"לשבור את קשר השתיקה": עשרות הפגינו בנגב נגד אלימות כלפי נשים בחברה הבדואית

ההפגנה התקיימה על רקע מותן של שתי צעירות בדואיות שקרוביהן נעצרו בשבוע שעבר בחשד למעורבות ברציחתן. המפגינים מתחו ביקורת על התנהלות המשטרה ולשכות הרווחה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינות נגד אלימות כלפי נשים בחברה הבדואית ליד היישוב חורה, הבוקר
מפגינות נגד אלימות כלפי נשים בחברה הבדואית ליד היישוב חורה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

עשרות בני אדם הפגינו הבוקר (שלישי) בצומת שוקת בנגב נגד אלימות כלפי נשים בחברה הבדואית. הפעילים הניפו שלטים בהם קראו "לשבור את קשר השתיקה" בנוגע לאלימות שמופעלת נגד נשים חברה הבדואית וביקרו את התנהלות המשטרה ולשכות הרווחה המקומיות שלדברי המפגינים אינן פועלות כראוי נגד המצב. בהפגנה השתתפו גם חבר הכנסת ג'ומעה אזברגה (הרשימה המשותפת) וחבר הכנסת לשעבר טאלב א-סנעא.

ההפגנה התקיימה על רקע מותן של חנאן אלבחירי, בת 19 מהמועצה האזורית לקיה שבנגב, ובראה אלשורבג'י, אף היא בת 19 מרהט. חמישה בני משפחתה של אלבחירי, בהם אחיה הבכור, נעצרו בחשד למעורבות ברציחתה ועל החקירה הוטל צו איסור פרסום. אלבחירי נעדרה למעלה משבועיים מביתה בטרם המשטרה עצרה את קרובי משפחתה. 

מפגינות נגד אלימות כלפי נשים בחברה הבדואית ליד היישוב חורה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר מותה של אלשורבג'י המשטרה חשדה כי אחיה מחמד הצית אותה למוות ואח נוסף נחשד בניסיון להסתיר ראיות לאחר הרצח. לאחר שהשניים שהו כמה ימים במעצר הפרקליטות החליטה לסגור את התיק מחוסר אשמה. מהמשטרה נמסר כי הגיע לידיהם מידע מודיעיני שלפי החשד סתר את גרסתו של מחמד, אולם לבסוף לא הצליחו לבסס את המידע. לאחר מכן חזרו חוקרי המשטרה להנחה הראשונית לפיה אלשורבג'י התאבדה או מתה בתאונה ביתית. 

מארגנת המחאה, אינסאף אבו שארב בת 38, אמרה ל"הארץ" כי המפגינות התכנסו למחות "נגד רצח הנשים, הסיפורים והתעלומה של נשים שנעלמות ורק אחרי כמה שבועות המשטרה לוקחת את זה כתיק רצח". לדברי אבו שארב, "לנו זה ברור מהתחלה, כשאשה נעלמת - היא נרצחה. מאוד חשוב לנו להשמיע את הקול הזה, זה האקט המחאתי המינימאלי שאנחנו נוקטים בו".

המפגינים הניפו שלטים בגנות הטענה כי רצח נשים מגן על כבוד משפחת הנרצחת. "אין שום כבוד בלהרוג" נכתב על שלט שנשאו מפגינות ובשלט אחר נכתב "אין כבוד ברצח". פעיל נוסף במאבק נגד אלימות כלפי נשים, אמיר אבו קווידר, אמר כי "רצח נשים או רצח מכל סוג שהוא הוא מעשה נלוז שחייבים לגנות". לדבריו, "אנחנו כגברים נושאים חלק מהמאבק הזה וגם נושאים בחלק מהאחריות לשינוי. אנחנו צריכים לקחת חלק משמעותי גם בשינוי העמדות של גברים". אבו קווידר הוסיף כי המאבק באלימות כלפי נשים והניסיון לשלוט בהן אינו שייך רק לנשים, "זה מאבק על פני החברה שלנו. חברה צודקת ואנושית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ