שקד ליועמ"ש: חקור את פעיל שוברים שתיקה שהעיד כי הכה פלסטיני ללא סיבה

השרה אמרה כי אם הודאתו של דין יששכרוף, ששירת כקצין בחברון, תתברר כנכונה - עליו להיענש. בעדותו סיפר הפעיל כי לא הצליח לאזוק מיידה אבנים: "הכנסתי לו ברכיות עד שהוא כמעט התעלף"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד ביקשה אתמול (שלישי) מהיועץ המשפטי לממשלה שיפתח בחקירה נגד דין יששכרוף, פעיל שוברים שתיקה שהעיד כי הכה פלסטיני שיידה אבנים לעברו במהלך שירותו הצבאי בחברון. היא הסבירה כי יששכרוף הודה בביצוע פשע, ואם הדבר נכון עליו להיענש.

במכתבה פירטה שקד כי בסרטון שהופץ מספר יששכרוף "כיצד במהלך שירותו הצבאי הכה 'עד זוב דם' לכאורה מיידה אבנים פלסטיני ללא סיבה". השרה צירפה את מכתביהם של יו"ר ארגון מילואימניקים בחזית ושל שר הביטחון אביגדור ליברמן, שבתחילת החודש שעבר ביקש ממנה לקדם חקירה בנושא. 

"לאור החשיבות הרבה שאני רואה בשמירה על שמה הטוב של מדינת ישראל ושל חיילי צה"ל, ראיתי לנכון לפנות אליך על מנת שתבדוק את אמיתות המקרה", כתבה שקד במכתב ששלחה ליועץ אביחי מנדלבליט. "ככל שיתברר כי יש אמת בפרסומים, הרי שיש לפעול לאלתר למיצוי הדין". 

יששכרוף, ששירת כקצין בנח"ל, סיפר בסרטון של שוברים שתיקה כי זורק האבנים לא איפשר לחיילים לאזוק אותו. "כלוחם, אף פעם לא ידעתי מה לעשות עם מישהו שמתנגד אלינו בצורה לא אלימה", אמר. "המ"פ שלי קרא לי ואמר לי לאזוק אותו. לא ידעתי מה לעשות... באתי לאיים עליו, אבל הוא לא מדבר עברית, אני לא מדבר ערבית, אז תפסתי לו בעורף והתחלתי לתת לו ברכיות בפנים ובחזה עד שהוא היה מדמם ומעולף".

בראיון לגל"צ אמרה היום שרת המשפטים כי "עומד דובר שוברים שתיקה ואומר שהוא בעצמו ביצע פשע נגד פלסטיני, פוצץ אותו במכות שלא לצורך, בעוד שהוא היה עם ידיים שלובות ולא היווה סכנה". לדברי שקד, "אנחנו צבא של חוק. אם זה באמת קרה, אז הוא בוודאי צריך להיחקר ולהיענש. אם זה לא קרה, כפי שמעידים הפקודים שלו, המדינה צריכה להגיד בצורה רשמית שהדבר הזה לא קרה". במקרה השני, לדברי שקד, ארגונים כמו ישראל שלי ומילואימניקים בחזית "ידעו מה לעשות עם זה כדי להפריך את השקרים שהוא מפיץ".

פנייתה של שקד מגיעה לאחר שבתחילת מאי קרא לה שר הביטחון לפתוח בחקירה פלילית נגד יששכרוף. ליברמן כתב: "הדברים שנאמרים בסרטון חמורים מאד ומחייבים חקירה. זאת כיוון שהקצין מודה בביצוע פשע חמור או שהוא מספר סיפור בדיוני, שהתבצע כביכול בפני מפקדו וחייליים נוספים, ובכך פוגע בשמם הטוב של צה"ל ושל חבריו לנשק". ליברמן הדגיש כי הסרטון זוכה לצפיות רבות, וכי על המקרה להיחקר בהקדם. 

משוברים שתיקה נמסר בתגובה כי העדויות שמפרסם הארגון "מתארות הפעלת אלימות כלפי הפלסטינים כחלק בלתי נפרד ממשטר הכיבוש, במטרה לחשוף את אי המוסריות בשליטה במיליוני בני אדם בשטחים. אם שרת המשפטים סבורה שבהיטפלות צבועה לעדות אחת של פעיל שוברים שתיקה היא תצליח להרתיע חיילים מלהעיד ולהתנגד לכיבוש, היא טועה ובגדול. יש רק דרך אחת לעצור אותנו והיא לסיים את הכיבוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ