לי ירון
שרון פולבר

כ-800 איש הפגינו הערב (שבת) בכיכר גורן בפתח תקוה, מרחק כמה מאות מטרים מביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המפגינים קראו ״היועץ המשפטי של הזוג המלכותי״ ו״מנדלבליט כישלון - לא תהיה שופט עליון״.

נציגי המשטרה אפשרו את המחאה בכיכר וההפגנה הסתיימה ללא עיכובים או מעצרים, חרף התבטאותו של היועץ המשפטי של המשטרה השבוע שההפגנה במקום אינה מותרת.

חברי הכנסת עמר בר לב ואיציק שמולי מהמחנה הציוני וחברות הכנסת זהבה גלאון, תמר זנדברג ומיכל רוזין ממרצ הגיעו להפגנה. "הניסיונות של נתניהו לייצר דה-לגיטמציה ולצייר את ההפגנות כפוטש מצביעה על הפחד שלו מהתעוררות אזרחית לגיטימית", אמרה רוזין. זנדברג הוסיפה, "האלימות המשטרתית שנראתה כאן מצטרפת לאלימות נגד חרדים אתמול, לאלימות בהפגנות אחרות בשטחים ובכל מקום".

המפגינים קוראים: "היועץ המשפטי של הזוג המלכותי״צילום: עופר וקנין

ההפגנות ליד ביתו של מנדלבליט החלו לפני כשבעה חודשים במחאה על אופן טיפולו בפרשות ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפני כחצי שנה המשטרה הורתה למפגינים להעביר את ההפגנה לכיכר גורן. בעקבות זאת, נושא ההפגנות הפך למאבק על הזכות להפגין – ובפרט מול ביתו של עובד ציבור.

המפגינים מתלוננים שהמשטרה נוהגת באלימות כלפיהם, ושרבים עוכבו לחקירה או נעצרו ללא סיבה. במשטרה, מנגד, אומרים שהמפגינים מסרבים להיענות גם לכללים שהתווה בג"ץ. אחת הסוגיות במחלוקת בין הצדדים היא אם ההפגנה זקוקה לרישיון מהמשטרה. 

שניים מאנשי המחאה, מני נפתלי ויאיר סדקה, עתרו לבג"ץ נגד ההגבלות, אך בית המשפט השיב את פניהם ריקם לפני כחודש, וקבע שהרחקת ההפגנה למקום ציבורי סמוך היא מידתית. בהפגנות שנערכו לאחר פסיקת בג"ץ, הרחיקה המשטרה כמה מהמפגינים מפתח תקווה בצווים מנהליים. בית משפט השלום בעיר מתח ביקורת על הצעד הזה, ושינה את ההרחקה לקילומטר אחד מביתו של היועמ"ש.

בשבוע שעבר הודיעה משטרת מחוז מרכז שתאסור באופן גורף על ההפגנות בפתח תקווה, "לא תותר עוד מחאה מול ביתו של היועמ"ש או באזור מגוריו... למפגינים סלולה הדרך להפגין מול משרדיו בירושלים ובתל אביב", נמסר. אך המשטרה אפשרה להפגנה שנערכה מאז להתקיים בכיכר גורן, ופתחה בעיכובים ומעצרים רק במקרים שבהם החלו אנשי המחאה לצעוד לעבר ביתו של מנדלבליט.

המשנה ליועמ"ש, רז נזרי, השיב בשבוע שעבר שעבר לפניית האגודה לזכויות האזרח בנושא, וקבע שאין לאסור על קיום ההפגנות בפתח תקווה כל עוד הן מקבלות את ההיתרים הדרושים. לצד זאת, היועץ המשפטי של המשטרה, תנ"צ שאול גורדון, חזר על האיסור להפגין בכיכר גורן. "מטרת המפגינים אינה להביע את עמדתם בכיכר העיר אלא להציק ולהפעיל לחץ על היועץ כדי שיפעל בדרך שנראית להם", כתב גורדון.

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, הבהיר לחברי כנסת שחסינותם לא תעמוד להם אם ישתתפו בהפגנות לא חוקיות. לא ברור לחלוטין אם הוראתו של ינון תקפה להפגנות בכיכר גורן, שכן נראה שכאשר הן מתקיימות ללא הפרות סדר, המשטרה מתירה את קיומן. חבר הכנסת איציק שמולי שהשתתף בהפגנה אמר, "אני לא רואה דרך נעלה יותר להשתמש בחסינות שלי לוודא שנסיונות ההשתקה לא יחזרו על עצמם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ