ח"כ לשעבר באסל גטאס נכנס לכלא: "פעלתי ממניעים הומניטאריים"

גטאס הורשע בהעברת טלפונים ניידים ומסמכים לאסירים ביטחוניים ונידון לשנתיים מאסר בפועל. לפני כניסתו לכלא גלבוע, אמר: "אני נכנס לכלא בלב שלם, בשלב מאוחר יותר אדרוש להקל בעונשי"

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
באסל גטאס עם  כניסתו לכלא גלבוע, הבוקר
ג'קי חורי - צרובה

חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס נכנס הבוקר (ראשון) לכלא גלבוע לרצות את עונשו, לאחר שהורשע בהעברת טלפונים ניידים ומסמכים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות ונידון לשנתיים מאסר בפועל. 

בהתאם להסדר הטיעון שנחתם עמו, הורשע גטאס במרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, הכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו וכן העברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר. באפריל אישר בית משפט השלום בבאר שבע את הסדר הטיעון, שלפיו כאמור ירצה שנתיים מאסר בפועל, ישלם קנס של 120 אלף שקלים ויוטל עליו קלון. כמו כן, נגזרו על גטאס 18 חודשי מאסר על תנאי. גטאס בדרכו לכלא:

לפני כניסתו לכלא, אמר הבוקר גטאס: "אני נכנס לכלא בלב שלם. פעלתי ממניעים הומניטאריים למען האסירים. בחודשיים האחרונים ביליתי בחיק משפחתי ועם רבים רבים מבני עמי ותומכיי, שמאוד חיזקו אותו לקראת התקופה הזו שאין ספק שהיא תקופה קשה בפן האישי. בכוונתי לדרוש בשלב מאוחר יותר להקל בעונשי ומקווה שדרישה זו תיענה ואני לא אשב את כל התקופה".

אתמול, ערב כניסתו לכלא, התקיים אירוע תמיכה בגטאס בכפר ראמה בהשתתפות עשרות תומכים, בהם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה וח"כים נוספים מהרשימה, ראשי ועדת המעקב של הציבור הערבי וכן פעילים רבים מתנועת בל"ד, מפלגתו של גטאס. בלטה בנוכחותה הבמאית עינת ויצמן, שההצגה שביימה על אסירים פלסטינים נפסלה מהשתתפות בפסטיבל עכו. ויצמן נשאה דברים באירוע התמיכה בגטאס, ואמרה לו: "הפעולה שלך היא התנגדות לתנאים שבהם מוחזקים האסירים".

גטאס אמר באירוע כי הוא נכנס לכלא כבן לעם הפלסטיני, שנושל מאדמתו ומהצדק, ופועל ונאבק למען חירותו. "'הפשע' שעשיתי לא שונה מהפשעים שנעשו על ידי אחרים, מלוחמי החופש למען חירותם ולמען החופש של העם הפלסטיני", אמר. 

גטאס הודה בכתב האישום, לפיו וליד דקה, אסיר ביטחוני שהורשע במעורבות ברצח החייל משה תמם, ביקש ממנו להכניס לכלא מכשירי טלפון ניידים ולמסור אותם לאסיר אחר שהורשע בעבירות טרור - באסל בזארה. גטאס פנה לשירות בתי הסוהר וביקש לבקר את דקה ובזארה, לדבריו כדי "לשמוע את תלונותיהם של האסירים על תנאי כליאתם ולנסות לבדוק אפשרות להקלה בתנאי כליאתם".

ב–18 בדצמבר 2016 נפגש גטאס עם אסעד דקה, אחיו של וליד, שהעביר לו חבילות אטומות ובהן 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים ואוזנייה לטלפון נייד, שאותן לקח חבר הכנסת לכלא קציעות. גלאי המתכות צפצף כשגטאס נכנס לכלא, אך בהיותו ח"כ נמנע הסוהר מחיפוש על גופו. בפגישה עם דקה העביר לו גטאס מסמכים, שלפי כתב האישום "אין להם כל משמעות ביטחונית". כמה דקות אחר כך הוא נפגש עם בזארה ומסר לו את הטלפונים. המפגש תועד במצלמות האבטחה בכלא, והפריטים שהעביר גטאס לאסירים נמצאו אצלם לאחר הביקור.

גטאס טען לאורך כל הדרך כי הוא פעל ממניעים הומניטאריים כדי לדאוג למצוקת האסירים, במטרה שיוכלו להתקשר לבני משפחותיהם עקב התנאים הקשים שבהם הם מצויים. עוד טען כי לא היתה לו כל כוונה לפגוע בביטחון המדינה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ