מוחמד טאהה, הצעיר שנורה הלילה למוות בכפר קאסם בידי מאבטח, נפגע מכדור אחד בפניו, כך נודע הבוקר (שלישי) ל"הארץ". עד ראייה שסירב להזדהות בשמו אמר ל"הארץ" כי כמה צעירים, ובהם טאהה, התקרבו לתחנת המשטרה, קיללו וצעקו, אז פתח המאבטח את דלת עמדת השמירה וירה לעברם כמה כדורים ממרחק של חמישה-שישה מטרים. לדבריו, טאהה - שהיה הכי קרוב אליו - נפגע ונפל. "המאבטח לא ירה באוויר ולא עשה דבר כדי להזהיר את האנשים", אמר.

ההרוג, מוחמד מחמוד סלים טאהה

טאהה, בן 28 מכפר קאסם, נורה הלילה בידי מאבטח ששמר על תחנת המשטרה בעיר, במהלך עימותים שפרצו בין שוטרים לתושבים בעקבות מעצר שהגיעו לבצע במקום. במהלך העימותים, תושבים יידו אבנים והציתו ניידות משטרה וכמה שוטרים נפצעו באורח קל. המשטרה טוענת כי המאבטח חש בסכנה ולכן ירה לעבר המתפרעים. מוחמד טאהה נפגע מירי המאבטח, נפצע באורח אנוש ומאוחר יותר מת מפצעיו בבית החולים בילינסון בפתח תקוה.

תושב העיר שהיה עד לאירוע וביקש להישאר בעילום שם סיפר כי כמה צעירים, בהם מוחמד טאהה, התקרבו לתחנת המשטרה שלא היתה מגודרת, קיללו וצעקו. לדבריו, המאבטח שישב בתוך עמדת השמירה פתח את דלת העמדה וירה כמה כדורים לעברם מטווח של חמישה-שישה מטרים. טאהה שהיה הכי קרוב אליו נפגע ונפל. "זה היה יכול להיות כל אחד מאיתנו", אמר. "המאבטח לא עשה שום דבר כדי להזהיר את האנשים, לא ירה באוויר או הזהיר. פתח את הדלת, ירה וסגר ונשאר בעמדה עד שהגיעו עוד כוחות, במקום החלה מהומה גדולה מאוד".

עאדל בדיר, עד ראייה נוסף לירי, חיזק את עמדתו כשסיפר ל"הארץ" כי "המאבטח יצא מעמדת השמירה וירה ישירות לעבר אותו צעיר". 

מחמוד טאהה

מחמוד טאהה, אבי ההרוג, אמר ל"הארץ" כי "לא היתה שום הצדקה לירי בצורה כזו, הוא ירה בצורה מכוונת לראש ולפלג גופו העליון. אם אלה היו עימותים עם יהודים כמו שקרה עם החרדים והאתיופים אף אחד לא היה נפגע". האב הדגיש כי המשפחה תפעל בכל המישורים כדי להעמיד את המאבטח לדין.

טאהה הוסיף כי המשטרה היא האחראית הבלעדית למות בנו. "אני לא מקבל את הטענה שהוא וחבריו סיכנו מישהו", אמר. "זה ברור שהיד קלה מאוד על ההדק. אנחנו רוצים להילחם בפשיעה ורוצים להעניש את הפושעים אבל המשטרה מתמקדת בזוטרים ומענישה אנשים תמימים. הבן שלי לא מהווה סיכון לאף אחד, הוא הגיע לשם במסגרת אוהל המחאה שהוקם מול תחנת המשטרה כי רוצים שהמשטרה תפענח את הרציחות ותעצור את העבריינים, ולא תפגע בצעירים שאינם אשמים בכלום".

תושבי כפר קאסם השביתו אתמול את מערכת החינוך בעיר במחאה על כך שהמשטרה אינה עושה די כדי לעצור את האלימות בה. ביום שישי שעבר נרצחו שני גברים תושבי העיר בתחנת דלק סמוכה, והמשטרה לא עצרה חשודים במעשה. התושבים הקימו ועדות שמירה עירוניות המורכבות מצעירים תושבי העיר שמטרתן לשמור על הסדר ולמנוע כניסת גורמי פשיעה לשטחה. הוועדות פועלות בתיאום עם העירייה אך המשטרה מתנגדת לפעילותן ומתעמתת מפעם לפעם עם אנשיהן. התושבים טוענים כי המשטרה הגיעה הלילה לעצור פעיל בוועדות השמירה, ולכן פרצו המהומות.

ראש העיר כפר קאסם עאדל בדיר אמר ל"הארץ" כי "המשטרה פתאום רוצה להפוך אותנו לעבריינים. הסברנו למפכ"ל ולאחרים שלא צריך להכניס כוחות יס"מ וכוחות מיוחדים ולהפגין כוח בצורה כזו, מה שמוביל לחיכוך מיותר. אנחנו רוצים כוחות שיפעלו נגד ארגוני הפשיעה. אין לנו כוונה להתעמת עם המשטרה. מצד שני, תחושת הזעם והכעס מובנת. שישה נרצחו רק בחודשיים האחרונים ולא שמענו על כתב אישום אחד. זה לא נתפס ולא הגיוני".

ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל קיימה הלילה פגישת חירום בעקבות האירועים, ובסיומה הודיעה כי מחר תיערך שביתה כללית בחברה הערבית וייערכו עצרות מחאה מקומיות. בשבת צפויה להתקיים הפגנה ארצית בעיר. מהוועדה נמסר כי "נתניהו, ארדן ואלשיך נושאים באחריות הן להרג האזרח בכפר קאסם והן לאוזלת היד בטיפול בפשע המאורגן בחברה הערבית". הלווייתו של טאהה תיערך בכפר קאסם ב-17:00 אחר הצהריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ