היועץ המשפטי לממשלה: הגבלת הזכות לעתור לבג"ץ היא פגיעה בשלטון החוק

הצעת החוק אליה התייחס מדלבליט נועדה למנוע מארגוני זכויות אדם לעתור בשמם של פלסטינים. הוא מתח ביקורת על הצעה נוספת שתאפשר לשרים למנות את היועצים המשפטיים של משרדיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה הביע היום (שני) את התנגדותו ליוזמות המבקשות להגביל את הזכות לעתור לבג"ץ בכנס לשכת עורכי הדין באילת. לדבריו, "ההצעה האמורה יש בה משום פגיעה בבית המשפט העליון ובהגנה על שלטון החוק, במיוחד במקרים הקשים ובנוגע לאוכלוסיות מוחלשות". 

לפני שמונה ימים נדחה הדיון בהצעת החוק בנושא שהובאה בפני ועדת השרים לחקיקה. ההצעה, המכונה חוק זכות העמידה, נועדה למנוע מארגוני זכויות אדם ישראליים כמו יש דין ושלום עכשיו לעתור לבית משפט בשם פלסטינים. היא הוגשה בעקבות גל העתירות לפינוי בתים והתנחלויות שהוקמו על קרקעות פלסטיניות פרטיות, ובראשן המאחזים עמונה ומגרון.

החוק החדש ימנע גם מחברי כנסת לעתור לבג"ץ נגד חוקים והחלטות שקיבלו הכנסת או הממשלה ואינם נוגעים אליהם ישירות. לפי ההצעה, בית המשפט לא יאפשר לאדם, לארגון או לרשות ציבורית לעתור אם האינטרס שעומד במרכז העתירה אינו פוגע באופן אישי בהם. מנדלבליט ציין כי הוא מתנגד גם ליוזמה למנוע במסגרת חקיקה את התייצבותו של היועץ המשפטי בהליכים משפטיים שבהם עמדתו מנוגדת לעמדת הדרג המדיני.  

מנדלבליט הביע התנגדות גם להצעת חוק שתאפשר לשרי הממשלה לבחור את היועצים המשפטיים במשרדיהם. הוא אמר כי "מדובר למעשה בהצעה לביטול הפונקציה של ייעוץ משפטי למשרדי ממשלה, שכן אין שום ערך ליועץ משפטי שאיננו יכול לתפקד גם כשומר סף, הואיל ולא מתקיימות בו דרישות היסוד של עצמאות שיקול הדעת המשפטי, וכפיפות מקצועית ליועץ המשפטי לממשלה בלבד". 

היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון הביע גם הוא התנגדות חריפה להצעת החוק. הוא אמר כי "הצעת חוק שחתומים עליה לא פחות מ-25 חברי כנסת שנידונה אתמול מבקשת להפוך את עמיתינו היועצים המשפטיים למשרות אמון של השרים בשם המשילות". ינון התייחס לשרת המשפטים איילת שקד, שנאמה קודם לכן בכנס. "ניקח לדוגמא את שרת המשפטים שמציינת שנתיים לכהונתה", אמר, "עומדת בראש מערכת שיש בה עשרות משפטנים בכירים ודעתניים, האם היא מתקשה למשול? נראה שהיא מושלת לא רע בכלל. המטרה היא יצירת תלות אישית שתמנע מהיועץ המשפטי מלשמש שומר סף".

מנדבליט הוסיף כי הוא מתנגד גם ליוזמה לערוך בדיקות פוליגרף לכל חוקרים אגף החקירות במשטרה משום שזו "פוגעת פגיעה בלתי חוקתית בזכויות יסוד, ומחלישה מוסד מרכזי במערכת השמירה על שלטון החוק במדינה". על חקירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא אמר כי "החקירות נמשכות בקצב ובמהירות האפשרית. ישנן פעולות רבות שהציבור אינו ער להן. הכול נעשה בשיתוף פעולה הדוק עם המשטרה, ובפרט עם אגף החקירות והמודיעין בראשות ניצב מני יצחקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ