התובעת הצבאית הראשית וסנגורו של אזריה ייפגשו בניסיון להגיע להסכמות

מטרת הפגישה - לדון באפשרות למחוק את הערעורים על הכרעת הדין בפרשת החייל שהורשע בהריגת מחבל. בדיון האחרון ביקשו שופטי בית הדין הצבאי לערעורים מהצדדים לשקול אפשרות של פשרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאור אזריה ואביו צ'רלי, השבוע בבית הדין הצבאית לערעורים בקריה בתל אביב
אלאור אזריה ואביו צ'רלי, השבוע בבית הדין הצבאית לערעורים בקריה בתל אביבצילום: דודו בכר

התובעת הצבאית הראשית, אל"ם שרון זגגי פנחס, הזמינה היום (חמישי) לפגישה את עו"ד יורם שפטל, סנגורו של החייל אלאור אזריה שהורשע בהריגת המחבל הפלסטיני עבד אל-פתאח א-שריף. מטרת הפגישה היא לדון באפשרות למחוק את הערעורים שהגישו שני הצדדים לבית הדין הצבאי לערעורים: בקשת התביעה הצבאית להחמיר את העונש שהוטל על אזריה – שנה וחצי מאסר - ובקשת ההגנה לבטל את הרשעתו של החייל ולזכותו, או לכל הפחות, להפחית בעונשו באופן ניכר.

בתום הדיון האחרון בערעורו של אזריה השבוע, ביקשו השופטים מההגנה והתביעה לשקול אפשרות של פשרה. נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, האלוף דורון פיילס, אמר כי על הצדדים "לנסות ולבוא בדברים". שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, צבי סגל, שהיה השופט המעורב ביותר במהלך דיוני הערעור, אמר גם כי "כל תוצאה בערעור הזה היא בעייתית", ולכן הציע לצדדים להיפגש, תוך "התעלות" על משברי העבר.

בפרקליטות הצבאית לא התנגדו למשא ומתן עם סנגוריו של אזריה, אך המרחק בין הצדדים נראה גדול לאורך המשפט: התביעה הצבאית דבקה בסעיף האישום על הריגה, ואילו אזריה לא התחרט על מעשיו ולא לקח אחריות עליהם - דבר שהיה יכול להקל עמו. בדיון האחרון השמיע התובע הצבאי בתיק, סא"ל במילואים נדב ויסמן, עמדה נחרצת נגד אפשרות של פשרה. "בתיק הזה צריכה להיות החלטה שיפוטית", אמר ויסמן במהלך הדיון. 

כאשר צוות הסנגורים הקודם של אזריה, עורכי הדין אילן כ"ץ ואיל בסרגליק, דנו עם הפרקליטות הצבאית באפשרות של פשרה, הם ספגו על כך ביקורת מעו"ד שפטל, שהיה זה שהגיש את הערעור מטעמו של אזריה.

הסיכויים לכך ששני הצדדים ימחקו את הערעורים אינם ידועים בשלב זה: בעבר אמר שפטל כי אין מקום להותיר את הרשעתו של אזריה בהריגה על כנה – אך  בשלב זה עומדת פסיקה של בית הדין הצבאי של פיקוד המרכז המרשיעה את אזריה בעבירה זו.  

התובעת הצבאית הראשית אל"מ שרון זגגי פנחסצילום: מוטי מילרוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ