ניר חסון
ניר חסון

התקיפה ההמונית של פעילי ארגון להב"ה שפורסמה אתמול (חמישי) ב"הארץ" מצטרפת לעשרות תקיפות שארעו בשנים האחרונות נגד פלסטינים על ידי פעילי ימין במרכז העיר. ארגונים ופעילים שעוקבים אחר התופעה מעלים טענות קשות על אזלת היד של המשטרה בטיפול באירועים בשטח ובחקירה שלהם לאחר מכן. בתוך כך, ראש הארגון, בנצי גופשטיין, הודיע אתמול על הגשת תביעת דיבה נגד עיתון "הארץ" באמצעות עו"ד איתמר בן גביר. לטענתו פעילי להב"ה הם שהותקפו על ידי שלושת הפלסטינים.

באירוע שהתרחש ביום חמישי שעבר הותקפו מג'די אבו טאיה, בן 19 מסילוואן ושני חבריו בידי כ–20 פעילי להב"ה. באירוע נמלטו הצעירים הפלסטינים אל סמוך לשוטר וביקשו את עזרתו מפני התוקפים, אך הוא לא סייע להם והתקיפה נמשכה. בסופה הוכה אבו טאיה קשות בידי פעילי להב"ה ופונה לטיפול רפואי. לטענת בן גביר, הפעילים הם שהותקפו. "בשבוע שעבר הגיעו למקום מספר נערים ערבים מתוך מטרה להתעמת עם פעילי להב"ה", כתב בהודעה, "הם החלו לקלל את הפעילים בגיבוי של אנשי השמאל שהיו במקום. אחד הנערים הערבים תקף פעיל להב"ה עם חגורה. אותה חבורה החלה לברוח לכיוון שער שכם, ורק בשלב הזה רדפו אחריהם פעילי להב"ה על מנת להסגיר את התוקף למשטרה".

ארגונים שעוקבים אחר הנושא טוענים שהתנהלות המשטרה במקרה הזה אינה יוצאת דופן ושהמשטרה מגלה אדישות לתופעת התקיפות ההמוניות של אנשי להב"ה. "אנחנו יודעים שזה קורה כל הזמן ויודעים שהמשטרה פשוט מעלימה עין מזה", אמרה הרבה נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שעוקב אחרי פעילות להב"ה משנת 2009. "מתקשרים למשטרה והיא לא באה, ואם היא באה היא לא בודקת. זה המקום הכי מצולם בעולם, ולמרות זאת אף פעם אין וידיאו, הסרטונים תמיד נמחקים. היינו לפני שנה אצל מפקד המחוז והתשובה שלו היתה 'אתן יודעות כמה בקבוקי תבערה נזרקים בפסגת זאב?'. זה ברור מרמת מפקד המחוז ועד לרמת השוטר בשטח שלערבים אין הגנה בירושלים".

בעיה נוספת, לדברי הפעילים, היא חוסר האמון המוחלט של הפלסטינים במשטרה והסירוב שלהם להגיש תלונה. "הפלסטינים איבדו אמון כשראו שאחרי שהם מגישים תלונה סוגרים את התיק ואין שום טיפול", אמרה עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי.

במאי 2015 היה פעיל השמאל אביב טטרסקי עד למקרה דומה. הוא הבחין בצעיר פלסטיני בורח מצעירים יהודים, "הם רצים דרך השוטרים ולא אכפת להם", אמר, "פניתי לשוטרות שהיו שם ואמרתי 'ראיתי את כל האירוע'. אמרו לי 'תעמוד בצד אל תפריע לנו'". כמו במקרה בשבוע שעבר, גם אז השוטרים בחרו לעכב את הפלסטינים ולהניח לתוקפים היהודים.

לפני כשנה הותקף נהג המונית אסחאק אבו גבנה בכיכר ציון, לעיני כמה עדים, על ידי חבורת יהודים שזיהו שהוא ערבי. במהלך התקיפה הושלכה עליו אבן גדולה ורגלו רוסקה. "ניידת משטרה עברה ברחוב, היו נהגים שעצרו אותה, אבל השוטרים אמרו שהם לא יכולים להתערב כי הם בדרך לאירוע אחר. תוך כדי התקיפה, כל הזמן התקשרו למוקד אבל השוטרים לא הגיעו", אמר עו"ד איתי מק המייצג את אבו לבנה. זמן קצר לאחר האירוע נסגר התיק מבלי שנערכה חקירה של ממש. המשטרה לא אספה את סרטי מצלמות האבטחה באזור וסירבה לחקור את אבו גבנה ועדים נוספים שהגיעו לתחנה. לאחר שמק הגיש ערר על סגירת התיק הוא נפתח מחדש בספטמבר 2016, אך מאז לדברי מק לא נעשו פעולות חקירה נוספות.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו דוחים טענות אלו על הסף, שכן כל אירוע אלימות מטופל ונחקר ביסודיות ובמקצועיות ללא כל קשר לזהות התוקף או הנתקף. גם הצגת אירועים ישנים אלו לא תשנה את העובדה שהמשטרה פועלת ותמשיך לפעול בנחישות נגד כל גורם שינהג באלימות ללא קשר לדת, מין או לאום".

מד"ר גדי גבריהו, יו"ר תג מאיר שביקר אתמול את מג'י אבו טאיה נמסר: "כנופיות להב"ה המונהגות ע'י מי שאמר שצריך לשרוף כנסיות -הכו פעם נוספת והפעם נערים פלסטינים מסילוואן. בביקור שלנו אתמול אמרנו למג'די ומשפחתו שאנחנו מתביישים ומבטיחים להמשיך ללוות ולעזור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ