ביהמ"ש למשטרה: החזירי לידיעות ספרים את החומר שנלקח, למעט הפרקים הנוגעים לאולמרט

בפשיטה נתפסו גם 11 אלף מיילים בתיבת מנכ"ל ההוצאה. השופט קבע כי "יש צדק בדברי ההוצאה כי ניתן להחזיר חומרים שאינם רלוונטיים לפרקים שפסלה הצנזורה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט השלום בפתח תקווה הורה היום (חמישי) למשטרה להשיב להוצאת ידיעות ספרים את כל החומרים שתפסה במשרדי ההוצאה, פיזיים ואלקטרוניים, למעט אלה הקשורים לשני הפרקים הסודיים שנוגעים לבדיקה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

בין היתר את תיבת הדואר האלקטרוני המלאה של מנכ"ל ההוצאה דב איכנולד, שכללה 11 אלף תיקיות של מיילים. המשטרה תפסה את כל תיבת הדואר, בלי שום הבחנה אם החומרים רלוונטיים לבדיקה נגד אולמרט או לא. בעקבות הביקורת של ידיעות ספרים, נקבעה פגישה עם המשטרה שבה תוכנן לערוך סינון. אלא שאז הודיעה המשטרה כי הדיסק שנתפס תקול. במקום זאת, כעבור כמה ימים הגיעה המשטרה שוב לבית ההוצאה והעתיקה 15 תיקיות של מיילים הנוגעות לאולמרט. 

עם זאת, בהוצאה נתפסו גם עותקים של פרקים שאינם נמצאים בבדיקה וחומרים הקשורים לספרים אחרים. בפרקים שאינם קשורים לנושא שבבדיקת המשטרה ישנם התייחסויות של אולמרט לכהונתו כראש ממשלה, לאירועים משפחתיים, להמשפט הפלילי שנוהל נגדו, לתחושותיו לגבי שולה זקן, ביקורת כלפי הפרקליטות ועוד. לדברי ידיעות ספרים, המיוצגת על ידי עורכי הדין פז מוזר, שירה בריק ועופר ולך ממשרד ליבליך מוזר, מדובר בחומרים בעלי אופי עיתונאי מובהק ועל כן פנו לבית המשפט בדרישה לקבל אותם בחזרה.

היום פרסם שופט השלום בפתח תקווה עודד רומנו את החלטתו ובה הורה למשטרה להחזיר את החומרים שלא קשורים לבדיקה נגד אולמרט. בהחלטתו קבע רומנו כי "יש צדק בדברי ההוצאה כי ניתן להחזיר לרשותה את החומרים בספר שאינם רלוונטיים לאותם שני פרקים שנפסלו על ידי הצנזורה וזאת לאחר שתסתיים הבדיקה של מכלול החומרים שנתפסו. מחופש הביטוי נגזר חופש העיתונות הנמצא בנשמת אפה של הדמוקרטיה. העיתונות, ובכלל זה נכלל גם ספר העתיד להתפרסם בתחום הציבורי-ביטחוני, אמורה לתפקד כזרועו הארוכה של הציבור על מנת לאפשר שיח חופשי והחלפת דעות חופשית בחברה דמוקרטית".

אולמרט בבית משפט השלום בירושלים, ב-2016
אולמרט בבית משפט השלום בירושלים, ב-2016צילום: אוהד צויגנברג

בתוך כך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס היום לפשיטת המשטרה על ידיעות ספרים ואמר כי "ברור שזה צעד מרחיק לכת", אך הוסיף כי "רק בסוף החקירה נדע אם היתה לו הצדקה".

בריאיון ליעקב איילון מ"וואלה ניוז" בכנס הרצליה אמר ארדן כי "צריך להבין שבחקירות כאלו למשטרה אין את הידע או את המסוגלות להחליט איזה חומר מסווג עלול לפגוע בביטחון אזרחי המדינה". השר הוסיף כי "גם אני מודאג בנוגע לחופש הביטוי ושאלתי את השאלות הללו את משטרת ישראל ומדוע היה צריך להביא את החומרים הללו. כיוון שאנחנו לא מכירים עדיין את הפרטים ולא נחשפנו לחומרים וניחשף לכך רק בסיום החקירה".

לדברי ארדן, "רק אז נדע האם היתה הצדקה לעשות את הצעד הכל כך מרחיק הלכת הזה של לקיחת חומרים עיתונאיים, ספרותיים, ממערכת של הוצאת ספרים. ברור שזה צעד מרחיק לכת, ברור שצריכים לשאול שאלות נוקבות ממי שקיבלו את ההחלטה לעשות זאת, אבל מוקדם לדעת. אם בסוף החקירה יתברר שהיו שם באמת חומרים שיכולים לסכן את מדינת ישראל, ונחשפו לכך הרבה אנשים במערכת ידיעות אחרונות, ודאי שזה מטריד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ