ריבלין ביטל את ההגבלות על שחרורו של אולמרט

החלטתו החריגה של הנשיא מבטלת את האיסור על אולמרט לצאת לחו"ל ואת חובת ההתייצבות בתחנת המשטרה. גם קצב הגיש בקשה דומה, אך ריבלין טרם קיבל החלטה בעניינו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק היום (שלישי) חנינה לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וביטל את ההגבלות על שחרורו, בהן התייצבות פעמיים בחודש בתחנת המשטרה ואיסור יציאה לחו"ל. ביום ראשון שוחרר אולמרט ממאסר לאחר שוועדת השחרורים קיבלה את בקשתו לקיצור עונשו. הוא ריצה 16 חודשי מאסר וחצי מתוך 27 החודשים שנגזרו עליו.

ועדת השחרורים החליטה כי עד לאמצע חודש מאי 2018, מועד שחרורו המקורי, יתנדב אולמרט בעמותות של הרב אלימלך פירר - לקט ישראל ועזר למרפא. לפי החלטת הוועדה, תוכנית השיקום לאולמרט של הרשות לשיקום האסיר נותרה חסויה. לאחר ביטול ההגבלות על שחרורו, לא יצטרך אולמרט להתייצב פעמיים בחודש בתחנת המשטרה או להיפגש עם עובד סוציאלי, והוסר מעליו איסור היציאה לחו"ל.

אולמרט ביום שחרורו מהכלא, ביום ראשון
אולמרט ביום שחרורו מהכלא, ביום ראשוןצילום: Ariel Schalit/אי־פי

בבית הנשיא לא ידעו להצביע על החלטה דומה לביטול תנאים מגבילים שהתקבלה בעבר בעניינו של אסיר אחר. באופן חריג, גם מחלקת החנינות במשרד המשפטים לא העבירה את עמדתה בנוגע לביטול התנאים. משה קצב הגיש גם הוא בקשה דומה לביטול התנאים המגבילים, אך הנשיא ריבלין טרם קיבל החלטה בעניינו.

בחודש מארס האחרון דחה נשיא המדינה את בקשת החנינה של אולמרט. הנשיא כתב בנימוקי הדחייה כי נסיבותיו הייחודיות של אולמרט שהובאו בבקשת החנינה, ובכללן נפילתו "מאיגרא רמא לבירא עמיקתא וזכויותיו כמי שכיהן בתפקידים הרמים ביותר בישראל" - עמדו לנגד עיני בית המשפט בטרם נגזר דינו. ריבלין ציין באותה עת כי סמכות החנינה של נשיא המדינה איננה ערכאת ערעור על בית המשפט ולפיכך, לא מצא מקום להיעתר לבקשה לחנינה בדרך של שחרור לאלתר ממאסר.

בבקשת החנינה הקודמת שהגיש אולמרט הביעה מחלקת החנינות את התנגדותה. לצד התנגדות זו כתבה שרת המשפטים איילת שקד לנשיא ריבלין שהיא מבקשת ממנו להתחשב בתרומתו הרבה לביטחון המדינה כראש הממשלה, וכי היא משאירה את ההחלטה לשיקול דעתו המלא. הנשיא ריבלין דחה את בקשת החנינה אז, אבל הצהיר שיהיה מוכן לבטל את התנאים לכשישוחרר. מיד לאחר שחרורו הגיש אולמרט את בקשתו לריבלין, אך הפעם עמדת מחלקת החנינות היתה שאין צורך בעמדה נוספת. 

לפי הערכות, בפרקליטות יסיימו בקרוב את הבדיקה הפלילית שנפתחה נגד אולמרט בחשד לחשיפת מידע ביטחוני רגיש במסגרת ספר שכתב בכלא. ההערכה היא כי פרקליט המדינה יחליט שלא להפוך את הבדיקה הפלילית לחקירה ולא לפתוח בהליכים נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ