לאחר פניית שקד: המשטרה חקרה באזהרה את דובר שוברים שתיקה

שרת המשפטים קראה ליועמ"ש לפתוח בחקירה נגד דין יששכרוף לאחר שהעיד בסרטון כי הכה פלסטיני בעת שירותו הצבאי. הפרקליטות: החלטנו לפתוח בחקירה בשל פנייה מהפרקליט הצבאי הראשי, לפני ששקד פנתה בעניין

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים איילת שקד, בתחילת החודש
רויטל חובל

שבועיים לאחר ששרת המשפטים איילת שקד קראה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד דובר שוברים שתיקה, משטרת חברון חקרה אותו אתמול (חמישי) באזהרה, באישור פרקליט המדינה שי ניצן. הדובר, דין יששכרוף, נחקר בגין עבירה של תקיפה - בעקבות הפצת סרטון שבו הוא מספר שהכה פלסטיני בזמן שירותו הצבאי.

היועץ המשפטי של שוברים שתיקה אמר כי מדובר בניצול של הליכי אכיפת חוק לרדיפה של מתנגדים למדיניות הממשלה. בפרקליטות המדינה הבהירו שהחלו לבדוק את הנושא לפני קריאתה של שקד ליועץ המשפטי לממשלה, בעקבות פנייה מהפרקליט הצבאי הראשי. 

שקד פנתה ליועץ אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה בעקבות סרטון שהפיץ ארגון "מילואימניקים בחזית" שבו נראה יששכרוף, ששירת כקצין בנח"ל, מספר כי הכה פלסטיני שיידה אבנים לעברו במהלך שירותו הצבאי בחברון. שקד כתבה במכתבה ליועץ כי "לאור החשיבות הרבה שאני רואה בשמירה על שמה הטוב של מדינת ישראל ושל חיילי צה"ל, ראיתי לנכון לפנות אליך על מנת שתבדוק את אמיתות המקרה. ככל שיתברר כי יש אמת בפרסומים, הרי שיש לפעול לאלתר למיצוי הדין".

לפני כמה ימים פנתה המשטרה ליששכרוף והודיעה לו כי הוא מזומן לחקירה. אתמול הוא נחקר במשך שעה. חוקרי המשטרה הציגו לו את הסרטון הערוך שפורסם והוא סיפק להם את הסרטון המלא של הדברים שנאמרו ואמר שהוא עומד מאחוריהם. הוא הבהיר שמדובר באירוע שגרתי כשחייל עושה פעולות שיטור באוכלוסייה אזרחית. 

עורכת דינו של יששכרוף גבי לסקי מסרה כי "דין יששכרוף לא שתק גם בחקירה. מדובר בקצין קרבי לשעבר שהחליט לשבור שתיקה על מנת לחשוף את חוסר המוסריות שבכיבוש וכי שליטה צבאית במיליוני בני אדם לא יכולה להיעשות מבלי להפעיל כוח ואלימות ולרמוס זכויות אדם. ההחלטה של שרת המשפטים להפעיל את המערכת הפלילית על המקרה של דין מטרידה ומעלה טענה חזקה של הגנה מן הצדק". 

בעקבות החקירה, מסרה השרה שקד: "או שמדובר בשקרן שמוציא את דיבתו של צה"ל, או שמדובר במקרה אלימות שצריך להיחקר". היא הוסיפה כי "המדינה ביקשה בעבר ותמשיך להתעקש לקבל לידיה את העדויות שמגיעות לארגון על מנת לרדת לחקר האמת. צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם ותקריות של אלימות נחקרות ומטופלות".

היועץ המשפטי של שוברים שתיקה, עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי מדובר במהלך צבוע. "אין פה מטרה לחקור ולבוא חשבון עם התנהלות אלימה של חיילים. אילו הוא לא היה דובר שוברים שתיקה - הוא לא היה בחקירה. יש כאן תופעה מסוכנת מאוד של ניצול הליכי אכיפת חוק לרדיפה של מתנגדים למדיניות הממשלה". 

ספרד מתח ביקורת על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה שלא הדפו את הניסיונות של שקד להשפיע על מערכת אכיפת החוק מתוך מניעים פוליטיים. לדבריו, "האמביציה התמוהה לחקור את האירוע הזה של חייל פשוט שהכה פלסטיני, על רקע מדיניות החקירות הכללית, חושפת את הצביעות של הפרשה הזאת ואת מה שהיא באמת - רדיפה אחרי שוברים שתיקה כדי לסתום את הפה ולפגוע בארגונים שמתנגדים למדיניות הממשלה. הייתי מצפה מפרקליט המדינה להדוף את הלחץ הפוליטי, משום שלחץ פוליטי שנכנס לשיקולים של אכיפת חוק הוא מסוכן והוא סרטן. הוא יוביל למערכת אכיפת חוק מוטית פוליטית המשמשת ככלי בידי השלטון".

ספרד ציין כדוגמה לגרירת הרגליים של הפרקליטות במקרים של אלימות בשטחים את המקרה של באסם אבו רחמה, תושב בילעין שנהרג מירי רימון גז בכינון ישיר ומטווח קצר, ושסיפורו הובא בסרט "חמש מצלמות שבורות". תחילה החליט מנדלבליט, שהיה אז הפרקליט הצבאי הראשי, לא לפתוח בחקירה. רק אחרי שנה ושלושה חודשים ואיום בעתירה לבג"ץ, אישר מנדלבליט לפתוח בחקירה. גם אחרי שהחקירה הסתיימה, לא התקבלה החלטה בתיק אם להעמיד לדין. בעקבות עתירה לבג"ץ, הודיעה הפרקליטות ארבע וחצי שנים אחרי האירוע כי היא סוגרת את התיק מחוסר ראיות. כיום תלויה ועומדת עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה לסגור את התיק. מותו של אבו רחמה צולם ותועד בשלוש מצלמות. זהות החיילים שהיו מעורבים באירוע ידועה למשטרה הצבאית.

משוברים שתיקה נמסר: "אנחנו קוראים לאיילת שקד לא להסתפק בחקירת פעיל אחד של שוברים שתיקה, אלא לחקור גם את מאות הלוחמים והלוחמות ששברו שתיקה בפנים גלויות, כדי שנספר מה עשינו בשטחים ועל האלימות היומיומית שמופעלת כלפי פלסטינים". בארגון הוסיפו: "כל הניסיונות של הממשלה להשתיק אותנו עד כה נכשלו, וגם חקירות לא מרתיעות אותנו. יש רק דרך אחת לסתום לנו את הפה והיא - לסיים את הכיבוש!". 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "מדובר בידיעה מופרכת. הפרקליטות גיבשה את עמדתה, לפיה יש לפתוח בחקירה נגד מר יששכרוף, בעקבות פניית הפרקליט הצבאי הראשי. לאחר גיבוש העמדה על ידי המשנה לפרקליט המדינה נורית ליטמן, ותוך עריכת בירורים מקדמיים נוספים, הגיעו מספר פניות נוספות ליועמ"ש, בין היתר משרת המשפטים. ההחלטה לחקור התקבלה לאחר בחינת כלל ההיבטים המשפטיים, לאחר שמר יששכרוף סיפר על מקרה בו הוא עצמו נקט באלימות קשה כלפי פלסטיני, ללא כל סיבה, וגרם לו לחבלות".

בעקבות שאלת "הארץ", חידדו בפרקליטות שהפרקליט הצבאי לא ביקש לחקור את יששכרוף אלא העביר פנייה שהגיעה לפרקליטות, מאחר שיששכרוף כבר לא חייל. בפרקליטות ביקשו להבהיר כי הפנייה הראשונה הגיעה מהפצ"ר. מדובר צה"ל נמסר כי "התקבלה תלונה בנוגע לסרטון אותו פרסם מר ישככרוף. מכיוון שמדובר בתלונה הנוגעת לאזרח, שאינו נתון לתחולת חוק השיפוט הצבאי, התלונה הועברה כפי שהתקבלה לבחינת פרקליטות המדינה, לשיקול דעתה כגורם המוסמך לטפל בה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ