שרת המשפטים שקד: פקידים מנהלים סדר יום פוליטי במסווה של מקצועיות

לדברי שקד, פקידים מדליפים ומתדרכים עיתונאים כדי לרתום את הציבור למאבקיהם. היא רמזה להרצאה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שתיארה מתקפה של פוליטיקאים על משפטנים בכירים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

שרת המשפטים, איילת שקד, מתחה היום (שני) ביקורת על התנהלותם של פקידים בכירים בשירות הציבורי בכנס לשכת עורכי הדין באילת. "בשנת 2017 אנחנו רואים לא פעם כיצד פקידים מנהלים סדר יום פוליטי במסווה של ניטרליות ומקצועיות, ובשם ערכים אלה נאבקים לא פעם לסיכול יוזמות הממשלה, משל ישבו בספסלי האופוזיציה וביקשו לייצר אלטרנטיבה שלטונית."

שקד רמזה להרצאה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, מהחודש שעבר. בהרצאה זילבר מתחה ביקורת על "מתקפה" של הדרג הפוליטי על פקידים בכירים, ועל החוק לפיצול תאגיד השידור הציבורי. שרת המשפטים אמרה כי "יש מהם, אף כאלה הפונים אל הציבור על מנת לרתום אותו למאבקיהם. הם עושים את זה באמצעות תדרוך עיתונאים, הדלפות, מכתבים ולאחרונה אף בהופעות פומביות".

שקד הוסיפה כי כי "כשתוצאות מערכת הבחירות  משפיעות על חיינו פחות מכפי שעושה זאת החלטתו של מי שנתמנה על תחום מנהלי מסוים, וזאת אך ורק בשל מומחיותו, אני מבינה שהכוח הפוליטי עבר מנבחרי הציבור שקיבלו ייפוי כוח מהעם לשכבת פקידות שמעולם לא נבחרה".

שרת המשפטים איילת שקד נשאלה על חקירות ראש הממשלה, וכיצד תנהג אם יוגש נגדו כתב אישום, ואמרה "בואו נמתין בסבלנות ואני מקווה שלא נגיע לשם". היא הוסיפה: "אני לא מקבלת מתנות. אולי מדי פעם פרחים או ספר. כל פוליטיקאי מתנהג לפי ערכיו ואני מקווה שלפי החוק". 

פרקליט המדינה שי ניצן השיב לביקורת של שרת המשפטים ואמר כי הוא שואף להגשים את מדיניות הממשלה הנבחרת. לדבריו, "אני עובד במשרד שלא אחת אני שומע בו טענות על אג'נדות והטיות. אני עובד כמעט שלושה עשורים ולא רק שחבריי רואים כייעוד להגשים את מדיניות הממשלה הנבחרת אלא כך אנחנו גם מחנכים במישור המשפט המנהלי".

לפני שקד נשאה דברים נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, שאמרה כי הביקורת שלפיה היא קובעת את ההרכבים שידונו בעתירות במטרה להשפיע על תוצאותיהן היא חסרת שחר. הביקורת מתייחסת בעיקר להצבתם של שופטים המזוהים עם תפיסת עולם שמרנית בעתירות של עמותות המזוהות עם השמאל.

נאור אמרה כי אינה קובעת את ההרכבים שידונו במרבית התיקים בעצמה. היא הוסיפה כי בתיקים רגישים "אני מעבירה הנחיה בדבר זהות ראש ההרכב, שבדרך כלל אני מנחה להעמיד אותי או את המשנה או את אחד השופטים הבכירים ביותר ולצד זה אני לא מעבירה כל הנחיה ביחס ליתר חברי ההרכב. זהותם של חברי ההרכב נקבעת באופן אקראי. הטענה כי ההרכבים נקבעים משאיפה לתוצאה מסוימת אין בה כל אמת והיא נטולת יסוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ