הרצח ברחובות: חמישה חשודים נעצרו, גובר החשד לתקלה מבצעית של המשטרה

בית המשפט האריך בשבוע את מעצר החשודים, בהם ראשי ארגון פשיעה בעיר. בכירים לשעבר במשטרה קוראים למנות ועדה לבדיקת נסיבות המחדל, בו נורה האיש בהיותו תחת מעקב משטרתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הרצח, אמש ברחובות
זירת הרצח, אמש ברחובותצילום: יניב קובוביץ

המשטרה עצרה הלילה (שישי) חמישה חשודים במעורבות ברצח אתמול ברחובות, בהם שניים שעומדים בראש ארגון פשיעה בעיר. הנרצח היה תחת מעקב ופיקוח של המשטרה סמוך לזמן הרצח ועל פי הערכות, מותו נגרם בשל תקלה מבצעית ומודיעינית, שייתכן כי בכירים בארגון יידרשו לתת עליה הסברים. החשודים מכחישים את החשדות המיוחסים להם ובית המשפט האריך את מעצרם בשבעה ימים.

אתמול נמצאה גופת הגבר, רומן אנטון בן 42 מראשון לציון, בשטח פתוח סמוך לאזור התעשייה ברחובות. מדובר בשטח חקלאי חשוך שלא עוברים בו אזרחים בשגרה. הגופה נמצאה זמן קצר לאחר הרצח על ידי שוטרים של ימ"ר מרכז שהיו סמוך למקום. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה.

בדצמבר האחרון עצרו אנשי היחידה המרכזית במחוז מרכז את אנטון, יחד עם עוד כמה עבריינים, בהם מי שמוגדר כראש ארגון פשיעה, בעקבות קטטה המונית בה השתתפו בכביש שבין אשדוד לאשקלון. 

בשעות הצהריים התקיים דיון בהארכת מעצרם של החשודים, ובית משפט השלום בפתח תקווה האריך את מעצרם בשבעה ימים. המשטרה דרשה לקיים את הארכת המעצר בדלתיים סגורות והשופטת קיבלה את בקשתם. החשודים הם האחים אופיר ועמוס לביא העומדים בראש הארגון, קרוב משפחתם עמוס לביא המכונה "הקטן", וכן שני חברים נוספים בארגון - רומן אגרונוב ודוד פילוס. 

אופיר לביא, היום בבית המשפט בפתח תקווהצילום: מוטי מילרוד
עמוס לביא, היום בביהמ"ש בפתח תקווהצילום: מוטי מילרוד

עורך הדין אהוד בן יהודה, המייצג את החשודים, אמר כי "יש להם אליבי מוצק שהם היו במקום אחר. הם הכירו את הנרצח שהיה חבר קרוב מאוד שלהם, אבל טוענים שאין להם שום קשר לאירוע. רוב העצורים בני משפחה והם היו אתמול ביחד בבית של המשפחה".

בכיר במשטרה: "נבצע תחקיר מקיף"

מיד לאחר הטיפול בזירת הרצח אמש, התכנסו שוטרים בכירים במחוז מרכז במטה המשטרה ברמלה, אליהם הצטרף המפכ"ל רוני אלשיך, וקיימו הערכת מצב לגבי הרצח עד השעות הקטנות של הלילה. בשלב זה האירוע מתוחקר בידי המשטרה אך ייתכן שבהמשך תידרש חקירה חיצונית לארגון בעקבות רגישות המקרה. 

במשטרה מבינים כבר עתה כי אם התחקיר הראשוני שנערך אתמול יעלה אפשרות לתקלה מבצעית ומודיעינית, הדבר יגרום לזעזוע במחוז מרכז בפרט ובמשטרת ישראל בכלל. גורם בכיר במשטרה אמר ל"הארץ": "אנחנו נבצע תחקיר מקיף של מה שקרה ואם ממנו יעלו מסקנות קשות, לא נחשוש לגבש המלצות גם ברמה הפרסונלית ולא משנה מה תהיה דרגתו של המבוקר".

בכירים לשעבר במשטרה קוראים כבר עכשיו למנות ועדת בדיקה שבה ישבו בכירים לשעבר בארגון ויבדקו את נסיבות המחדל. לדבריהם, אם יש ממש מאחורי הדברים, יהיו לכך השלכות קשות על אחד הכלים החשובים של המשטרה בלחימה בפשיעה. הם דורשים גם לכלול בבדיקה את אחריותם של מפקד מחוז מרכז ניצב מוטי כהן, מפקד היחידה המרכזית במחוז מרכז ניצב-משנה דוד באואני ולשקול גם לבדוק את אגף החקירות והמודיעין ואת לשכת המפכ"ל. 

בקרוב יידרש השר לביטחון הפנים גלעד ארדן להחליט באיזו רמה יתוחקר האירוע - האם יסתפק בחקירה פנימית בתוך הארגון או שיבקש להקים צוות מיוחד שיורכב מגורמים שאינם בארגון.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ