הפשיטה על ידיעות ספרים

גורם ביטחוני: הפרקליטות עושה מניפולציה, הממונה על הביטחון שמע על הפשיטה בתקשורת

בפרקליטות הדגישו היום כי המלמ"ב נכח בדיון שבו הוחלט לצאת לפשיטה, ונציגיו אף הזהירו מנזק ביטחוני אם ידלפו חלקים מספרו של אולמרט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין ידיעות אחרונות, השבוע
בניין ידיעות אחרונות, השבועצילום: מוטי מילרוד

הפרקליטות פרסמה היום (ראשון) הודעת הבהרה שבה הדגישה שהפשיטה על הוצאת ידיעות ספרים נעשתה בדיון משותף בנושא עם המשטרה ומשרד הביטחון (המלמ"ב), וכי גורמי הביטחון שהשתתפו בדיון העריכו כי קיים חשש שדליפת המידע שכתב אהוד אולמרט בספרו שאותו העביר לאחרים, עלולה לגרום לנזק ביטחוני חמור. ואולם גורם ביטחוני הכחיש את הטענות בשיחה עם "הארץ" ואמר כי המלמ"ב לא ידע על הפשיטה עד אחרי שנערכה.

"הפרקליטות עושה פה מניפולציה", אמר הגורם. "הממונה על הביטחון ידע על הפשיטה רק לאחר שקרא עליה בתקשורת". לטענתו, "הדיון המשפטי המדובר התקיים עם נציגה של המלמ"ב, בה עלו מספר אפשרויות לפעולה, ולא התקבלה החלטה ספציפית. הממונה על הביטחון במערכת הביטחון, ניר בן משה, לא ידע על הפשיטה בבית ידיעות אחרונות, ולדבריו, ידע עליה רק לאחר שהתבצעה".

הגורם הוסיף: "למען הסר ספק, המלמ"ב לא ידע על פשיטת המשטרה המתוכננת ליום חמישי על בית ידיעות אחרונות ולא בסמכותו לאשר אותה. תפקידו של המלמ"ב בפרשה הוא לקבוע את הסיווג הביטחוני לגבי חלק מהמידע". 

גם מוקדם יותר היום אמר גורם ביטחוני כי המלמ"ב לא היה קשור או שותף להחלטה על הפשיטה. גורמים במשטרה מסרו אף הם שהונחו על ידי הפרקליטות לפשוט על ההוצאה.

עוד הבהירה הפרקליטות שאנשיה לא יעיינו בחומרי הגלם שנתפסו. "המשטרה תפיק מחומרי המחשב, בנוכחות נציגי הוצאת הספרים, אך ורק את החומר הנוגע לבדיקה בעניינו של אולמרט, ויתר החומרים יוחזרו להוצאה ולא יישמר עותק מהם במשטרה". עוד נמסר שהחומר הרלוונטי הנוגע לאולמרט יועבר למלמ"ב כדי שיחווה דעתו לגבי רמת סודיותו.

ביום חמישי פשטה המשטרה על הוצאת "ידיעות ספרים", לאחר שפרקליט המדינה שי ניצן הורה לפתוח בבדיקה בחשד לביצוע עבירה פלילית. זאת במטרה לחפש חומרים מסווגים שעל פי החשד העביר אולמרט מכלאו. לפי החשד, הוא מסר את החומרים לספר באמצעות עורך דינו. הפשיטה על משרדי ההוצאה בראשון לציון קיבלה את אישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וחיפוש נערך גם בביתו של אחד מעורכי הספר.

בין היתר פשטה המשטרה על ביתו של עורך הספר, יהודה יערי. בכונן המחשב שנלקח ממנו היו גם קטעים מספרים שכותבים שר הביטחון לשעבר משה יעלון והעיתונאי בן כספית. נכתב בהבהרת הפרקליטות.

בתגובה לטענות נגדו אמר אולמרט שהוא אינו שונה מאהוד ברק, שגם הוא כתב ספר שבו פרט על מהלכיה של ישראל. בתגובה אמרו בפרקליטות שברק לא היה אסיר. אולמרט הוסיף שהדברים שכתב עברו את אישור הצנזורית הראשית, אולם היא אמרה לשוטרים שלא אישרה שני פרקים מתוך הספר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ