הורשע הנאשם בהצתת כנסיית הלחם והדגים; חברו זוכה מאשמת סיוע

ינון ראובני, בן 22 שהתגורר בעבר במאחז הבלאדים, הורשע בהצתת הכנסייה על שפת הכנרת לפני כשנתיים. מכל הדלק ששימש אותו נמצא בזירה וכפפות עם די-אנ-איי שלו נמצאו חמישה ק"מ מהמקום

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ינון ראובני עם פרקליטו איתמר בן גביר, היום בבית המשפט המחוזי בנצרת
נעה שפיגל
נעה שפיגל

ינון ראובני, צעיר בן 22 שהתגורר בעבר במאחז הבלאדים, הורשע היום (שני) בהצתת כנסיית הלחם והדגים ביוני 2015. יהודה אסרף (21), שהואשם בסיוע לראובני, זוכה מכל האישומים נגדו. הכנסייה ההיסטורית שעל שפת הכנרת הוצתה ביוני 2015 וניזוקה קשות. כחודש לאחר מכן נעצרו שלושה חשודים בהצתה.

בכתב האישום, שהוגש נגד שניים מהעצורים, נכתב כי ראובני תועד במצלמות אבטחה בתחנת הדלק בלטרון, כשהוא ממלא בנזין בבקבוק של שני ליטר. עוד נכתב כי הוא ואסרף הצטיידו בכפפות, גפרורים ומצית ונסעו לעבר הכנסייה.

לפי האישום, ראובני ידע שמצלמות מתעדות את כניסת הכנסייה וכי שער המעבר אליה נסגר אוטומטית בערב, ולכן השאיר את מכוניתו מחוץ לשער האחורי של המתחם. ראובני נכנס לכנסייה סמוך לשעה שלוש ורבע בלילה, ושפך דלק על דלת מבנה המגורים של המנזר. לאחר מכן, שפך דלק לחצר סמוכה והצית את הנוזל. ראובני גם ריסס בסמוך לדלת שהוצתה את הכתובת "והאלילים כרות יכרתון" מתוך תפילת "עלינו לשבח" ונמלט.

בזירה נמצא המכל ששימש את ראובני, ובמצלמות סמוכות נצפתה מכונית הסובארו ששימשה אותו. לאחר סריקות נרחבות באזור נמצאו כפפות עם הדי-אן-איי של ראובני במרחק של חמישה קילומטרים מהכנסייה.

ראובני הואשם בהצתה בנסיבות מחמירות, השחתת מקרקעין ממניע של עוינות כלפי הציבור, קשירת קשר לביצוע פשע, קשירת קשר למעשים אחרים והסתייעות ברכב לביצוע פשע. אסרף הואשם במתן אמצעים לביצוע פשע, זאת בהתייחס לרכב שאותו סיפק לפעולה, וכן בקשירת קשר למעשים אחרים. 

לפי הכרעת הדין, לא הוכח בצורה חד-משמעית כי המכונית של אסרף היא זו ששימשה את ראובני בהצתה. לפי השופט ג'ורג' אזולאי, על אף עדויות המומחים, עקבות צמיגי הרכב שנמצאו במטע הזיתים שליד הכנסייה יכלו באותה מידה להיעשות על ידי רכבים אחרים. השופט התייחס לשתיקותיו של ראובני בחקירות ולטענתו לפיה שתק משום שאינו מאמין לחוקרי השב"כ וכיוון שהסנגור שפגש לאחר תקופת מניעת המפגש ייעץ לו לפעול כך, וכתב: "לא אוכל לקבל הסברים אלה של הנאשם... נראה כי הנאשם בחר להמתין ולבדוק מהן הראיות של התביעה, ורק אז לבחור מה הגרסה המיטבית שתוכל להסתדר עם הראיות הקיימות. בדיקת עדותו של הנאשם בפני רק מאששת מסקנה זו, המדובר בגרסה פתלנית המנסה לתת הסבר לראיות המסבכות של התביעה". 

בעבר התגורר ראובני במאחז הבלאדים ליד ההתנחלות כוכב השחר שבבנימין - מקום שהפך לנקודת חיכוך קבועה עם פלסטינים. לאחר שבמשטרת מחוז ש"י הצליחו לפענח את הצתת כנסיית הלחם והדגים תיארו בשב"כ את ראובני כאחד היעדים הבכירים של המחלקה היהודית וטענו כי הוא יצא מהמאחז גם בכדי להצית מסגדים.

לאחר הדיון אמר פרקליטו של ראובני, עו"ד איתמר בן גביר, כי הוא מתכוון לערער על הכרעת הדין. "המשטרה 'עבדה קשה' על התיק הזה", אמר בן גביר והוסיף כי ההגנה הפריכה טענה אחרי טענה, אולם השופט לא התייחס לטענות ההגנה.

התובע, עו"ד אבי פסטרנק מפרקליטות מחוז צפון, אמר כי בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות בנוגע לראובני. הוא הוסיף כי היה מאמץ גדול של המשטרה והפרקליטות בתיק, וכי ההכרעה היא אמירה משמעותית של בית המשפט נגד הטרור היהודי. לגבי אסרף אמר: "בית המשפט זיכה את נאשם 2. חשוב להדגיש שחלקו במעשה זניח יותר ואנחנו נכבד את החלטת בית המשפט".

עורך דינו של אסרף, עדי קידר מארגון חוננו, אמר בתגובה: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט, שהורה על זיכויו של הנאשם מכל אשמה, זיכוי מלא ומוחלט. יחד עם זאת, חשוב לציין, שכתב האישום הזה, לא נכון היה שיוגש מלכתחילה. המדינה מנסה פעם אחר פעם לאתגר את בתי המשפט, בעיקר כשמדובר בגורמי ימין. אני שמח שבית המשפט דחה את עמדת המדינה, וקיבל את עמדת ההגנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ