גילי כהן
גילי כהן

ועדה שחקרה את מותו של סרן במילואים אלחנן ברזנר במרוץ של חטיבת הבקעה במארס האחרון, קבעה שיש להדיח שני קצינים שניסו להסתיר את העובדה שלא מילאו את מסמכי הבטיחות כראוי. בכירים נוספים ננזפו, ואחרים עשויים לעמוד בפני דין משמעתי.

ברזנר מת כארבעה קילומטרים לאחר שהחלה הריצה של חטיבת הבקעה, לרגל יובל לחטיבה. לטענת קצין בכיר בצבא, הסברה היא שמותו נגרם בשל כשל לבבי פתאומי – אף על פי שגופתו לא נותחה לאחר המוות.

אלחנן ברזנרצילום: דובר צה"ל

בעקבות המקרה, מונתה ועדת חקירה בראשות קצין בדרגת אל"מ. הוועדה גילתה שהקצינים שהיו אחראים על המרוץ לא מילאו את מסמכי הבטיחות הנדרשים מראש, ומילאו אותם אחרי מותו של ברזנר, כדי שייראו כאילו מולאו לפני התרגיל. הוועדה קבעה שאחד מהם גם שיקר על כך בהופעתו בפניה.

בעקבות הדברים, החליט אלוף פיקוד המרכז לנקוט בשורת צעדים נגד הקצונה הבכירה בחטיבה. סגן מפקד חטיבת הבקעה ננזף, ושני הקצינים בדרגת סגן שהיו אחראים על כתיבת התיק הודחו מתפקידם. הם ככל הנראה יסיימו את שירותם בצה"ל.

שני קצינים נוספים, בדרגת רס"ן, ככל הנראה יישפטו גם כן בדין משמעתי. מפקד חטיבת הבקעה, אל"ם אופיר ליוויוס, נזף בקצין מטה נוסף, ושפט את סמג"ד 41 לשבעה ימי מחבוש על תנאי. בצה"ל עדכנו את בני משפחתו של ברזנר בדבר ממצאי החקירה, שיוצגו בקרוב גם לרמטכ"ל, גדי איזנקוט.

למרות הכשלים, ועדת החקירה קבעה שההכנות לתרגיל היו ראויות, וציינה לחיוב את חיל הרפואה. "ועדת החקירה קבעה שאין קשר בין ההכנות לבין המוות של אלחנן", אמר קצין בכיר ל"הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ