שאול שמאי הוא המורה שחשוד בביצוע מעשים מגונים בתלמידות כיתה ב'

שמאי, תושב ראשון לציון בן 49, נעצר השבוע לאחר שתלמידותיו סיפרו כי נישק אותן. במשטרה בודקים אם בית הספר לא בחן תלונות מצד מספר מורות שהתריעו על התנהגותו החריגה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

המורה החשוד בביצוע מעשים מגונים בתלמידות כיתה ב' בבית הספר היסודי בצפון תל אביב הוא שאול שמאי - כך הותר היום לפרסום. שמאי, תושב ראשון לציון בן 49, נעצר השבוע לאחר שתלמידותיו סיפרו להוריהן כי נישק אותן, וכעת המשטרה בודקת אם תקף תלמידות נוספות בעת ששימש כמורה פרטי ובמסגרות חינוכיות אחרות.

מוקדם יותר היום (חמישי) פורסם כי על פי מידע שהגיע למשטרה, מורות בבית הספר בו הועסק שמאי הבחינו בעבר בהתנהגות חריגה שלו ואף הודיעו על כך להנהלת בית הספר. לפי המידע, המורות יידעו את המנהלת כי שמאי נוהג להושיב על ברכיו את התלמידות, אך זו לא בדקה את הסוגיה.

המורה החשוד בבית משפט השלום בתל אביב, אתמולצילום: ניר קידר

המשטרה כבר גבתה עדות ממנהלת בית הספר והיא צפויה להגיע פעם נוספת לתחנת המשטרה ולהתייחס לטענות נגדה. במשטרה לא חושדים כי היא ידעה שהתלמידות הוטרדו, אלא שלא פעלה כדי לברר את המידע לעומק.

אתמול האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרו של שמאי בשבוע. עורך דינו, שי רודה טען בעקבות המעצר כי המגע שלו עם התלמידות כלל חיבוק או נשיקה "אבהיים". עם זאת, שופטת השלום חיותה כוחן קבעה בהחלטתה כי בניגוד לטענות המורה, לא מדובר בנגיעות תמימות. כוחן אף ביקשה לפרסם את שמו לשם האינטרס הציבורי מתוך אפשרות כי ישנן ילדות נוספות שנפגעו ממנו ויכולות למסור עדות, אך עורך דינו ביקש עיכוב ביצוע של 24 שעות - עד היום.

בחקירתו של שמאי התברר כי בחודש אפריל הרשיע אותו בית משפט בראשון לציון במעשה מגונה בקטינה בת 12 שאותה לימד כמורה פרטי. אולם, כשהיה עדיין בגדר נאשם וטרם הורשע, קיבל מהמשטרה אישור העסקה שאיפשר לו ללמד בבית הספר. לפי נוהלי משרד החינוך, על אדם המבקש לעבוד בתפקיד הוראה במוסד חינוכי להציג - לצד אישורי תארים, השכלה פדגוגית ורישיון הוראה - גם אישור ממשטרת ישראל כי אין מניעה להעסיקו. עם זאת, תעודת העסקה, בניגוד לתעודת יושר, אינה כוללת תיקים הממתינים לבירור דין. בנוסף, מתברר כי למשרד החינוך יש נגישות למרשם הפלילי של כל עובד והוא יכול לבצע בקרה בתחום עוד טרם הרשעה, אך לשם כך נדרשת בדיקה תקופתית יזומה.

במועצה לשלום הילד פנו למשרד המשפטים בבקשה לטפל בפרצות הקיימות בנהלים כיום. ממשרד החינוך נמסר אתמול בתגובה כי ״הנושא נמצא בחקירת משטרה ובכוונת המשרד לפעול בהתאם לממצאי החקירה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ