לאחר ארבע שנים וחצי במעצר, המחוזי זיכה נאשם ברצח

עזאדין נאשף הואשם ברצח ובניסיון רצח ב-2013 בטייבה. שופטי המחוזי בלוד זיכו אותו לאחר שקיבלו את האליבי שלו וקבעו כי פעילות המשטרה היתה לקויה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית המשפט המחוזי בלוד זיכה היום (שלישי) את עזאדין נאשף משורת אישומים, בהם רצח, ניסיון רצח ושיבוש הליכי משפט, ארבע שנים וחצי לאחר שהוגש נגדו כתב האישום. נאשף, שהואשם ברצח יוסף ג'ומעה ובניסיון רצח של בן דודו וידידו סאמר עאזם בינואר 2013, שהה מאז במעצר.

על פי כתב האישום, ג'ומעה ועאזם נסעו בינואר 2013 במכונית ברחוב מרכזי בעיר טייבה, כשלפתע הגיחה מולם מכונית ממנה יצאו שני יורים שפתחו לעברם בירי. ג'ומעה נורה למוות ועאזם נפצע מרסיסים והצליח להימלט. בהליך המשפטי טענה הפרקליטות כי אחד מהיורים היה נאשף, ואילו ההגנה עמדה על כך שהוא לא נכח במקום. הירי תועד במצלמות אבטחה ועאזם זיהה את נאשף כאחד היורים. בכתב האישום נכתב בין היתר כי הרקע לרצח הוא סכסוך דמים בין משפחת הנאשם לבין משפחתו של עאזם, במסגרתו נורו ונפצעו כמה מבניהן של שתי המשפחות. על פי האישום, בסוף 2012 אירעו כמה התקלויות בין נאשף לעאזם, במהלכן החליפו קללות.

בפרקליטות סברו כי לאחר הרצח עבר נאשף למכונית אחרת ונסע במהירות לכיוון תחנת דלק סמוכה לזירת הרצח כדי שמצלמות האבטחה במקום יתעדו אותו ויספקו לו אליבי. בדרך לתחנת הדלק התנגש נאשף במכונית אחרת, אך המשיך בנסיעתו מבלי לעצור. מנגד, הנאשם טען כי נסע לתחנת הדלק המשפחתית כדי לשתות קפה. הוא אישר שהתנגש בדרכו במכונית אחרת, אך טען שלא עצר מכיוון שחש מאוים. נאשף אישר שקיים סכסוך בינו לבין משפחת עאזם, אך טען כי התלונות שהגישו נגדו משפחתו של עאזם היו תלונות שווא שנסגרו, ושבגין חלקן הוחשדו בני משפחת עאזם בבידוי ראיות.

בהכרעת הדין התייחסו השופטים לפער הזמנים שבין עזיבת היורים את זירת הרצח על פי מצלמות האבטחה לבין הזמן שבו נראה נאשף מגיע לתחנת הדלק. "אם אמנם הנאשם הוא הרוצח, אזי היה עליו להגיע מזירת הרצח ועד לתחנת הדלק תוך 2 דקות ו29 שניות", כתב השופט רפי אמיר בחוות דעתו והוסיף כי "הרוצח נראה בזירת הרצח במיצובישי לבנה, ואילו הנאשם מגיע לתחנת הדלק במזדה שחורה, הרוצח בזירה נראה כשהוא לבוש שחורים ואילו הנאשם נראה בתחנת הדלק ובבית הקפה כשהוא עם בגדים אחרים... כיוון שבבריחה מזירת הרצח במיצובישי ישב הרוצח במושב הנוסע ובהגיעו לתחנת הדלק במזדה היה הנאשם הנהג – אזי החלפת הבגדים במכונית היתה צריכה להתבצע בשלב הראשון של הנסיעה במיצובישי לפני החלפת המכונית. איך אדם יכול לנהוג בנהיגת מילוט פרועה ולהחליף בגדים תוך כדי נסיעה כשהוא הנהג?"

בית המשפט המחוזי בלוד
בית המשפט המחוזי בלוד צילום: ניר קידר

כדי לבדוק טענה זו בוצעו בין היתר שורה של ניסויי שטח על ידי המשטרה, אך לשיטת השופט אלו לא ענו על הנדרש, לקו בשורת ליקויים מהותיים ו"לא בוצע בהן המסלול הנכון בשלמותו". השופט אמיר הוסיף כי "איני מאמין לעדות הזיהוי של סאמר, ואינני נכון לסמוך עליה, לא כשלעצמה ולא ביחס לראיות נוספות... הנאשם לא התנהג באופן מפליל בעת מעצרו ובחקירתו ונתן הסבר סביר לכל תמיהה".

לזיכוי הצטרפו גם השופטים מנחם פינקשלטיין וליאורה ברודי. מחלוקת אחת התגלעה בין השופטים כשהשופט אמיר ביקש לציין כי לדעתו ניתן לקבוע חד משמעית שנאשף אינו הרוצח ואילו פינקשלטיין ציין כי הראיות אמנם אינן מבססות הרשעה, אך אין מקום "לקבוע החלטית שלא הנאשם הוא היורה".  השופטת ברודי הצטרפה בעניין זה לדעתו של פינקלשטיין.

סנגוריו של נאשף, עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס, אמרו בתגובה: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט לזכות את מרשינו זיכוי מלא ומוחלט לאחר שהיה עצור כארבע וחצי שנים. אנחנו מצרים על כך שהפרקליטות נשבתה בקונספציה שגויה, הגם שהראיות הצביעו בבירור על כך שמרשינו כלל לא יכול היה להיות נוכח בזירת הרצח".

מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי) נמסר בתגובה: "הפרקליטות סברה כי יש לתת אמון בגרסתו של העד המרכזי בתיק, לאור אמינותה ושלל חיזוקים ראייתיים שנמצאו לעדותו - לצד סתירות בעדותו של הנאשם. בית המשפט קבע היום אחרת ואנו נלמד את הכרעתו לעומקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ