המשנה ליועמ"ש: אין איסור גורף להפגין נגד מנדלבליט בפתח תקוה

המשנה רז נזרי התייחס למעצרו של אזרח שהפגין במרחק 300 מטרים מבית היועמ"ש וכתב: "אין מקום לנקיטת הליכים כלפי פעולות מעין אלה, משמרות מחאה שאינן טעונות היתר יוכלו להתקיים כמקובל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד מנדלבליט ונתניהו בפתח תקוה, בשבוע שעבר
שרון פולבר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, השיב היום (חמישי) לפניות של האגודה לזכויות האזרח בעקבות מעצריהם של מפגינים מחוץ לביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בין השאר כתב נזרי כי לא קיים איסור גורף על קיום הפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקוה.

נזרי גם התייחס בתשובתו למעצרו של אורן סימון, מפגין בודד בכיכר גורן, הממוקמת במרחק של כ-300 מטרים בקו אווירי מביתו של מנדלבליט, שנעצר לפני כשבועיים לאחר שהחזיק שלט שבו מצוטטים פסוקים מספר ישעיהו.

"בעקבות פרסום הדברים פניתי בשבוע שעבר ליועמ"ש המשטרה והוסכם כי אין כל מקום לנקיטת הליכים כלפי פעולות מעין אלה", כתב נזרי בתשובתו, והוסיף: "משמרות מחאה שאינן טעונות היתר המתנהלות ללא הפרעה לסדר הציבורי יוכלו להתקיים כמקובל".

במכתבו התייחס נזרי להגבלות שהוטלו על המפגינים גם באשר לזכותם למחות בעיר פתח תקוה כולה. "אין כל בסיס לטענה שלפיה הזכות להפגין מוגבלת מעתה רק לסביבת משרדיהם של עובדי הציבור ונבחריו ולטענה כי הוראת המשטרה בהקשר זה אינה חוקית", כתב נזרי. "כאמור, לא קיים כל איסור גורף על קיום הפגנות נגד היועמ"ש בעיר פתח תקווה, ככל שתהיה בקשה להפגנה כזו ברחבי העיר או במקום אחר, אני משוכנע כי המשטרה תפעל בהתאם ותאפשר זאת בתנאים שתקבע ובהתאם לכלל השיקולים הרלבנטיים כמקובל בעניינים אלו."

נזרי הוסיף וכתב כי ההחלטה לאסור את ההפגנות מול בית היועץ נבעה מפסיקת בג"ץ בנושא והן לאחר ש"הצטברו תלונות מדיירי הסביבה על המטרדים שפעילות זו גורמת." את מכתבו חתם המשנה בהתייחסות לחקירות נתניהו וכתב: "היועץ המשפטי לממשלה קיבל וימשיך לקבל את החלטותיו בנוגע לתיקים בעניינו של ראש הממשלה אך ורק בהתאם לממצאי החקירות ושיקולים מקצועיים. לא היקפן וטיבן של הפגנות בכיכרות יכריעו את גורלם של תיקים אלו אלא היקפן וטיבן של הראיות. המפגינים ימשיכו למחות, ואם זה ייעשה בהתאם להוראות הדין זו זכותם. מערכת התביעה בראשות היועמ"ש תמשיך לפעול במקצועיות ובענייניות – זו חובתנו".

לצד תשובתו של נזרי השיב לפניית האגודה בנושא גם היועץ המשפטי של המשטרה, תנ"צ שאול גורדון. גם הוא התייחס למעצרו של סימון וכתב כי "נסיבות מעצרו לא התבררו עד תום". הוא הוסיף: "כך או אחרת, ככל שאין במחאת יחיד זו המתקיימת בכיכר גורן משום הפרת סדר הרי שאין מקום לשלול זכות זו והדבר הובהר על ידי כל הנוגעים בדבר".

עוד התייחס גורדון להחלטה למנוע הפגנות גם בכיכר גורן הממוקמת 300 מטרים מבית היועץ.   "הכיכר נמצאת בשכונה שבה מתגורר היועץ, והמקום שנבחר אינו בא בגדר 'כיכר העיר', שהוא המקום הטבעי שבו נהוג להפגין ושבו הציבור הרחב יכול להיחשף למסרים שאותם המפגינים מבקשים להעביר", כתב גורדון והוסיף: "מטרת המפגינים אינה להביע את עמדתם בכיכר העיר אלא להציק ולהפעיל לחץ על היועץ כדי שיפעל בדרך שנראית להם."

עוד ציין גורדון כי ההפגנות שנערכו בכיכר גורן "נעשו בניגוד לחוק תוך הפרת הסדר הציבורי", וכי אלו "מתקיימות כבר שבועות ארוכים תוך שימוש במגפונים, וגורמות סבל רב לבעלי העסקים במקום ולשכנים המבקשים לחיות את חייהם בשקט ובשלווה". לבסוף ציין גורדון כי "זכותם של המפגינים להפגין בכל מקום ציבורי אחר מחוץ לשכונה, בפתח תקוה או בכל מקום אחר בארץ, בכפוף לקבלת רישיון ככל שזה נדרש, לשמירה על הסדר הציבורי וציות להוראות המשטרה".

בשבוע שעבר הודיעה המשטרה במענה לפניית "הארץ" כי "לא תותר עוד מחאה מול ביתו של היועמ"ש או באזור מגוריו... למפגינים סלולה הדרך להפגין מול משרדיו בירושלים ובתל אביב". התייחסות המשטרה בעניין זה נשענה על פסיקת בג"ץ בנושא מסוף החודש שעבר, שבמסגרתה דחה בג"ץ עתירותיהם של המפגינים מני נפתלי ויאיר סדקה, שביקשו לאשר להם לקיים הפגנות ומשמרת מחאה מול מעונו הפרטי של היועץ המשפטי לממשלה.

השופטים יורם דנציגר, עוזי פולגמן ומני מזוז קבעו כי המשטרה היתה רשאית לא לאפשר הפגנות רועשות מול ביתו של מנדלבליט, ופעלה כדין כשהרחיקה את המפגינים "למיקום ציבורי אחר אך סמוך". בית המשפט הבהיר כי ככלל ניתן לאסור פעולות מחאה ליד ביתו של איש ציבור ולמנוע מטרד והפרעה לשגרת החיים מקום שבו קיימת חלופה אפקטיבית לקיום ההפגנה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ