בית המשפט הכריע: העיתונאי יגאל סרנה ישלם לבני הזוג נתניהו פיצוי בסך 115 אלף שקל

השופט קבע כי הפוסט שפרסם סרנה בפייסבוק מביע זלזול בתובעים, אך ציין כי הוא אינו עומד ברף העליון של לשון הרע. סרנה: "זו רק תחילת המאבק". פרקליטם של בני הזוג: "יש להם הרבה הוצאות משפטיות, זה כסף שלהם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל סרנה, במארס בבית משפט השלום בתל אביב

בית משפט השלום בתל אביב קבע הבוקר (ראשון) כי העיתונאי יגאל סרנה ישלם לראש הממשלה בנימין נתניהו ולרעייתו שרה פיצוי בסך 115 אלף שקל בעקבות פוסט שפרסם נגדם בפייסבוק. בתשובה לשאלה אם יתרמו את הכסף, השיב פרקליטם של בני הזוג כי "יש להם הרבה הוצאות משפטיות. זה כסף שלהם". סרנה כתב כי יערער על הפסיקה.

בני הזוג נתניהו הגישו תביעה נגד סרנה על סך 280 אלף שקלים לאחר שפרסם פוסט בפייסבוק, ובו תיאר נסיעה לילית של בני הזוג שבה לכאורה "זרקה" שרה נתניהו את בעלה מהמכונית באמצע כביש מס' 1. השופט עזריה אלקלעי קבע כי סרנה ישלם לראש הממשלה סכום של 60 אלף שקלים בגין הפרסום, לרעייתו שרה 40 אלף שקלים וכן שכר טרחה בסך 15 אלף שקלים.

אלקלעי אמר כי האירוע שתואר בפייסבוק לא הוכח ומתח ביקורת על התנהלותו של סרנה. "סגנונו של הפרסום הנבחן על ידי בתביעה זו הוא סגנון מתלהם שנועד גם הוא להאדיר את סיפור המעשה ולשוות לו אופי דרמטי תוך הבעת זלזול בתובעים", קבע. עם זאת, ציין כי הפרסומים אינם ברף העליון של לשון הרע.

"רודן זעיר מחכה בחושך לטרמפ"

את הפרסום שעליו תבעו בני הזוג כתב סרנה במארס 2016. וכך כתב: "תרדפו את שוברים שתיקה. הכו בשמאלנים. חבטו באשכנזים. רוצצו תחקירנים. חסמו פייסבוק. סתמו פיות. תעלימו את המציאות. אבל כשבלילה (מעשה שהיה) נעצרת שיירת ראש הממשלה הכבדה, ארבעה רכבים שחורים ועוד ועוד מאבטחים ומגינים ורכבים, ונפלט ממנה בחושך אל כביש 1, בצעקות, גבר לא צעיר שהוא עילת הכל, כי אשה אחת לא רוצה שהוא ישאר איתה באוטו ושמה ללעג את כל האבטחה ובעצם את כל המדינה, זה חלק מהחיים. תעשו כל רעש אפשרי שלא נשמע שהכל עולה באש השגעון. הכו בתופים".

כעבור יומיים פרסם סרנה תמונה ערוכה של ראש הממשלה שבה הוא נראה עומד כביכול בצדו של כביש כשהוא חבוש ברדס ומנסה לתפוס טרמפ. לצד התמונה נכתב: "בבאב אל ואד, לצד כביש אחד, מחכה רודן זעיר בחושך לטרמפ, קחו אותו".

בני הזוג נתניהו תבעו 139,621 שקל בגין כל פרסום. סרנה טען כי נחשף לאירוע ממכר שלו שסיפר בשיחת אגב כי חבר קרוב שלו, מאבטח בשיירת ראש הממשלה, סיפר לו על האירוע. הוא טען כי שאל ובירר לגבי אפשרות להתנהגות כזאת וכי חבריהם של בני הזוג הצביעו על דפוס דומה במקרים אחרים. הוא ביקש להביא את ראש השב"כ יורם כהן כעד, אך לדבריו חזר בו לאחר שהבין כי לא ישתף פעולה. 

סרנה, שיוצג בידי עורכי הדין אביגדור פלדמן וליאור אפשטיין, סירב לחשוף את שמות האנשים עמם ערך בדיקה לגבי אמיתות האירוע וביקש לשמור על חסיונם כדי להגן עליהם. הוא טען כי הפרסומים מהווים הבעת דעה וביקורת לגיטימית במסגרת חופש הביטוי. השופט לא קיבל טענה זו וקבע כי "במקרה שלפניי אין מדובר בפרסום המהווה הבעת דעה, אלא בפרסום הנחזה להיות עובדתי ולפיכך סבור אני כי הפרסום מהווה לשון הרע וזאת גם בהביאי בחשבון כי התובעים הינם אנשי ציבור". השופט דחה גם את טענת ההגנה כי מדובר בזוטי דברים, כלומר פרסום מינורי וחסר משמעות. 

השופט: הפרסום יצר לנתבע דימוי של אדם הנשלט בידי רעייתו

סנגוריו של סרנה טענו כי תביעתם של בני הזוג נתניהו היא למעשה תביעת השתקה, אך השופט דחה טענה זו. "הנתבע (סרנה) מצטייר על פי פרסומיו כיריב וכמבקר מר של התובע והוא מצהיר בפה מלא כי הוא מבקש להביא להחלפתו. הוצג בפניי כרך עב כרס שכולו פרסומים של הנתבע ביחס לתובעים או מי מהם, כאשר חלק מפרסומים אלו נכתב בשפה בוטה למדי, צינית וחריפה... אמנם התובע הינו ראש ממשלה, אדם בעל עוצמה רבה, אולם מאידך הנתבע אינו אדם חלש ומסכן, אלא עיתונאי רב מוניטין וחד קולמוס... שנוהג לבקר בחריפות ואף בלשון בוטה וחריפה את התובע בפרסומיו וזאת ללא מורא, לאורך תקופה ארוכה, כאשר עד לפרסום הנוכחי לא תבע אותו התובע ולא ניסה להשתיקו, למרות שכאמור יכול היה לתבוע אותו פעמים לא מעטות קודם ולו כדי להטיל עליו אימה ולהשתיק אותו". השופט הוסיף כי "שמם של אנשי ציבור אינו הפקר ודמם אינו סומק טפי מדמו של כל אדם אחר".

השופט מתח ביקורת על התנהלותו של סרנה על כך שלא טרח לבצע בדיקה של מהימנות המידע שנמסר לו כשמועה מפי מאבטח שגם זהותו נותרה עלומה. על כן קבע כי לא עומדת לו הגנת העיתונות האחראית והגנת תום הלב. "במקרה שלפניי גם טון הפרסום וסגנונו והצגת הפרסום אינם מלמדים על תום ליבו של הנתבע, שכן הידיעה לא פורסמה בניסוח חדשותי המדווח על אירוע, אלא בניסוח ציני, ציורי מוגזם ומתריס... הנתבע גם לא טרח לקבל את תגובת התובעים או אנשי לשכת ראש הממשלה", קבע.

השופט אלקלעי הוסיף עוד כי "אין ספק בעיניי כי פרסומים אלה, על פי ניסוחם, נועדו, בין היתר, להעליב ולפגוע בתובעים. הנתבע, כפי שהוא עצמו מודה, שם לו למטרה לבקר את התובעים ואת התנהלותם. זאת בחר הנתבע לעשות, בין היתר, על ידי הכפשת שמם של התובעים, תוך שימוש בלשון ציורית, ביחסו להם דימויים קשים, כאשר חלק מפרסומים אלו, חרף חריפותם וכיעורם, מהווים הבעת דעה וביקורת מותרים, החוסים תחת מטריית חופש הדיבור, בעוד שהמקרה שלפניי מהווה לשון הרע ואינו מהווה הבעת דעה, אלא מתיימר לתאר מקרה שהיה, שלא הוכח כי אמת הוא".

אלקלעי ציין עוד כי "לאור היותו של התובע דמות ציבורית מהמעלה הראשונה, דמות חזקה וסמכותית, ייחוס מקרה שכזה לתובע הינו פוגע, מעליב ובלתי נעים ויוצר לו דימוי של אדם חלש, רפוי ונשלט על ידי רעייתו".

פרקליטם של בני הזוג נתניהו, עו"ד יוסי כהן, אמר בתגובה כי "פסק הדין היה צפוי. דמה של משפחת נתניהו אינו הפקר, ופסק דינו של בית המשפט מדגיש זאת. לא ניתן לכתוב דברי בלע חמורים כוזבים ללא הגבלה על אף אדם וגם לא על ראש הממשלה. אנחנו שמחים שבית המשפט מתח גבולות שאם עוברים אותם אז זה הופך מחופש ביטוי לחופש ביזוי". באשר לשאלה אם בכוונת הזוג נתניהו לתרום את הכסף, השיב: "יש להם הרבה הוצאות משפטיות. זה כסף שלהם".

נתניהו הגיב לפסק הדין בעמוד הפייסבוק שלו. "האמת והצדק ניצחו היום את מסע הציד האינסופי שמתנהל נגדי, נגד רעייתי ונגד משפחתי כבר למעלה מ-20 שנה", נכתב בפוסט בעמוד. "לו היינו תובעים את כל מי שמוציא את דיבתנו, היינו מגיעים בכל יום אל בית המשפט. אבל יש לי מדינה לנהל ורעייתי עוסקת בפעילות ציבורית ועובדת כפסיכולוגית חינוכית בשירות העירוני בירושלים. באחד המקרים הבודדים בהם מצאנו את הזמן להגן על שמנו הטוב ולהגיש תביעה נגד עוד שקר שמתפרסם נגדנו - בית המשפט חשף את השיטה והכריע בעד האמת".

סרנה הגיב לפסיקה בעמוד הפייסבוק שלו: "אגיד כך לכל המודאגים: זה פסק דין צפוי בימים אפלים אלה. אך זו רק תחילת המאבק בתביעת ההשתקה, בשתיקת מערך האבטחה ובהשתקה הכללית שיורדת עלינו. במקום הזוג נתניהו ממש לא הייתי מזדרז לרכוש תנור בישול חדש. אנו בדרך לערכאה הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ