 שנות מאסר וכתבו כי יש לקחת בחשבון את הנזק הרב שנגרם למשפחתו של גריידי: "במקרה זה, הנזק שנגרם הוא איום ונורא, הנאשם קיפד את חייו של צעיר מוכשר ומקסים, שכל עתידו היה לפניו. משווים אנו לנגד עינינו את הוריו של יפתח ז"ל שעמלו שנים כה רבות לגדל את בנם לתפארת, ראו אותו מתפתח ומסב להם נחת, ולפתע פתאום באבחת סכין נפשעת נגוזו כל המשאלות והתפוגגו כל החלומות. ומאז אותו יום חרב עליהם עולמם... וגדול הכאב מאוד".

בדיון שנערך בעניינו הביע גניש חרטה על מעשיו. "אני מאוד מצטער על מה שקרה", אמר. "לא חלמתי שיכול לקרות דבר כזה לעולם. כל לילה, כל דקה, זה דבר שילווה אותי כל החיים. גרמתי להרס משפחות שלמות ובעיקר של משפחת גריידי, וגם משפחתי". גניש העיד על עצמו כי אינו מסתובב בחברה רעה. "אני מבקש מבית המשפט להתחשב בי ובהיותי צעיר. מעולם לא התפרנסתי מפשע, אני בן אדם שקם בבוקר, הולך לעבודה וחוזר בערב".

עזר גריידי, אביו של יפתח, אמר בדיון: "עומד מולנו אדם שבעיניי הוא מתוחכם, אדם אכזר מאוד שעל כבודו הפגוע לא היתה לו בעיה ליטול חיים של אדם אחר. אני מצפה שהאדם הזה ישלם, במסגרת החוק כמובן, את המחיר ברף הגבוה ביותר. לא למעני, כי מה שהיה חשוב לי כבר לא קיים ולא יחזור, אבל כן למען החברה".

לאחר הדיון הביע האב את אכזבתו מגזר הדין. "בתי משפט הוכיחו היום שכסף גדול קונה צדק. זה עונש לא מידתי שהוא לעג לרש. אלו שופטי ישראל, זו מדינת פשע, מדינה מסואבת", אמר. "רצחו לנו בן על כלום. אני לא רציתי הסדר ותמיד התנגדתי. מישהו שואל אותי? אני לא צד בעניין. מה אני? קישוט על הקיר".

סנגורו של גניש, עו"ד ירום הלוי, אמר לאחר הדיון: "בעוד חמש או שש שנים מרשי יופיע בפני ועדת השחרורים, אבל עם זאת חשבנו שצריך להיות עונש קל יותר ונשקול את צעדינו. לא היה כאן רצח ולא היתה כוונת קטילה כלפי המנוח. עם כל הטרגדיה, בן גניש הביע חרטה לכל אורך המשפט".

מני דבוש הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירה של אי מניעת פשע ובעבירה של שיבוש מהלכי משפט, ונידון למאסר בפועל כתקופת מעצרו. דבוש הואשם תחילה בהריגה, אך לאחר מכן נמצא כי אין מקום לייחס לו אישום זה - בין היתר סביב כשלים בחקירת התיק. בגזר הדין ציינו השופטים כי אחד החוקרים העיד שהפתולוג ציין בפניו כי הדקירות נעשו באמצעות שני כלים שונים. "אמירה זו היתה בין הגורמים המרכזיים להארכת מעצרו של דבוש, כמי שעשה שימוש בכלי הדקירה השני. במהלך שמיעת הראיות התברר כי אין כל תיעוד לשיחה כזו בין הפתולוג והחוקר, והפתולוג הכחיש כי אמר או יכול היה לומר אמירה שכזו".

השופטים מתחו ביקורת על עדות זו וציינו כי בעקבותיה הואשם דבוש בהריגה - וביקשו שגזר הדין יועבר לבחינת פרקליטות המחוז בעקבות הכשלים שהוזכרו. השופטים הוסיפו כי צוות החקירה ערך חקירה לא מתועדת של עד מרכזי בתיק, וציינו כי מדובר בצעד לא חוקי ופסול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ