סטודנטים בבן גוריון הפגינו בדרישה להחמיר את עונשו של דקאן שהטריד מינית סטודנטית

בית הדין המשמעתי באוניברסיטה קבע כי פרופ' דיוויד ניומן יינזף. סטודנטית בבן גוריון: "אני מרגישה שאין לי למי לפנות אם מישהו יטריד אותי"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים במהלך ההפגנה בבן גוריון. קראו להחמרת הענישה
סטודנטים במהלך ההפגנה בבן גוריון. קראו להחמרת הענישהצילום: אליהו הרשקוביץ

יותר ממאה סטודנטיות וסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון הפגינו היום (שלישי) בתחומי המוסד האקדמי בדרישה להחמיר את עונשו של פרופ' דיוויד ניומן, לשעבר דקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטה. ניומן הורשע בסוף השנה שעברה בהטרדה מינית של סטודנטית שעבדה תחתיו. 

העונש שהשית עליו בית הדין המשמעתי, כלל נזיפה והודעה על הרשעתו בפני הסנאט באוניברסיטה, ללא ציון שמו ופרטיו. לאחר שהורשע, ערער ניומן על הכרעת הדין בעוד שהאוניברסיטה ערערה על קלות העונש .לפני כחודש וחצי, דחה בית הדין לערעורים של האוניברסיטה את שני הערעורים והתיר על כנה את הכרעת הדין. 

פרט לדרישה להחמיר עם עונשו של ניומן, המפגינות העלו עוד כמה דרישות בהפגנתם. שינוי ועדכון התקנון למניעת הטרדה מינית, שייעשה בשיח משותף עם ציבור הסטודנטים והסטודנטיות, החמרת רף הענישה בנוגע להטרדות מיניות, שקיפות של ועדות המשמעת המטפלות בנושא, הקמת ועדת משמעת חיצונית לטיפול בהטרדות מיניות בתחומי האוניברסיטה ועוד. 

המפגינים הניפו שלטי מחאה נגד התנהלות האוניברסיטה, תוך התמקדות בנשיאה הפרופ' רבקה כרמי. "רבקה מה קרה? איך נגמר בנזיפה", נכתב על אחד השלטים. בשלט אחר שנישא על ידי המפגינים התנוסס הכיתוב: "ניצול מרות זו אלימות".

צליל רובינשטיין, סטודנטית לתואר ראשון בפוליטיקה וממשל ומזרח תיכון, היתה מיוזמות ההפגנה. "הטיפול של האוניברסיטה בפרשת ניומן גורמת לי להרגיש לא בטוחה", אמרה ל"הארץ", "אני מרגישה שאין לי למי לפנות אם מישהו באוניברסיטה יפגע בי. הייתי מצפה מהנהלת המוסד שתעניש את המטרידים בחומרה ותעביר מסר כי אין מקום להטרדות מיניות באוניברסיטה". 

שני שופטים בבית הדין לערעורים קבעו שניומן אכן הטריד מינית והשופט השלישי סבר שלא היתה הטרדה. בסיכומו של דבר, בית הדין קבע כי ניומן פגע במתלוננת וכי ההתנהגות שלו כלפיה לא היתה ראויה לחבר סגל. 

השופטים, אב בית הדין פרופ׳ ארנון קרניאלי, פרופ׳ טוב אלפרין ופרופ׳ רות פרברי, קבעו כי ״העבירות היו בצד הפחות חמור של ספקטרום ההטרדה המינית". עוד נכתב כי "הנתבע בא על עונשו, במידה מסוימת, מאחר ושמו פורסם ברבים, כולל כתבה בעיתון".

בעקבות ההחלטה הודיע ניומן כי הוא מתכוון לתבוע את האוניברסיטה על פגיעה בשמו ואף שוקל לתבוע את המתלוננת. בשיחה עם "הארץ" טען שנעשה לו עוול מצד הנהלת האוניברסיטה ואמר שגורמים אינטרסנטים מנסים להוציא את דיבתו. 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר: "מבלי להתייחס למקרה ספציפי, מהותו של כל דין משמעתי הוא בכך שעובד המפר את מערכת החובות החלה עליו - ייתן את הדין במסגרת הטלת אמצעי משמעת ועונשים, במסגרת בתי דין למשמעת המוקמים על ידי המעביד. לבתי הדין למשמעת שיקול דעת במסגרת הענישה, המוכתב מעקרון על של הלימה בין חומרת המעשה לעונש, כאשר במסגרת זו שוקל בית הדין שיקולים שונים הקשורים, בין השאר, בנסיבות כל מקרה. פרסום פסק דין יכול להתבצע באופנים שונים - לאו דווקא בהודעה בסנאט. האוניברסיטה פועלת על פי חובתה החוקית ומקיימת הדרכות ופעילות הסברה לחברי הסגל אשר האוניברסיטה רואה את ההשתתפות בהם כחובה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ