פרקליט המדינה למפכ"ל: אין לאפשר הפגנות מול בתיהם של חיילים חרדים

ניצן ביסס את קביעתו על פסיקת בג"ץ שאסרה הפגנות מול ביתו של היועמ"ש. שלשום עיכבה המשטרה עשרות מפגינים בפתח תקוה במהלך שעורר טענות כי פרשנות הפסיקה מרחיקת לכת

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד גיוס חרדים ליד מאה שערים בירושלים, בפברואר
שרון פולבר

בעקבות פסיקת בג"ץ שאסרה על הפגנות מול בית היועץ המשפטי לממשלה, יש מקום למנוע הפגנות מול בתי חיילים חרדים והפועלים לגיוסם – כך קבע היום (שני) פרקליט המדינה שי ניצן במכתב ששלח למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך.

"לאחרונה נודע לנו כי אחת הפעולות בה נוקטים מתנגדי הגיוס הינן הפגנות של מאות אנשים מול בתיהם של עובדי ציבור שונים", כתב ניצן למפכ"ל ופירט: "בין אלה ניתן למנות את רס"ן יעקב ראשי ובני משפחתו, אשר נמסר לנו שמול ביתו בבית שמש נערכו עשרות הפגנות לרבות בשעות הקטנות של הלילה, וכך גם מול בית הוריו בפתח תקוה; את ראש תחום חרדים בצה"ל, הרב מנחם (מנדי) כץ, שמול ביתו בבני ברק לפני כחודש נערכה הפגנה רבת משתתפים במהלכה הוא ובני ביתו היו כלואים למשך 4 שעות; ואת רב העיר קריית גת, אשר כזכור בעקבות כניסת מפגינים לביתו הוגש כתב אישום נגד 3 מעורבים".

ניצן טען בפני המפכ"ל כי מדובר בהפגנות ללא רישיון בהן "נקראות קריאות קשות נגד המעורבים בגיוס חרדים, מונפים שלטים ואף נקראות קריאות מעליבות כמו חרד"קים, רשעים, ציידי נשמות, עמלק וכיוצא בזאת".

פרקליט המדינה ציין במכתבו את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה משנת 1983, שעודכנה בפעם האחרונה ב-2010 ועניינה חירות ההפגנה. נקבע בה כי ככלל אין מקום לאפשר הפגנות המתקיימות מול ביתם של עובדי ציבור כשקיימת אפשרות להפגין מול מקום עבודתם. עוד ציין את פסק הדין בבג"ץ שניתן בסוף חודש אפריל וקבע פה אחד כי אין מקום לאפשר לעותרים, בהם אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי, להפגין מול בית היועץ מנדלבליט בפתח תקווה.

עוד ציין ניצן במכתבו כי בפרקליטות "מודעים לקשיים המבצעיים העלולים להיווצר כתוצאה מפיזור ההפגנות, ואולם אל מול המחיר הגבוה שיש להפגנות מול עובדי ציבור אלו, מבחינת זכויות הפרט שלהם, של משפחותיהם ושל שכניהם וההשפעה שעשויה להיות לכך על גיוס חרדים והמשך שירותם בצה"ל, ועל רקע האינטרס הציבורי הקיים בהקשר זה - נבקש לעשות כל מאמץ למנוע ולפזר הפגנות אלו בהקדם האפשרי".

ניצן הוסיף וכתב כי במקרים בהם מתקיימת הפגנה מול ביתו של עובד ציבור ללא רישיון, על המשטרה "לפעול גם לאכיפת הוראות החוק נגד המשתתפים שלא נענו להוראת הפיזור". ניצן הוסיף כי בכוונת הפרקליטות לתעדף תיקים אלו.

שלשום עיכבה המשטרה כ-20 בני אדם בהפגנה שהתקיימה בעיר נגד האיסור למחוק מול ביתו של מנדלבליט, בתואנה כי הפרו את הוראות בג"ץ כאשר יצאו מגבולות כיכר גורן וצעדו לעבר ביתו של היועץ. שופט בית משפט השלום בפתח תקווה קיבל את טענות השופטים, אך קבע כי הרחקת המפגינים העצורים מהעיר מוגזמת. 

באגודה לזכויות האזרח טוענים כי פרשנות המשטרה להחלטת בג"ץ מרחיקת לכת ואינה מידתית. באגודה פנו השבוע ליועצת המשפטית של מחוז המרכז במשטרה, סנ"צ עו"ד עליזה ארבל, בטענה כי האיסור הגורף אינו חוקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ