חקירתם של שר הפנים אריה דרעי ורעייתו הסתיימה אחרי כשבע שעות

במרכז חקירתם של בני הזוג דרעי, שנחקרו במשך 11 שעות בשבוע שעבר, נמצא החשד שהעבירו כספים שנתרמו לעמותה בראשות יפה דרעי לשימוש פרטי של בני המשפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי מחוץ לישיבת ממשלה בתחילת השנה

שר הפנים אריה דרעי ורעייתו יפה נחקרו היום (שני) בפעם השנייה ביחידת להב 433 במשטרה. החקירה נמשכה כשבע שעות. דרעי חשוד בהלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב ועבירות מס. רעייתו חשודה ברישום כוזב במסמכי תאגיד ובעבירות מס. 

במוקד החקירה נמצא החשד שכספים שנתרמו לעמותה, בראשות יפה דרעי, הועברו לשימוש פרטי של בני המשפחה — בין היתר לטובת נדל"ן שרכשו בשנים האחרונות. במשטרה ינסו להבין היום כמה היה דרעי מעורב בעמותה ובהחלטות שהתקבלו בה, והאם עזר לאנשי עסקים שתרמו לעמותה לקבל טובות הנאה.

במהלך החקירה הסמויה הבינו במשטרה וברשות המסים כי חלק מהצ'קים של העמותה הגיעו לחנויות להמרת מטבע (צ'יינג'ים), ונפרטו לכסף מזומן על ידי בני המשפחה. במשטרה חושדים כי בדרך זו השתמשו בני המשפחה בכספים לטובת צורכיהם האישיים, אולם ייתכן כי אותם כספים הומרו לטובת הניהול השוטף של העמותה. בשבוע הבא צפויים להגיע למשטרה נחקרים נוספים, בהם גם תורמים לעמותה, שעשויים לשפוך אור על חלק מהחשדות. בין היתר, תנסה המשטרה לברר כיצד עבדה שיטת גיוס התורמים לעמותה, ומה היתה מעורבתם של בני הזוג בגיוס התורמים.

במסגרת החקירה נחקרו עד כה 14 חשודים נוספים מלבד בני הזוג, ובהם חבר מועצת העיר ירושלים משה ליאון, מנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל אריאל משעל, בעל השליטה בערוץ 20 מיכאיל מירילשוילי ובנו יצחק. מירילשוילי, למשל, טען בחקירתו כי הוא פילתרופ שתורם לעמותות רבות בישראל ובחו"ל, ומרגע שהעביר את כספי התרומה הוא לא ידע מה נעשה עמן. חלק מהחשודים צפוים גם הם להגיע להשלמות חקירה בשבוע הבא, על אף ששוחררו בתחילת השבוע ללא תנאים מגבילים.

כמו כן, נבדקות העברות כספים ממשרד הכלכלה בתקופת כהונתו של דרעי לעמותה. במשרד הכלכלה אמרו כי העברות הכספים היו כשרות, כחלק מתקצוב של עמותות רבות בתחום החינוך של נשים חרדיות.

פרקליט המדינה שי ניצן התייחס היום לחקירת דרעי, אך סירב להתייחס למהות החשדות נגדו: "החקירה נמצאת בעיצומה. רק היום נחקרו השר ורעייתו כמה שעות נוספות. מטבע הדברים אין לי שום כוונה לשבש את החקירה על ידי כך שאפרט את השאלות ופשוט יהיה צריך לחכות בסבלנות". באשר לשאלה מדוע השר ורעייתו נחקרו ביחד, להבדיל מבני הזוג נתניהו, השיב ניצן: "משטרה ישראל סברה שהחקירה הזו מצריכה לחקור את שניהם במקביל ולכן מטבע הדברים כך בוצע". 

ניצן התייחס גם לעמדה שהביע נגד חזרת דרעי למשרד הפנים. "אני חשבתי שישנה בעיה ששר שהורשע בשוחד, גם אם עברו שנים רבות מאז הרשעתו וביצוע המעשים בסופו של דבר עמדתי המשפטית הייתה שאין מקום לדבר. שהדבר אינו חוקי. היועמ"ש הקודם חשב אחרת. משרד המשפטים עובד בצורה שיש פלורליזם ודעות, אבל בסופו של דבר רק אדם אחד מקבל את ההחלטה והוא האדם הבכיר. זה מה שהיה. לגבי ההווה נצטרך להמתין עד סוף חקירת המשטרה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ