נציבות שירות המדינה: לא עודכנו על חקירת המורה מטבריה החשוד במעשים מגונים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המשטרה העבירה רק אתמול (שני) בלילה דיווח לנציבות שירות המדינה על חקירתו של המורה מטבריה שחשוד במעשים מגונים בילדות ביישוב בו גר בעבר בבקעה, כך לפי הנציבות. זאת, אף שהחקירה נגד המורה מתנהלת כבר יותר משנה. לפי הערכות, הדיווח הועבר לנציבות שירות המדינה רק לאחר פניית גלי צה"ל בנושא. 

הבוקר פורסם כי המורה, שמלמד בבית ספר יסודי, חשוד כבר למעלה משנה בביצוע מעשים מגונים בילדות בנות 6-12, אך ממשיך ללמד. בעקבות דיווח של הדס שטייף בגלי צה"ל הורה הבוקר ראש העיר טבריה, יוסי בן דוד, להוציאו לחופשה מיידית עד בירור המקרה. המורה, שמשמש גם מחנך כיתה בבית הספר בו הוא מלמד, הינו עובד של משרד החינוך.

בטופס שהעבירה אתמול המשטרה לנציבות מסומן כי זהו טופס עדכון על חקירת חשוד ועדכון משלים ולא חקירה ראשונית, ואולם בנציבות אמרו ל"הארץ" כי זו הפעם הראשונה שהועבר להם מידע בעניין המורה. ממשטרת ישראל טרם התקבלה תגובה בנושא. 

לפי נוהל דיווח המשטרה לנציבות, על המשטרה לעדכן את אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה עם פתיחת חקירה נגד עובד ציבור. על הדיווח לכלול את תמצית החשדות שעלו נגד העובד וסיכום של נסיבות המקרה. לאחר שקיבלה את הדיווח, הנציבות מחליטה כיצד לפעול ואם להעביר את המידע לגופים נוספים. באפשרות מנכ"ל משרד להשעות את העובד שנגדו מתנהלת חקירה לשבועיים באופן מיידי.

בתוך כך, המורה קיבל לפני כשבוע אישור ממשטרת בית שאן להעסקה במוסד חינוכי, על אף קיומה של חקירה בעניינו. ממידע שהגיע לידי "הארץ" מתברר כי האיש לא התבקש על ידי משרד החינוך להוציא תעודה זו, מאחר והוא מלמד באותו מוסד מאז 2011, ואולם הוציא אותה ביוזמתו.

לפי הדיווח בגלי צה"ל, המורה נעצר ונחקר לפני כשנה בשל תלונות הורים ביישוב שבו התגורר. לאחר שקבוצת הורים שלחה לו מכתב שבו ביקשה ממנו לעזוב, עברו המורה ומשפחתו לטבריה, שם הוא מלמד כבר שש שנים. המורה הכחיש את החשדות נגדו, והמשטרה המליצה להעמידו לדין. ההמלצה עברה לבחינת הפרקליטות אולם לפני כמה שבועות חזר התיק למשטרה להשלמות חקירה, ובאחרונה המשטרה החזירה אותו לפרקליטות להחלטה. 

לפי נוהלי משרד החינוך, על אדם המבקש לעבוד בתפקיד הוראה במוסד חינוכי להציג — לצד אישורי תארים, השכלה פדגוגית ורישיון הוראה — גם אישור מהמשטרה כי אין מניעה להעסיקו. לפי החוק למניעת העסקה של עברייני מין, אין להעסיק מורה שלא הציג אישור משטרה. עם זאת, בשונה מתעודת יושר, תעודת העסקה אינה כוללת תיקים הממתינים לבירור דין. למשרד החינוך יש גישה למרשם הפלילי של כל עובד והוא יכול לבצע בקרה בתחום, עוד לפני הרשעה, ולכך נדרשת בדיקה תקופתית יזומה.

מהמשטרה נמסר כי "למשרד החינוך ישנה גישה רציפה למערכת הממוחשבת ובה ניתן לבדוק לגבי כל מועמד להעסקה במערכת החינוך האם יש חקירות המתנהלות כנגדו. למעלה מן הצורך נדגיש כי הדיווחים המועברים לנציבות שירות המדינה הינם בנוגע להיבטים משמעתיים ולא בהיבטים פליליים. בדיקה של המועמד על ידי משרד החינוך כמתבקש היתה מעלה את כל הפרטים אודות עברו והחקירה המתנהלת כנגדו".

ממשרד החינוך נמסר כי הוא עורך בדיקה, וכי המורה זומן לשימוע דחוף אצל מנהלת מחוז צפון, ד"ר אורנה שמחון. "המשרד יעדכן באופן מיידי אודות הממצאים, ובהתאם להם את דרכי הטיפול", נמסר.

מעיריית טבריה נמסר: "מיד מכשהובא הנושא לידיעתו של ראש העיר, ולאחר ששמע על החשדות כנגד המורה, הורה למנהלת בית הספר להוציאו לחופשה החל מהבוקר עד לברור עניינו והשלמת הבדיקות הנדרשות מול משרד החינוך, בעיקר משום שלא סיפר וציין את הסיבות האמיתיות לכך שעזב את יישובו, וטען לכאורה כי רצה להיות קרוב יותר לבית הספר בו הוא מלמד". 

בתוך כך, היום הוארך בשבוע מעצרו של המורה החשוד במעשים מגונים בתלמידות בבית ספר יסודי בתל אביב, שאול שמאי. עד כה הוגשו נגדו עשר תלונות של קטינות, אחת מהן בת 14. שמאי נעצר אחרי שתלמידות כיתה ב', שבה שימש מורה מחליף, סיפרו להוריהן כי נישק אותן.

חוקרת המשטרה אמרה בדיון בבית משפט השלום בתל אביב כי "מאז הארכת המעצר הראשונה בוצעו פעולות חקירה רבות. עד כה התלוננו עשר קטינות שפירטו במשטרה כיצד נגע החשוד באיבריהם האינטימיים. מלבד גביית עדויות המתלוננות נגבו גם עדויות תומכות. החשוד נחקר באופן פרטני על כל אחת מן המתלוננות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ