יועמ"ש הכנסת הבהיר לח"כים: אסור להפגין ליד ביתו של מנדלבליט

היועץ ינון התריע כי החסינות של חברי הכנסת לא תחול על השתתפות בהפגנה שלא ניתן לה היתר. ח"כים מהאפוזיציה זעמו על ההנחיה וטענו שהיא פוגעת בחופש הביטוי שלהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הודיע לחברי הכנסת כי לא יוכלו לנצל את חסינותם כדי להשתתף בהפגנות סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה, או בכל הפגנה אחרת שלא קיבלה רישיון מהמשטרה. "לחברי כנסת, ככל אזרח, אסור להשתתף בהפגנות לא חוקיות והחסינות העניינית לא תחול על השתתפות בהפגנה שמלכתחילה לא ניתן לה היתר", כתב ינון לחברי הכנסת. בה בעת הבהיר ינון כי "בשונה מאזרחים אחרים, חוק החסינות אינו מאפשר לעצור או לעכב חברי כנסת, גם אם הם משתתפים בהפגנה לא חוקית".

הודעתו של ינון יצאה לאחר שחברי כנסת ביקשו ליטול חלק בהפגנות סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אף שהמשטרה ובית המשפט העליון הורו לאסור את קיומן.

הפגנה ליד ביתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, פתח תקוה

בפסק דין של בית המשפט העליון מלפני כחודש נקבע כי חל "איסור על הפגנות ופעולות מחאה ליד מעונו הפרטי של איש ציבור, במקרים בהם קיימת חלופה אפקטיבית באשר למקום קיום פעולות המחאה". בהמשך לפסק הדין אסרה המשטרה על המשך קיום הפגנות ליד בית היועמ"ש.

אבל חברי כנסת ביקשו למחות על הפגיעה בזכות להפגין באמצעות השתתפותם בהפגנות המתקיימות בסביבת מגוריו של היועמ"ש, גם אם לא מול ביתו. הנחייתו של היועץ המשפטי לכנסת עוררה את זעמם של ח"כים באופוזיציה, שטענו שמדובר בפגיעה ממשית בחופש הביטוי שלהם. "היועץ המשפטי לכנסת צריך להגן על זכות המחאה וחופש הביטוי של הח"כים ועל רצונם להביע מחאה אזרחית לגיטימית", אמרה ח"כ מיכל רוזין ממרצ. לדבריה, "אין ספק שחברי וחברות הכנסת הם שומרי חוק ומקיימים את החלטות בית המשפט. ההפגנה במוצ"ש היתה חוקית ולא סתרה את הוראת בית המשפט, אך לצערי פרשנות המשטרה להחלטת בג"ץ היא שגויה ומרחיקת לכת".

לעומתה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) קיבל, עקרונית, את דרישתו של ינון, אך כעס על הפגיעה בזכות הציבור להפגין במקום. "עמדת היועץ המשפטי לכנסת מוכרת לי ואני מקבל אותה", אמר חסון. לדבריו, "דווקא בשל כך, ויחד עם החלטת בג"ץ, יש לאפשר למפגינים להפגין במתחם הקבוע, שבו הם נמצאים בכל מוצאי שבת, שאינו מול ביתו של היועמ"ש ואף במרחק של מאות מטרים מביתו".

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני), שהשתתף בהפגנה במוצ"ש, אמר כי "אף אחד לא יאסור עליי להפגין מול שחיתות. הזכות להפגין מקודשת. מחובתי כנבחר ציבור להגן על הזכות הזו ולתת גב לאזרחים שמבטאים תחושה חזקה בציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ