חיילים דתיים הותקפו בבית כנסת בשכונת בית ישראל בירושלים

עשרות חרדים מאנשי נטורי קרתא קיללו וצעקו לעבר החיילים והתעמתו עם שוטרים ומתפללים שניסו למנוע את התקיפה. שלושת החיילים חולצו ללא פגע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות חרדים נטורי קרתא תקפו הערב (רביעי) שלושה חיילים דתיים שהגיעו להתפלל בבית כנסת בשכונת בית ישראל בירושלים. החרדים, בני הקבוצה הקיצונית "הסיקריקים", קיללו וצעקו לעבר החיילים והתעמתו מאוחר יותר במקום עם מתפללים אחרים ושוטרים. 

המהומה החלה כשכמה חרדים החלו לצעוק לעבר החיילים בעת התפילה, ולמקום הוזעקו כוחות משטרה. השוטרים חילצו את שלושת החיילים ללא פגע. על פי עדי ראייה, לאחר חילוץ החיילים התפתחו במקום עימותים אלימים בין מתפללים חרדים שניסו להגן על החיילים לבין השוטרים והחרדים שאחראים לתקיפה.

התקיפה מגיעה בהמשך למאבק החרדי-קיצוני נגד גיוס לצה"ל, שכלל מבצעי מעצר של תוקפי חיילים חרדים שערכה המשטרה בשכונות החרדיות, מה שהגביר את המתח בריכוזים החרדיים בחודשים האחרונים.

ביום ראשון שעבר עשרות חרדים תקפו שוטרים שנכנסו לשכונת מאה שערים בירושלים כדי לעצור חשוד. לפי המשטרה, התוקפים התגודדו סביב השוטרים, יידו אבנים, הבעירו פחים וחסמו כבישים, וזאת כדי למנוע את מעצרו של החשוד, אך לבסוף הוא נעצר והובא לחקירה.

בתוך כך, בית המשפט השלום בירושלים גזר היום באורח נדיר מאסר בפועל על קטין חרדי שהואשם בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות במהלך הפגנה בבירה לפני כשנתיים נגד מעצר עריקים חרדים. השופטת גזרה על הנאשם, שהיה בן 17 בעת ביצוע העבירה, חודשיים מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 3,000 שקלים.

על פי דיווח באתר "בחדרי חרדים", בפרקליטות מחוז ירושלים ביקשו להטיל מאסר בפועל על הקטין, שהיה בן 17 בעת ביצוע העבירה, מכיוון שהם מייחסים לעבירה פגיעי בערכי המשטר והחברה. "מדובר בעבירות שהפכו ל'מכת עיר' ויש לפעול למיגורן על ידי הרתעה", צוין בכתב האישום.

השופטת ד"ר אביטל מולד ציינה כי "התקהלויות מעין אלו (נגד גיוס חרדים לצבא - א"ר) חמורות היות וקיים בהן גורם של התרסה נגד שלטון החוק, וקיים חשד מהסלמת האלימות במהלכן עד כדי סיכון בפגיעות גוף או בנפש. לצערנו, הפגנות אלימות אלו הפכו שכיחות במחוזותינו ועל בתי המשפט לסייע במיגורן".

גזר הדין החריג התקבל לאחר שהקטין סירב לשתף פעולה עם שירות המבחן. השופטת גם נתנה משקל לכך שהנאשם לא הודה במיוחס לו ולא נטל אחריות על ביצוע העבירה. "סברתי בתחילה כי ניתן להסתפק בעונש של עבודות שירות. ואולם התברר שהנאשם מסרב לבצע עבודות שירות ולמעשה מסרב לעצם הבדיקה האם הוא כשיר", כתבה.

פרקליטו של הצעיר, עו"ד עדי קידר, אמר כי "התיק מבוסס על עדות בודדת של שוטר והתגלו סתירות בעדויות שלו. בית המשפט היה מודע לזה, אך בחר שלא לתת לזה משקל. בית המשפט מנסה להעביר מסר דרך מרשי, לטעמנו זה לא ראוי".

הפגנת חרדים נגד גיוס, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ