תושב סכנין הורשע בלחימה לצד דאעש בעיראק, שלושה חודשים לאחר הרשעת אשתו

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע שוויסאם זבידאת נלחם בשורות דאעש בעיראק, וחזר רק בגלל הפצצות הקואליציה על מוסול. במארס נגזרו על אשתו סברין 50 חודשי מאסר בגין הצטרפות לדאעש

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

תושב סכנין הורשע הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בחיפה בשורת סעיפים, בהם מגע עם סוכן חוץ וחברות בארגון טרוריסטי, זאת אחרי שהצטרף לארגון המדינה האסלאמית (דעאש) ולחם בשורותיו. בחודש מארס האחרון נגזרו 50 חודשי מאסר על אשתו של ויסאם זבידאת, סברין, לאחר שהסכימה לעסקת טיעון.

"גם גרסת הנאשם האחרונה - לפיה הוא נסע שלא מרצון לטיול לרומניה, נגרר אחרי אשתו הצעירה ממנו ב-11 שנה להרפתקאותיה ומצא עצמו לפתע נלחם לצד דעאש", כתב סגן נשיא בית המשפט אברהם אליקים בהכרעת הדין, "היא אבסורדית. זו התממות לכנות את הנאשם כמי שנגרר אחרי אשתו. הרושם שקיבלתי הוא שהנאשם ואשתו בנו תכנית הגנה לפיה האשה 'תקח על עצמה' את האחריות ואולי בשל היותה אשה ואם לשלושה ילדים תזכה לעונש קל".

לפי כתבי האישום שהוגשו נגד השניים באוקטובר האחרון, סברין שכנעה את ויסאם לנסוע לעיר מוסול בעיראק ולהתחיל להלחם עבור דאעש. השניים גם ביקרו בסוריה, ומסרו שם לאנשי הארגון את דרכוניהם הישראלים. לצד הכשרתו הצבאית, ויסאם השתתף בקורס בנושא הלכות השריעה.

בהמשך, נפצע מכדור ברגלו במהלך פשיטה של דאעש בכפר אלבורישה. לאחר שהחלים, הוא שב להתגורר עם אשתו וילדיו במוסול. סברין עבדה בבית חולים מקומי כמפעילת מצלמות אבטחה ושלושת ילדיהם הקטנים, בני שלוש, שש ושמונה, למדו במוסדות חינוך מקומיים. את דמי המחיה קיבלו מאנשי ארגון דאעש.

ביולי האחרון השניים החליטו לחזור לישראל בעקבות הפגזות כבדות של מטוסי הקואליציה נגד דאעש על מוסול, ובשל היעדר חינוך סדיר לילדיהם. בהחלטה בעניין סברין ציין סגן נשיא בית המשפט, השופט אברהם אליקים, כי "במעשיה גרמה הנאשמת נזק לילדיה, במקום לדאוג שילדיה ילכו לגן ילדים או לבית ספר, היא לקחה אותם איתה לאזור קרבות"

עו"ד אליאס אבו עטה המייצג את ויסאם זבידאת אמר בתום הדיון ש"מתחילת הדרך הודינו ברוב העבירות המיוחסות לו", הסביר הפרקליט, "המחלוקת היתה על האם היה מגע עם סוכן זר או לא, אנחנו טענו שלא היה מגע עם סוכן זר - בית המשפט הנכבד קבע שהיה. עכשיו נאלץ להחליט אם לערער לבית המשפט העליון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ