כ-300 הפגינו בפתח תקוה נגד האיסור למחות ליד בית היועמ"ש; 20 עוכבו

המשטרה חסמה את דרכם של המפגינים ברחובות הסמוכים לביתו של מנדלבליט. השבוע אסרה המשטרה באופן גורף להפגין במרחק מאות מטרים מביתו של של היועמ"ש

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

כ-300 בני אדם הפגינו הערב (שבת) בפתח תקוה נגד החלטת המשטרה שלא לאפשר הפגנות במרחק מאות מטרים מביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. המפגינים התאספו בכיכר גורן, הממוקמת כ-400 מטרים מביתו של מנדלבליט, והחלו לצעוד לעבר ביתו. המשטרה חסמה את דרכם של המפגינים ברחובות הסמוכים לבית. 20 מפגינים עוכבו. לטענת המשטרה, המפגינים עוכבו כי ניסו להתקרב לביתו של מנדלבליט ולא נשארו בגבולות הכיכר.

לדברי אליס גולדמן, מפגינה שהגיעה מנשר: "שוטר תקף אותי. לקח לי את המגפון מהיד ונפלתי על הרצפה בחוזקה". המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "מושחתים לכלא" וקראו: "הון שלטון, עולם תחתון", "משטרת פתח תקוה, אתם בושה" ו"גם חבר גם חוקר, מנדלבליט תתפטר". שוטרים שהוזעקו למקום ביקשו לפזר את המפגינים בטענה כי מדובר בהפגנה לא מאושרת של יותר מ-50 בני אדם.

מפגין נעצר בפתח תקוה, הערב

חברי כנסת מהמחנה הציוני הגיעו למקום כדי לתמוך במפגינים. חברי הכנסת מיקי רוזנטל, מיכל רוזן, אראל מרגלית, איילת נחמיאס-ורבין ויואל חסון שוחחו עם השוטרים ודרשו כי יאפשרו לקיים את ההפגנה.

מפקד מרחב השרון, שמעון לביא, אמר למפגינים: "בג"ץ אמר שיש להפגין מול מקום העבודה. משטרת ישראל מסכימה ברוחב לבה שתפגינו גם פה". "זכותו הדמוקרטית של הציבור להפגין", אמר ח"כ רוזנטל לשוטרים. ח"כ חסון הוסיף: "באתי לעשות את המינימום הנדרש, להיאבק על הזכות שלהם להפגין... נחצה גבול מסוכן מאוד, שבפעם הראשונה מגביל את הזכות להפגין".

שלשום הודיעה המשטרה כי היא אוסרת באופן גורף לקיים הפגנות במרחק של מאות מטרים מביתו של מנדלבליט. "לא תותר עוד מחאה מול ביתו של היועמ"ש או באזור מגוריו... למפגינים סלולה הדרך להפגין מול משרדיו בירושלים ובתל אביב", נמסר ממשטרת מחוז המרכז ל"הארץ". השבוע אף עצרה המשטרה מפגין בודד שעמד עם שלט במרחק של מאות מטרים מביתו של מנדלבליט.

מפגינים בכביש 471, ליד פתח תקוה, הערב

המשטרה נשענת על פסיקת בג"ץ בנושא מסוף החודש שעבר, שבמסגרתה דחה בג"ץ את עתירותיהם של המפגינים מני נפתלי ויאיר סדקה, שביקשו לאשר להם לקיים הפגנות ומשמרת מחאה מול מעונו הפרטי של היועץ המשפטי לממשלה.

באגודה לזכויות האזרח טוענים כי פרשנות המשטרה להחלטת בג"ץ מרחיקת לכת ואינה מידתית. באגודה פנו השבוע ליועצת המשפטית של מחוז המרכז במשטרה, סנ"צ עו"ד עליזה ארבל, בטענה כי האיסור הגורף אינו חוקי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ