מאות הפגינו הערב נגד היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקוה

המפגינים הגיעו לכיכר גורן בעיר במחאה על התנהלות היועמ"ש בחקירות נתניהו. המשטרה אסרה על קיום הפגנות בסמוך לבית היועמ"ש, הנמצא כחצי קילומטר מהכיכר, אך לא מנעה את ההפגנה הערב

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה נגד מנדלבליט בפתח תקוה, הערב
ההפגנה נגד מנדלבליט בפתח תקוה, הערבצילום: אילן אסייג

מאות בני אדם הפגינו הערב (שבת) בפתח תקוה סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, במחאה על התנהלותו בתיקי נתניהו. המשטרה טענה כי ההפגנה לא חוקית כיוון שהמפגינים לא קיבלו רישיון, אך לא מנעה אותה ולא עצרה מפגינים. 

בין היתר, המפגינים קראו "גם חבר וגם חוקר - מנדלבליט תתפטר", "הון שלטון - דוד שימרון" וכן "מנדלבליט הטייח - לא נשכח ולא נסלח". ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), הפעיל החברתי אלדד יניב וחושף השחיתות רפי רותם היו בין המפגינים. 

בשבוע שעבר נרשם מספר שיא של מפגינים – כ-800 בני אדם, ובהם חמישה חברי כנסת שהגיעו להפגין למען חופש הביטוי. המשטרה לא התערבה בהפגנה ומפגינים לא ניסו לצעוד לעבר בית היועץ המשפטי לממשלה, שנמצא כחצי קילומטר מהמקום. זו היתה הפעם הראשונה בשבועות האחרונים שלא עוכבו מפגינים לחקירה.

בחודש שעבר, שוטרים פיזרו הפגנה קטנה באלימות, עצרו עשרה מן המשתתפים, ושברו את ידו של מני נפתלי שהיה בין העצורים. יומיים לאחר מכן עצרה המשטרה מפגין בודד שעמד בכיכר עם שלט המצטט פסוקים מספר ישעיהו – משמרת מחאה, שאינה טעונה רישיון. נפתלי ויאיר סדקה שגם נעצר בהפגנה עתרו לבג"ץ בטענה שהמשטרה מבזה את פסק הדין.

הפגנה נגד מנדלבליט בפתח תקוהצילום: אילן אסייג

לאחר מכן הודיע מפקד מחוז מרכז של המשטרה כי יאסור קיום ההפגנות במקום - החלטה שזכתה לגיבויו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי. המשטרה טענה כי ההחלטה נובעת מהצטברות של תלונות ודיירי הסביבה על המטרדים שההפגנות גורמות להם, ומפרשנות מחמירה לפסק הדין של בג"ץ בעניין. לפי פסק הדין, אסור להפגין מול מעונו הפרטי של היועץ המשפטי לממשלה כשיש חלופות אחרות. פסק הדין לא קובע איסור על הפגנה במרחק של מאות מטרים ממעונו הפרטי. היום, מספר תושבים מהשכונה אמרו כי הם תומכים במטרות ההפגנה, אך ביקשו שתהיה במקום אחר.

השופט מני מזוז, שכיהן בשנים 2004-2010 כיועץ המשפטי לממשלה, כתב בפסק הדין כי "הפגנה או עצרת מחאה ליד מעונו הפרטי של איש ציבור, מקום שקיימת חלופה אפקטיבית (כגון משרדו), מקימה חזקה כי התכלית, לפחות העיקרית, של ההפגנה או משמרת המחאה אינה מימוש חופש הביטוי והמחאה אלא ניסיון להשפעה לא לגיטימית על איש הציבור במילוי תפקידו על ידי יצירת לחץ אישי עליו ועל בני משפחתו, ועל כן פעילות כזו אינה חוסה תחת ההגנה על חירות ההפגנה".

לשיטתה של המשטרה, אסור להפגין נגד היועץ המשפטי לממשלה גם במרחק של מאות מטרים ממקום מגוריו, אלא רק מול אחת משתי לשכותיו, בתל אביב או בירושלים. באגודה לזכויות האזרח טוענים כי פרשנותה של המשטרה לפסק הדין מרחיקת לכת, לא חוקית ולא חוקתית ולמשטרה אין כל סמכות למנוע הפגנות שאינן מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ